Jak walczyć ze stresem…

koloroweszkla

koloroweszkla
Punkty: 68
06.10.2014 koloroweszkla

Pewnie dużo z Was się stresuje. Przed trudną rozmową, ważnym spotkaniem, albo sprawdzianem. Co jeśli stresują nas wyjścia z domu, wykonywanie najprostszych czynności przy drugiej osobie, robienie rzeczy, które powinny być dla nas naturalne? Co jeśli stresuje nas spotkanie ze znajomym? Gdzie tkwi przyczyna? Jak sobie z tym poradzić?

Ja stoczyłam już walkę sama ze sobą. Walczę od roku. Wygrywam.

Opowiem Wam swoją historię.

Nie wiedziałam jak poradzę sobie ze stresem na studiach. Było źle. Brałam tabletki i jakoś to było. Na wszelkich możliwych okienkach albo po zajęciach znikałam ludziom z widoku i szłam do biblioteki. Szukałam rozwiązania. Zastanawiam się gdzie ja wtedy byłam i co się ze mną działo, jak mnie widzieli ludzie i co o mnie myśleli. Przecież przez pierwsze miesiące na uczelni prawie mnie nie było, nie mieli prawie okazji mnie poznać. Na okienkach, gdy oni siedzieli razem, ja uciekałam do biblioteki. Wolałam czytać książki z psychologii, o stresie i niepokoju. Wszyscy się dziwili, że tak tam chodzę i czytam, ale to było wtedy jedyne miejsce, w którym czułam się dobrze. Byłam anonimowa. Zawsze tego potrzebowałam. Nie chciałam, by ktokolwiek mnie znał i wiedział co mi jest. Tak było bezpieczniej. Nie rzucać się w oczy i najlepiej to nie istnieć, nie sprawiać problemu. Istnieć sobie gdzieś tam na uboczu na tyle, by nikomu nie przeszkadzać. Dlatego tak dobrze było mi w Warszawie, gdzie było tyle wolnej przestrzeni i nikt mnie nie znał. Tam czułam się o wiele lepiej niż w centrum mojego miasta. Miałam wrażenie, będąc w swoim rodzinnym mieście,że wszyscy na mnie patrzą, wszyscy mnie widzą, wszyscy mnie znają i widzą,że się źle czuję ze stresu. To była jakaś paranoja.

Wierzyłam, że jeśli poznam więcej przyczyn stresu, jeśli będę znała więcej zależności, objawów, przykładów, jakoś uda mi się to połączyć, złagodzić, zrozumieć, zacząć nad tym panować. I owszem, w czasie, gdy miałam te książki pod ręką i zdobytą wiedzą powtarzałam sobie cały czas, faktycznie było mi lepiej. Im więcej wiedziałam, tym więcej rozumiałam, tym lepiej sobie radziłam. Pewnie dzięki tym książkom, jestem dziś w tym miejscu w którym udało mi się być. W wakacje nie mogłam wyjść spokojnie do sklepu na osiedlu ani jeździć autobusem. To było straszne. Była jeszcze jedna charakterystyczna dla mnie rzecz. Gdy robiło mi się gorąco, automatycznie zaczynał boleć mnie brzuch, a ja zaczynałam się denerwować. Nie wiem czemu. Z książek dowiedziałam się wiele rzeczy. Na przykład to, że ciało wpływa na umysł, a umysł znów na ciało. I na odwrót. Umysł wpływa na ciało, a ciało znów na umysł. W momencie w którym panuję nad swoimi myślami, mój organizm ma się dobrze. Gdy nie panuję, moje ciało zaczyna być obolałe. Ostatnio zauważyłam zależność mojego fizycznego samopoczucia od mojego humoru. Gdy jest dobrze, to w 100% jest dobrze. Gdy jest źle, gdy coś złego się dzieje, od razu organizm zaczyna świrować. Chyba w październiku albo listopadzie nauczyłam się panować nad swoim organizmem kiedy robiło mi się gorąco. Zazwyczaj robiło mi się gorąco albo w autobusie albo w pociągu. Wiadomo, dodatkowo masa ludzi więc kolejny stres. Jeszcze jakiś czas temu nie umiałam wytrzeć sobie noska przy ludziach, a przecież wiadomo, że wszystkim kapie jak wchodzimy z zimnego do ciepłego. Wszyscy dookoła smarkali, i ludzie nawet nie zwracają na to uwagi. Wreszcie czuję się naturalnie, czuję, że mam prawo. Po prostu zaczęłam sobie wmawiać, że jest mi gorąco, bo jestem w zamkniętym pojeździe, że dookoła jest masa ludzi, a ja po prostu jestem ciepło ubrana. Doszło do tego,że wchodząc do zatłoczonego pojazdu mogłam nawet nie rozpinać grubej zimowej kurtki, bo gorąco zwyczajnie mi nie przeszkadzało. Nie sprawiało, że czułam się źle. Nic się nie działo. Byłam normalna. A może byłam nawet poziom wyżej, skoro mogło być mi gorąco, a ja na to nie zwracałam uwagi. Starałam się oddzielać swoje ciało i jego humory od siebie. Myślę, że w pewnym stopniu się udawało. Byłam cholernie dumna po każdym wyjściu bez stresu, czy był to spacer z kimś czy to spacer sama, czy to wyjście do osiedlowego sklepu albo do sklepu na sąsiednim osiedlu. Wow, da się!

W ciągu ostatnich lat wyjścia bez stresu i bez bólu brzucha mogłam policzyć na palcach jednej ręki. Marzyłam, żeby takich wyjść było więcej, a zazwyczaj takie wyjścia były osiągane przy pomocy jakichś leków. Tej jesieni doszło do tego, że mogłam wychodzić spokojnie, nawet bez tabletek. To było niesamowite. Miałam wrażenie, że w końcu zaczynam nad sobą w jakiś sposób panować. Już mogłam więcej. Postanowiłam na początku, że wychodzę z domu tylko i wyłącznie spokojna. Nerwica mnie wyprzedziła. Wychodziłam z domu spokojna, a stres pojawiał się około kilku minut po wyjściu z domu. I co wtedy? Przestałam wychodzić. Znajomi to rozumieli i gdy nie mogłam wyjść, zazwyczaj przychodzili do mnie. Może to być uciążliwe, ale z drugiej strony, czy to nie dobrze siedzieć sobie w ciepłym domu z herbatą na kolanach? Czy komuś może to przeszkadzać? Podczas zimy chyba nie, ale ogólnie… Tak, chyba tak. Wielokrotnie się pytałam, raczej dla części nie był to problem.

Uczyłam się poprawnego myślenia, uczyłam się oceniania sytuacji na tyle realnie jak naprawdę jest, byleby nie wpadać w panikę z powodu jakiegoś ewentualnego zagrożenia, z którym NIBY miałabym sobie nie poradzić. Zawsze boję się tego,że ktoś coś powie na mój temat, z czym ja się nie zgadzam i nie będę umiała się obronić. Trochę głupie. Przecież jakby przyszło co do czego to albo bym się wybroniła, przecież umiem pyskować, albo by się nie udało i bym zamilkła. No wielkie mi halo, zdarza się. Coś się stało? Nie. Świat się nie kończy, życie toczy się dalej. No okej. Stało się. I co z tego? No nic! To był jeden ze sposobów myślenia, który ratował mnie w grudniu.

Tak samo jak to, że uczyłam się oddalać od ludzi. Cieszyłam się, gdy byli, ale gdy ich zabrakło, nie robiło mi to różnicy. Chcąc nie chcąc, gdy ktoś się oddalał, a potem wracał, miał dziwne wrażenie, że się oddaliłam i uciekłam i się zdystansowałam przez rozłąkę. Po części tak było, ale to był jeden ze sposobów, żeby jakoś sobie radzić, radzić sobie sama. Nie mogłam cały czas kurczowo trzymać się drugiej osoby, która w każdej chwili mogła ze mnie zrezygnować i mieć zupełnie inne życie niż ja. Nie zniosłabym tego znowu. Nie mogłam wierzyć, nie mogłam ufać. Wszystko musiało mi zwisać, czy ktoś jest czy go nie ma. Wiedziałam, że nawet jeśli ktoś odejdzie, to ja sobie poradzę, bo zrobię wszystko, żeby być szczęśliwa. Tak naprawdę, nawet gdybym została sama, mogłabym iść do biblioteki czytać książki i już bym była zadowolona. Zawsze jest jakieś wyjście. Zawsze wierzyłam, że koniec końców, i tak będę szczęśliwa, jakkolwiek by nie było, ktokolwiek by został, ktokolwiek by odszedł. Moje życie zależało ode mnie.

Pamiętam, że chroniłam się w mojej bezpiecznej przystani, która była moją przyjaciółką. Wydawała mi się o wiele silniejsza ode mnie… Potem niestety się rozczarowałam, a bezpieczną przystanią okazał się mój chłopak. Do czasu. Następnie bezpiecznej przystani nie było. Nie było portu do którego mogłam zawinąć i w którym czułabym się bezpiecznie. Pamiętam jak dziwnie się czułam na jednej próbie poloneza, od razu po kłótni. On nawet nie zauważył tego co się ze mną działo. Nie widział tego co działo się we mnie, mimo to, że prawie z nikim nie rozmawiałam. Wszyscy się pytali co jest i czy wszystko w porządku. On jak zwykle nic nie zauważył. Wtedy czułam, że teraz tak naprawdę stoję na własnych nogach. Pierwszy raz od długiego czasu nie polegałam na nikim. Polegałam tylko i wyłącznie na sobie.

Aby radzić sobie ze stresem…Mam kilka wskazówek, które mogą się przydać.

  1. Wysypiać się
  2. Cieszyć się z małych rzeczy
  3. Poprawiać sobie humor (techniki wizualizacji albo dobra muzyka)
  4. Przytulać się
  5. Dużo śmiać
  6. Nie bać się iść po pomoc do psychologa albo psychiatry
  7. Czytać, dowiadywać się, poznawać czym jest stres, zrozumieć go, a potem z nim walczyć.:-)
  8. Mówić, dużo mówić o swoich uczuciach.

Część ludzi boi się iść do specjalisty po pomoc. Niepotrzebnie. Też się kiedyś bałam. Bałam się mówić o tym co czuję. Nie umiałam tego robić. Myślałam, że skoro idę do psychologa to już jest naprawdę ze mną bardzo źle i nie poszłam. Potem moje myślenie się zmieniło. Skakałam z radości,że odważyłam się zapisać do psychiatry. Bo to był krok do przodu. To był krok po pomoc, z której zamierzałam skorzystać. Od teraz miało być tylko lepiej.

I faktycznie było.

Mam za sobą spotkanie z psychologiem i psychiatrą. Obydwoje mi pomogli, zrozumieli i podbudowali. Wskazali drogę i kolejne sposoby radzenia sobie ze stresem. Powiedzieli mi jak rozwikłać to zamknięte koło, co zrobić, żeby się uwolnić, jak sobie radzić w codziennych sytuacjach, żeby się nie bać…

Nie ma sensu się poddawać bez spróbowania wszystkich możliwych środków pomocy.

Czy nie warto spróbować?

Niektórzy uważają, że pójście po pomoc to już ostateczne poddanie się. Nie, absolutnie. Wręcz przeciwnie. Idziemy tam po pomoc, prawda? Przecież zrobimy coś z uzyskaną wiedzą. Nie ze wszystkim można sobie poradzić samemu – nie mamy takiej mocy, a na szczęście mamy wokół siebie innych ludzi, którzy mogą nam pomóc. :-)

Nie mówię, że wizyty u psychologa czy psychiatry są łatwe i przyjemne… Nie będę owijać w bawełnę. To bardzo trudne iść do obcej osoby i mówić jej o wszystkim co się czuje, o wszystkich przyczynach tego i objawach. To wyciska łzy, ale łatwiej to powiedzieć komuś obcemu, kto ma nam pomóc niż bliskiej osobie. Ja wyszłam z założenia,że skoro jest to trudne, to mam pod górkę. Skoro mam pod górkę, to idę na szczyt. Wiedziałam, że przebieg terapii nie będzie łatwy, że będzie wymagało to ode mnie dużo odwagi, jak i potem wysiłku, bo samo nic się nie zmieni… Ale wiedziałam,że warto się pomęczyć, by potem nie męczyć się już nigdy.

Dziś… Zastępuję moją mamę w sklepie, uśmiecham się w autobusach, jeżdżę do znajomych, jeżdżę do mojego chłopaka, jeżdżę na imprezy, chodzę do centrów handlowych, zaczęłam pracować i wróciłam na tańce.

Udało się.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów