Jak przygotować się do podziemnej wycieczki?

MirJan

MirJan
Punkty: 3772
11.11.2014 MirJan

Każda wycieczka wymaga starannego przygotowania się. Doświadczeni turyści dobrze wiedzą, że brak odpowiedniego wyposażenia lub nieodpowiedni ubiór mogą skutecznie zepsuć całą radość podróżowania. Aby zatem uniknąć na trasie przykrych niespodzianek, do każdej wyprawy należy się odpowiednio przygotować. Takie przygotowania są ważne również dla tych, którzy wybierają się na wycieczkę do jaskini.

Jaskinie są piękne i bez wątpienia warto je zwiedzać. Wycieczka taka wymaga jednak odpowiedniego przygotowania się. Podziemny świat ma przecież swoją specyfikę, o czym należy pamiętać przed wyruszeniem w trasę. Jak zatem przygotować się do takiej wycieczki?

Podstawowa sprawa to wilgoć oraz niska temperatura powietrza. Zazwyczaj temperatura panująca w jaskiniach wynosi od 6 do 8 stopni. Zatem nawet w upalny letni dzień warto mieć ze sobą ciepłą bluzę. Kolejna sprawa to wilgoć. W jaskiniach porusza się zazwyczaj po dość śliskim podłożu, zatem odpowiednie obuwie powinno być nie tylko wygodne, ale i chronić przed upadkiem podczas wędrówki podziemną trasą.

Ważną sprawą jest też odpowiednie oświetlenie. Większość jaskiń udostępnionych do zwiedzania posiada sztuczne oświetlenie, jednak nie wszystkie. Doświadczeni turyści wiedzą też doskonale, że światło to jest zazwyczaj dość słabe i nie zawsze wystarczy do bezpiecznego poruszania się po jaskini. Szczególnie problematyczne jest to w chwili, gdy zwiedzamy podziemne królestwo w większej grupie. Warto mieć zatem przy sobie latarkę, która w razie konieczności może pomóc w zwiedzaniu podziemnego świata. Szczególnie polecane są czołówki, dzięki którym ręce pozostają wolne.

Przed wybraniem się do jaskini warto zastanowić się również nad stanem swego zdrowia. Niektóre trasy turystyczne wymagają przemieszczania się po drabinkach lub po dość stromych schodach. W jaskiniach jest ciemno i ciasno, co również należy wziąć pod uwagę.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów