Jak wybrać tytuł dla swojego artykułu?

RePortal

RePortal
Punkty: 0
04.10.2014 RePortal

Możesz być wspaniałym redaktorem i pisać doskonałe artykuły, jednak musisz pamiętać o tym, że Internet rządzi się swoimi własnymi prawami i w ogromnym natłoku informacji, które przewijają się przez ekran potencjalnego czytelnika każdego dnia musisz postarać się trochę bardziej, żeby zastawić na niego pułapkę w postaci chwytliwego tytułu, który zaprowadzi go do właściwej treści.

Przy wybieraniu tytułu musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy:

  1. Twój tytuł powinien przyciągać uwagę potencjalnych czytelników, być ciekawy, kontrowersyjny, a nawet szokujący. Staraj się wykorzystywać wszelkie zabiegi marketingowe, które przyjdą Ci do głowy. Zwróć uwagę na popularne gazety, portale, czy też paski informacyjne w telewizyjnych kanałach informacyjnych – tytuł jest tam zawsze krótki, aby nie zanudzić czytelnika, ale jednocześnie treściwy i mający za zadanie przykuć uwagę. Staraj się unikać długich, opisowych tytułów, składających się z trudnych słów.
  2. Postaraj się „wejść w głowę” adresata artykułu. Ludzie przeważnie trafiają na strony internetowe poprzez wyszukiwarkę, dlatego tytuł powinien oferować rozwiązanie ich problemu. Jest to bardzo ważne w pozycjonowaniu Twoich artykułów i im bardziej tytuł będzie wpasowany w zapytanie użytkownika szukającego danej treści, tym większą szansę masz na to, że to właśnie na Twój artykuł trafi. Szukając woliery dla kota, najprawdopodobniej wpiszesz w wyszukiwarkę: Najlepsza woliera dla kota lub tania woliera dla kota albo jak zrobić wolierę dla kota? Staraj się zawsze podążać tym tropem przy tworzeniu tytułów artykułów.

Przykłady dobrych tytułów:

  • Czy ekologiczna żywność to kłamstwo?
  • Jak przejść na emeryturę w ciepłych krajach?

Inne porady:

dobrymi tytułami są również Twoje listy top, czy też listy ulubionych rzeczy. Jest to dość popularny zabieg, który stosuje się od dawna na całym świecie i udowodniono już jego dużą skuteczność.

Przykłady tytułów:

  • 10 najciekawszych rzeczy, które możesz zrobić w Bangkoku,
  • 10 najlepszych prezentów, które możesz kupić partnerowi na gwiazdkę.

Prawda, że ciekawe?

Nie ma konieczności rozpoczynania pisania artykułu od nadawania mu tytułu. Warto zostawić tę czynność na sam koniec, aby najpierw ocenić jakie słowa lub frazy są kluczowe w artykule, a następnie użyć ich podczas tytułowania go.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów