Jak uchronić się przed nowotworami?

Rafał Chojnacki

Rafał Chojnacki
Punkty: 609
16.11.2014 Rafał Chojnacki

Choroba nowotworowa to jeden z największych problemów współczesnej medycyny. Specjaliści od leczenia tego typu schorzeń od lat szukają niezawodnych metod na walkę z rakiem. Jak na razie udało im się opracować bardzo dobre metody diagnostyczne, pozwalające na monitorowanie sytuacji, co w praktyce ma doprowadzić do zminimalizowania ryzyka powstania nowotworu.

Najważniejszy jest czas

Aby badania kompleksowe miały sens, najlepiej przeprowadzić je mniej więcej w tym samym czasie. W przypadku przychodni opłacanych z Narodowego Funduszu Zdrowia może to być zadanie dość trudne. Pośpiech nie jest zazwyczaj częstym towarzyszem w tego rodzaju placówkach. Może się okazać, że zajmie to nawet kilka dni, biorąc pod uwagę fakt, że nie w każdej polskiej przychodni znajdzie się odpowiedni sprzęt, pozwalający na prowadzenie dokładnych badań onkologicznych. W takiej sytuacji przyjdzie nam jeszcze trochę pojeździć, co wydłuży czas potrzebny na badania.

Korzystając z prywatnego centrum medycznego możemy być pewni, że wszystko pójdzie sprawniej i nie trzeba będzie jeździć po mieście i szukać potrzebnego specjalisty, który mógłby wykonać konkretne badania.

Jakiego rodzaju badania?

Skuteczna ochrona przed nowotworami wymaga specjalistycznych badań onkologicznych. Laboratoria medyczne realizują pakiet onkologiczny w ramach programu 24h dla zdrowia. W jego skład wchodzą m. in. cytologia, markery nowotworowe, kolonoskopia, EKG spoczynkowe, gastroskopia i seria badań USG.

Oprócz tego prowadzone są również całościowe badania kompleksowe, które pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. W pakiecie pojawia się nawet przegląd stomatologiczny, rentgen klatki piersiowej i morfologia. Dzięki tym badaniom lekarz prowadzący będzie miał dokładne rozeznanie w stanie zdrowia i będzie mógł w razie potrzeby włączyć odpowiednie leczenie.

Należy pamiętać, że od tego kiedy zostanie wykryty nowotwór zależy w dużej mierze szansa na jego pokonanie. Częste badania zmniejszają szanse na wystąpienie choroby nowotworowej ponieważ specjalista łatwo odczyta w wynikach jaki tryb życia prowadzimy i co należy zmienić.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów