Jedzenioholizm: kiedy jedzenie staje się wrogiem?

MirJan

MirJan
Punkty: 3760
12.11.2014 MirJan

Uzależnienie od jedzenia, czyli jedzenioholizm, może przybierać różne formy. Jedną z nich jest ortoreksja, która pojawiła się wraz z masową modą na zdrowe odżywianie oraz dbałość o szczupłą sylwetkę.

Ortoreksja jest dość specyficzną odmianą jedzenioholizmu. Jest też problemem, który został zdiagnozowany stosunkowo niedawno, bo pod koniec lat 90-tych XX wieku. Na czym polega ta dolegliwość? Jednym z jej charakterystycznych objawów jest paniczny strach i unikanie tych pokarmów, które mogą człowiekowi zaszkodzić. Osoby dotknięte tym problemem potrafią spędzać wiele czasu na starannym planowaniu swego menu oraz na przyrządzaniu posiłków.

Ich koncentracja na diecie jest tak silna, że staje się prawdziwą obsesją. Co gorsza, rygorystyczne przestrzeganie diety (nie zawsze dobrze dobranej) często prowadzi do problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.
Ortoreksja to obsesja na punkcie zdrowego jedzenia. Osoby z tym problemem dzielą zazwyczaj pokarmy na dwie podstawowe kategorie: zdrowe i niezdrowe. Za zdrowe produkty uznają najczęściej produkty naturalne i niskokaloryczne, które są pozbawione chemicznych dodatków. Te produkty, których nie można już uznać za stuprocentowo ekologiczne, są uznawane za złe i niezdrowe. Dużym problemem dla osoby cierpiącej na ortoreksję jest nadmierna koncentracja na planowaniu diety oraz na szukaniu zdrowych i najlepszych produktów. Wiele osób z tą przypadłością narzuca sobie z czasem coraz bardziej rygorystyczną dietę, usuwając z niej coraz większą ilość produktów uznanych przez nich za szkodliwe dla zdrowia.

Choć w przypadku tego zaburzenia człowiek koncentruje się na zdrowym odżywianiu, efekty stosowanych przez niego diet przynoszą wręcz odwrotny skutek. Unikanie pewnych produktów prowadzi do niedoborów w organizmie niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania minerałów oraz witamin. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wielu ortorektyków z czasem swą dietę opiera na kilku „wyjątkowo zdrowych” produktach. W efekcie ich dieta nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb organizmu. Zła dieta odbija się negatywnie nie tylko na ich zdrowiu fizycznym, ale także na psychice. Mimo widocznych problemów ze zdrowiem osoby mające problem z ortoreksją nie są w stanie zrezygnować ze swej diety i w dalszym ciągu kontynuują swoje nawyki żywieniowe.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów