Jak zapłacić niski podatek

RePortal

RePortal
Punkty: 0
05.03.2015 RePortal

Choć nikt ich nie lubi, płacimy je wszyscy. Choć wolno nam na podatki ponarzekać, od ich płacenia nikt się nie wymiga. Każdy z nas ma jednocześnie sporo możliwości obniżenia wysokości podatku dochodowego. By zrobić to zgodnie z prawem, wystarczy umiejętnie wykorzystać aktualne przepisy.

Trzymaj rękę na pulsie!

Jako podatnicy chętnie korzystamy z przysługujących nam ulg. Większość z nas szuka zatem informacji na temat tych wydatków, które możemy odliczyć od podatku dochodowego i zmniejszyć tym samym jego wysokość. Pamiętajmy jednak, że przepisy w naszym kraju są zmienne niczym kobieta, zatem automatyczne rozliczanie się według zasad obowiązujących w ubiegłych latach może się zakończyć kłopotami. Z ulg i odliczeń korzystać możemy, jednak musimy to robić umiejętnie. A do tego niezbędna jest znajomość aktualnych przepisów. Podatnicy, którym marzą się możliwie jak najniższe podatki, muszą trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać, kto, co i w jakiej sytuacji może odliczyć od podatku. O czym powinni pamiętać więc ci podatnicy, których w najbliższym czasie czekają zmagania z formularzem PIT? Gdzie szukać aktualnych i wiarygodnych informacji na temat przysługujących nam ulg?

 

Sprawdź, z jakich ulg możesz skorzystać!

Rozliczając się z podatku dochodowego za 2014 rok możemy korzystać z wielu ulg. Są one bardziej lub mniej przydatne, jednak każda z nich może nam pomóc w zaoszczędzeniu paru złotych. Te najważniejsze to:

 

-ulga prorodzinna – mały ukłon państwa w stronę dużych rodzin. Rozliczając PIT za 2014 rok można już skorzystać z większych ulg na trzecie i każde następne dziecko. Z ulgi prorodzinnej korzystać mogą również rodziny zastępcze oraz ci rodzice, którzy opiekują się dorosłym dzieckiem wymagającym stałej opieki i pobierającym zasiłek pielęgnacyjny;

 

-ulga rehabilitacyjna – pewne wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Wydatki związane z leczeniem, rehabilitacją oraz z usługami opiekunów (np. dla osób niewidomych) to najważniejsze koszty, które można odpisać od podatku;

 

-ulga abolicyjna - to pomoc dla podatników, którzy pracowali w takich krajach, jak USA, Belgia czy Holandia. Ulga ta ma na celu wyrównanie powstających różnic w opodatkowaniu, i choć jej obliczenie bywa problematyczne, w niektórych przypadkach może przynieść znaczne oszczędności;

 

-ulga na nowe technologie - ma być dowodem na to, że w Polsce wspierane są innowacje i nowoczesne rozwiązania. Przedsiębiorcy działający w kraju mogą liczyć na spore oszczędności w chwili, gdy z podatków rozliczają się na zasadach ogólnych, a jednocześnie – sporo inwestują w nowinki technologiczne. I tu jednak pojawia się pewne ograniczenie. Możliwość odliczenia 50% kwoty wydatków poniesionych na zakup nowych technologii jest ulgą, z której nie mogą korzystać osoby prowadzące działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych;

 

-ulga mieszkaniowa – pomóc może tym, którzy sprzedali nieruchomość w ciągu zaledwie 5 lat po jej zakupie, a dochód z takiej transakcji przeznaczyli na cele mieszkaniowe. Pozwala to uniknąć wydatków związanych z podatkiem od takiej sprzedaży, który wynosi aż 19%. Na szczęście pojęcie „cele mieszkaniowe” jest dość szerokie, a oprócz zakupu nowego mieszkania uwzględnione zostały tu również większe remonty, zakupy działek pod budowę domu oraz spłaty kredytów mieszkaniowych.

 

Wymienione ulgi są w Polsce najpopularniejsze. Spójrzmy jeszcze na te przepisy podatkowe, których prawidłowa interpretacja sprawia nam zazwyczaj sporo kłopotów.

 

Jakie ulgi mogą sprawić nam najwięcej problemów?

Korzystanie z niektórych ulg wymaga nie tylko wiedzy i zdrowego rozsądku, ale i cierpliwości. Przykłady? Proszę, oto kilka tych ulg, które dość często są źle rozumiane lub błędnie interpretowane:

 

-ulga na dojazdy do pracy, które są codziennością dla większości podatników, jest ulgą dość specyficzną. Ile wydajemy tylko po to, by dotrzeć do miejsca, w którym będziemy zarabiać? Często są to spore sumy, zatem możliwość odliczenia ich od podatku mogłaby nam przynieść spore oszczędności. Sprawę komplikuje jednak fakt, iż wydatków ponoszonych na dojazdy do pracy nie można odliczyć od podatku. By móc skorzystać z takiej ulgi, należy wliczyć tego typu wydatki do kosztów uzyskania dochodu, co z kolei pozwoli zmniejszyć przychody i związane z ich wysokością podatki;

 

-odliczanie darowizn to kolejny problem. Większość z nas zapomina bowiem o ograniczeniach, zgodnie z którymi możemy odliczyć kwotę nie wyższą, niż 6% naszego dochodu. O przysługujących ulgach zapominają też często krwiodawcy, w przypadku których krew i osocze traktowane są jako specyficzna forma darowizny;

 

-ulgi przyznawane na zasadzie praw nabytych to kolejne pojęcie, które dla wielu podatników brzmi nieco… abstrakcyjnie. O co chodzi? W wielkim skrócie – o likwidację wielu ulg i chwilowe łagodzenie uciążliwości tejże likwidacji dla przeciętnego podatnika. W ostatnich latach takie likwidacje i uderzanie po kieszeniach obywateli były przecież akcjami częstymi. Podatnicy, którzy nabyli prawa do niektórych ulg przed ich zniesieniem, mogą jednak w dalszym ciągu z nich korzystać na zasadzie praw nabytych. Dotyczy to m.in. ulgi budowlanej (a dokładniej – zwrotu podatku VAT za materiały budowlane zakupione przed końcem 2013 roku) czy też (na analogicznych zasadach) ulgi remontowej. Z ulgi odsetkowej mogą korzystać obecnie tylko ci, którzy mają kredyt hipoteczny zaciągnięty nie później, niż w dniu 31 grudnia 2006 roku. Ograniczona została też ulga tych przedsiębiorców, którzy w swych zakładach prowadzą zajęcia przyuczające do pracy w danym zawodzie.

 

Ulga na internet – już nie dla każdego!

Sporo emocji wzbudza ulga na internet. Pamiętajmy, że możemy odpisać od podatku wydatki związane z tym narzędziem, jednak nie możemy przekroczyć pewnego ograniczenia. Zakłada ono, że z ulgi na internet wolno nam skorzystać tylko w dwóch kolejno następujących po sobie latach. Skorzystać mogą z niej zatem tylko ci podatnicy, którzy po raz pierwszy odliczyli od podatku opłaty za internet w 2013 roku lub też mają zamiar z takiej ulgi skorzystać po raz pierwszy. Ponieważ internet jest obecnie podstawowym narzędziem pracy i nauki, takie ograniczenie wzbudza sporo kontrowersji. Przeciętny Polak już dawno przestał traktować komputery jako zabawki czy źródła rozrywki, jednak Ministerstwo Finansów chyba nie zauważyło tego zjawiska. W każdym bądź razie – kto może, niech szybko z ulgi na internet skorzysta. Nie wiadomo przecież, w jakim kierunku pójdą zmiany w tym zakresie.

 

Wspólne rozliczanie a oszczędność: kto może skorzystać z takiej opcji?

Wspólne rozliczanie się może być kolejnym sposobem na poczynienie sporych oszczędności. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać wszystkie małżeństwa posiadające wspólność majątkową, choć nie wszystkim będzie się to opłacać. Skorzystają te pary, gdzie jedno z małżonków osiąga znaczne dochody (objęte wyższą, 32% stawką opodatkowania), podczas gdy wobec drugiego małżonka można zastosować stawkę opodatkowania w wysokości 18%. Wspólne rozliczenia są też korzystne w chwili, gdy tylko jedno z małżonków pracuje, z kolei drugie – nie osiąga żadnych dochodów. Tam, gdzie dochody małżonków są wyrównane, a stawka opodatkowania utrzymuje się na takim samym poziomie, również można skorzystać ze wspólnego rozliczenia. Nie przyniesie to wprawdzie dodatkowych oszczędności, jednak wiele par ceni sobie wygodę wynikającą z takiego sposobu rozliczania się.

 

Wspólny PIT to opcja skierowana nie tylko do małżeństw, ale także do samotnych rodziców. Zasada jest prosta – zamiast gorzej zarabiającego współmałżonka w rozliczeniu uwzględniane jest dziecko. Ponieważ dzieci dochodów zazwyczaj nie osiągają, zyskać może każdy rodzic. Problemem bywa tu jednak słowo samotny. Wiele osób uważa, że brak ślubu i życie w nieformalnym związku można potraktować jako samotne rodzicielstwo. Należy pamiętać, że rodzice dziecka żyjący w konkubinacie lub też „samotni” rodzice żyjący w takich właśnie związkach z nowymi partnerami, tracą prawo do rozliczania się z podatku wspólnie z dzieckiem. Furtka pozostaje jednak otwarta dla tych rodziców, którzy samotnie wychowują dziecko, choć oficjalnie pozostają w związku małżeńskim. Z ulgi korzystać mogą więc ci rodzice, których współmałżonków pozbawiono praw rodzicielskich lub skazano na pobyt w więzieniu.

 

Podatnik w sieci

Podatki to nie tylko gęsta sieć przepisów. To również wygoda, którą zapewnia nam sieć komputerowa. Rozwój informatyki i powszechny dostęp do internetu sprawiają, że w trybie online możemy załatwić coraz więcej spraw. Dotyczy to również podatków. Od 2008 roku możemy składać formularz PIT przez internet, w czym pomaga opracowany przez Ministerstwo Finansów system e-Deklaracja. Internet służy nam też profesjonalną wiedzą na temat podatków, a na specjalistycznych portalach znajdziemy aktualne informacje na temat ulg i możliwości skorzystania z nich. Tym, którzy chcą uniknąć błędów związanych z podatkowymi obliczeniami, polecam stronę www.rozliczeniepit.pl. To cenne źródło informacji, a jednocześnie miejsce, z którego w bezpieczny sposób można pobrać darmowy program do rozliczania PIT 2014/15.

 

Pozwolę sobie jeszcze przypomnieć o tak ważnej kwestii, jaką jest czas. Nie czekajmy na ostatnią chwilę z wysyłaniem e-Deklaracji! Nowoczesne rozwiązania to komfort i wygoda, jednak urzędowe serwery nie zawsze radzą sobie z nadmiernym obciążeniem. Pamiętajmy o tym i z wygodnych narzędzi skorzystajmy z odpowiednim wyprzedzeniem. Czekanie z wysyłaniem deklaracji do ostatnich godzin może nas sporo kosztować, a przecież każdy z nas chciałby uniknąć zbędnych kosztów związanych z podatkami.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów