Jak stać się kobietą i przestać być „babą”

kawazcynamonem

kawazcynamonem
Punkty: 99
11.04.2015 kawazcynamonem

Jeśli kliknęłaś w ten tekst, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że owa wiedza jest Ci potrzebna, to prawdopodobnie powinno brzmieć to tak:

Jak przestać być „babą” i stać się k o b i e t ą.

Pamiętasz czasy, w których starałaś się o swojego mężczyznę i nawet nie byłaś tego tak zupełnie świadoma? Lekki makijaż, starannie ułożone włosy i ładna sukienka były dla Ciebie na porządku dziennym, a dres zakładałaś tylko do biegania? Pamiętasz ostatnią kłótnię, w której próbowałaś doprowadzić do kompromisu i zakończyła się ona góra po 20 minutowej rozmowie, zamiast ciągnąć się w nieskończoność i obfitując w Twoje nieprzychylne burknięcia do końca wieczoru? Na własne potrzeby możesz dołożyć sobie jeszcze mnóstwo pytań pomocniczych – im więcej „nie” wypowiesz w myślach, tym bardziej powinnaś zaczynać coś rozumieć. I nie, nie to, że właśnie zdiagnozowałaś u siebie amnezję.

Różnice między „babą” a kobietą…

… są bardzo proste do scharakteryzowania, kiedy przyglądasz się jakiejś parze z dystansu. Wtedy doskonale potrafisz ocenić sytuację, zdobyć się na obiektywizm i chłodne podejście do sprawy, zupełnie nie rozumiejąc dlaczego „ta baba” tak traktuje swojego faceta. Gorzej, kiedy sama znajdujesz się w centrum sytuacji, kipisz z nerwów, a partner nie szczędzi Ci powodów do irytacji. Każdy na swój sposób definiuje pojęcie kobieta, jednak nie chodzi tu o typowe cechy płciowe, a o styl bycia, szczyptę elegancji i zdrowego rozsądku. Kobieta potrafi zachować klasę w momencie, gdy baba robi sceny, jest roszczeniowa i gburowata. Analogicznie do świata męskiego, często słyszymy legendy i teorie o „prawdziwych mężczyznach” – nie nazwiemy tym mianem faceta, który zachowuje się jak burak, nie przepuszcza kobiety w drzwiach, żłopie piwo przed telewizorem w tych samych skarpetkach od tygodnia i ani myśli zrobić coś miłego dla swojej partnerki. Sprawa ma się bardzo podobnie w naszym przypadku. To mężczyzna powinien starać się o kobietę, a nie odwrotnie! To bardzo rozpowszechniony mit, który zniszczył już pewnie niejeden związek. Zgodnie z tym niesprawiedliwym trendem wiele kobiet wyrywało sobie włosy z głowy, a mężczyźni potracili słuch. A wystarczyłoby trochę logiki i wszyscy moglibyśmy cieszyć się faktem, że najlepiej sprawdza się równowaga proporcji – każdy powinien się starać tak samo mocno (choć nie zmierzymy tego żadną miarą, musimy sobie wierzyć na słowo, że wykorzystujemy te same zasoby starań) – skąd więc w kobiecie przekonanie, że „skoro już dałam mu się poderwać, powinien nosić mnie na rękach”? Wynika z roszczeniowości, narcyzmu, czy braku empatii? Tego nie wiemy, ale wiemy na pewno, że jest to myślenie błędne i to właśnie ono może sprawić, że zaczynamy stawać się typowymi babami, a nasz związek zamieni się w stare (nie do końca)dobre małżeństwo. Jak jednak tego uniknąć?

1. Nie krzycz.

Dyskusja i racjonalne argumenty przekazywane stabilnym tonem, to nie to samo, co abstrakcyjne wrzaski bez powodu. Jeśli jednak przed chwilą zrobiłaś dziką awanturę o talerze niewstawione do zlewu i podałaś przy tym 20 siarczystych „argumentów”, Twoja wewnętrzna kobieta na pewno jest na spacerze. Gdzieś bardzo daleko.

2. Nie wypominaj.

Przywoływanie na głos przykrych wspomnień związanych z kwestiami, które już wcześniej uzgadnialiście nie jest w porządku. Jeśli wybaczasz i przyjmujesz przeprosiny, zamykaj za sobą nieprzyjemny rozdział. W przeciwnym razie nie przyjmuj przeprosin i sprawa będzie jasna.

3. Daruj sobie ciągłe pretensje.

Fakt, że ze spotkania wrócił 10 minut później nie jest powodem do żałoby narodowej ani dobrą fabułą tragedii antycznej. Zamiast znowu wytykać coś, co się nie udało, spróbuj wyposażyć się w odrobinę empatii. Może zagadał się z kolegą, albo tym razem naprawdę były duże korki? Jeśli zdarzy się to drugi raz i trzeci – i to kolejny raz w chwili, w której faktycznie go potrzebowałaś, to zasugeruj mu to w spokojny sposób. Tak, żeby uznał to za konstruktywną uwagę, a nie za kolejną porcję zrzędzenia.

4. Nie wymagaj zbyt wiele.

„Och, czy ja wymagam zbyt wiele?” – pewnie powiedziałaś to przynajmniej raz w życiu. Właśnie sęk w tym, żeby racjonalnie podchodzić do swoich wymagań. Choć tak naprawdę nikt nie ma prawa, aby czegokolwiek od kogoś wymagać, bo czy w ogóle cieszą nas takie wymuszone intencje? Awantura o brak kwiatów na dzień kobiet, czy kompletna amnezja w dniu rocznicy zupełnie Ci się nie opłaca, bo faktu, że zapomniał nie zmienisz. Różnicą jest, czy Ci po ludzku przykro, czy w ramach swojej przykrości zbeształaś go ze wszystkich sił i wygoniłaś w nocy do kwiaciarni. Facet nie ma obowiązku przynosić Ci śniadania do łóżka, wieszać z Tobą kłódki na moście, czy serwować Ci romantycznych kolacji przy świecach – to tylko i wyłącznie jego własna intencja. Nie każdy mężczyzna ma zakorzeniony w sobie zmysł romantyka. Oczywiście, zawsze miło jest doświadczyć miłego gestu, możesz wyrazić takie życzenie, ale żeby traktować to jako warunek?

5. Miłe gesty part 2

Jeśli nie usatysfakcjonowały Cię powyższe tłumaczenia z punktu czwartego i dalej uważasz, że kwiaty, świece i prezenty to podstawa związku, a Twój facet to antyromantyczny goryl, to zmień faceta. Żart (choć czasami to dość logiczne). Masz całkiem sprawiedliwe wyjście – zastanów się, kiedy Ty sama zrobiłaś coś miłego dla niego? Jakaś odświętna kolacja, śniadanie do łóżka? Może chociaż masaż? Nie? Odpowiedź jest bardzo prosta: nie oczekujmy od kogoś tego, czego nie dajemy sami. Spróbuj się wykazać i dać coś od siebie. Nie po to, żeby zaraz dostać coś w zamian, ale żeby było mu miło. Może przy okazji coś zaświta.

6. Zakazane słowo na „Z”

Zazdrość. Zazdrość. Zazdrość. Wypisane trzy razy jak klątwa. Wypowiedz na głos, jeśli jeszcze nie widzisz, że brzmi nieciekawie. Nikt jej nie lubi – chyba, że to osobliwe grono ludzi, które sądzi, że dodaje ona pikanterii w związku. Otóż, w ilościach, które zabiłyby słonia – absolutnie nie. Nie zaprosił Cię na piwo z kumplem? Uważasz, że to zbrodnia? Nienawidzisz wszystkich jego koleżanek, choćby były otyłe, garbate i z brodą? Chcesz wiedzieć z kim rozmawia, gdzie wychodzi, o której wrócił do domu i kto właśnie przysłał maila na jego pocztę? Kiedykolwiek czytałaś jego wiadomości? Kontrolę ewidentnie przejęła baba. I masz duży problem. Zaufanie w związku to podstawa, a inwigilowanie wszystkiego może doprowadzić Cię tylko do szaleństwa. Prosty łańcuch myślowy: jesteś zazdrosna – > podejrzewasz swojego partnera o coś złego -> nie masz do niego zaufania -> najwyraźniej nie traktujesz go jako osobę godną zaufania -> jeśli nie jest godzien Twojego zaufania związek nie ma sensu -> jeśli związek nie ma sensu, zakończ go. Albo przestań być zazdrosna. Musisz pogodzić się z faktem, że każdy posiada własne terytorium o nazwie prywatność. Wkraczanie na ten teren jest przejawem toksycznego podejścia. Nie możesz ciągle kontrolować partnera, bo nie jest to dobre dla żadnej z tej stron.

7. Komplementy czy kompleksy?

Próżność – okropna cecha. Wywołuje w nas potrzebę dostawania komplementów. Fantastycznie, jeśli nasz mężczyzna mówi nam codziennie, że jesteśmy piękne i wspaniałe, ale nie każdy będzie to robił, mimo iż na pewno tak sądzi. Znów traktat o wymaganiu. Nie ma sensu obrażać się o niedobór komplementów, lepiej ładnie i z uśmiechem podziękować za te, które się dostaje. Może fakt, że przeszkadza Ci to, że Twój narzeczony nie wychwala codziennie Twojej pięknej figury świadczy o tym, że to Ty sama masz do niej jakieś zastrzeżenia i chciałabyś, aby on je rozwiewał? Smutna prawda – facet nie jest od rozwiewania Twoich wątpliwości, tylko od bycia z Tobą. I czas, abyś zajęła się samodyscypliną.

8. Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe

Prosta zasada, która mogłaby naprawić mnóstwo problemów, gdyby ją tylko systematycznie stosować. Wyobraź sobie teraz, że wracasz zmęczona z pracy czy uczelni, chcesz się odprężyć, zająć własnymi sprawami lub pogrążyć się w błogim spokoju, ale w przedpokoju wita Cię Twój ukochany mężczyzna z masą pretensji, krzyczy na Ciebie, a na koniec płacze, odwracając wszystko tak, jakbyś to Ty była wszystkiemu winna. Akt drugi: chcesz po pracowitym tygodniu wybrać się z najlepszą koleżanką do knajpy na kolorowego drinka i pogaduchy, a Twój partner robi Ci milion wyrzutów z tego powodu i jest śmiertelnie obrażony, że nie spędzisz z nim kolejnego w tym roku wieczoru we dwoje. Zanim obudzi się w Tobie „baba”, spróbuj tej zamiany ról, a odechce Ci się kolejnej kłótni.

9. Daj coś od siebie 

…zamiast ciągle brać i oczekiwać jeszcze więcej. Jeśli chcesz komplementów, spraw, aby sam zauważył, że ma co chwalić. Rozpuść włosy z codziennego koka, zmień ubrania „po domu” w ładną sukienkę. Zamiast wykorzystywać fakt, że Twój mężczyzna akceptuje Cię w każdej odsłonie, nawet rozmazaną i zmęczoną życiem utwierdzaj go tymi drobnymi gestami w przekonaniu, że wybrał właściwie.

 

Przyzwyczajanie się do pewnych stanów rzeczy i traktowanie ich jako oczywistych sprawia, że zapominamy, iż nikt nie musi z nami być, wytrzymywać naszych humorów i stanów emocjonalnych i tak naprawdę to tylko i wyłącznie cudza wola, której nie powinniśmy lekceważyć, tylko pielęgnować relację, którą z kimś tworzymy. Inaczej możemy stać się zrzędliwymi, okropnymi babami, wyśmiewanymi w dowcipach, a chyba żadna z nas nie chciałaby dzielić takiego losu. Wystarczy, że sama skonfrontujesz swoje zachowanie z powyższymi przykładami i wysnujesz własne wnioski, która rola odpowiada Ci bardziej.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów