Jesienne złuszczanie w gabinecie kosmetycznym: mikrodermabrazja i kwasy AHA

Kosmetyczka

Kosmetyczka
Punkty: 95
10.10.2014 Kosmetyczka

Mikrodermabrazja diamentowa oraz zabiegi złuszczania z użyciem kwasów AHA to dwa najbardziej popularne jesienią zabiegi. Zarówno mikrodermabrazja, jak i kwasy owocowe mają na celu złuszczenie obumarłych komórek naskórka, czego efektem jest uzyskanie bardziej promiennej, gładkiej cery, o równym kolorycie. Oba zabiegi są bezbolesne. Po samym zabiegu może się zdarzyć delikatne podrażnienie skóry, które jest różne w zależności od jej wrażliwości.

Zarówno mikrodermabrazja, jak i złuszczanie kwasami owocowymi są popularne jesienią, ponieważ:

  • nie można ich wykonywać w słoneczne dni (ryzyko poparzenia i powstania przebarwień)
  • wyrównują koloryt cery (rozjaśniają przebarwienia, piegi i plamy) i zwężają pory
  • pobudzają syntezę kolagenu, czyli pobudzają skórę do samodzielnej profilaktyki przeciwzmarszczkowej

Jakie są różnice w wykonaniu obu zabiegów?

Mikrodermabrazja diamentowa polega na ścieraniu wierzchnich warstw naskórka przy pomocy głowicy diamentowej. Podczas zabiegu wykorzystywana jest siła pompy ssącej, która wyciąga zanieczyszczenia i pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Głowica ścierna wygładza drobne zmarszczki, rozszerzone pory i usuwa obumarłe, stare komórki. Gdy kosmetyczka “opracuje” całą twarz, wprowadza w skórę ampułkę i nakłada maseczkę o działaniu nawilżającym. Już po pierwszym zabiegu cera wygląda świeżo i promiennie. Zabieg wykonuje się jednorazowo lub w serii. Przeciwwskazaniem do niego są m.in. mocno popękane naczynka oraz stany zapalne skóry. Mikrodermabrazja jest szczególnie wskazana dla cer grubych, zrogowaciałych, wiotkich, z przebarwieniami posłonecznymi.

Złuszczanie kwasami owocowymi wykonuje się całkiem inaczej. O ile podczas mikrodermabrazji ściera się stare komórki naskórka… tutaj się je rozpuszcza. Jednak bez obaw. Kosmetyczka, która ma doświadczenie w wykonywaniu takich zabiegów, przeprowadzi go pewnie i bezpiecznie. Zabieg złuszczania kwasami AHA wykonuje się w serii. W zależności od marki kosmetyków może to być 1 zabieg co 1-2 tygodnie. Pierwsze spotkanie z kwasami to takie “przyzwyczajanie skóry” do nich. Sięga się się wtedy po najniższe stężenie kwasów AHA, a przy każdym następnym zabiegu zmienia się to stężenie na wyższe lub wydłuża czas aplikacji. Sama aplikacja i neutralizacja kwasów trwa kilka-kilkanaście minut, ale podobnie jak po mikrodermabrazji, także po tym zabiegu trzeba nawilżyć i uspokoić skórę.

Wskazania do obu zabiegów są podobne, jednak osobiście uważam, że kwasy AHA szybciej i lepiej radzą sobie z różnymi przebarwieniami. Działają też świetnie na młode, zanieczyszczone cery z problemem trądziku lub blizn, ponieważ pozwalają na stopniowe i dokładne oczyszczenie. Kwasy owocowe pomagają także nawilżyć i ujędrnić skórę dojrzałą.

O tym, który z zabiegów będzie dla Ciebie odpowiedni, musi zdecydować kosmetyczka. Dopiero po dokładnym obejrzeniu cery i przeprowadzeniu wywiadu, możesz przystąpić do jesiennej, intensywnej pielęgnacji w gabinecie.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów