Jura mniej znana. Kapliczka św. Idziego w Zrębicach

MirJan

MirJan
Punkty: 2532
13.01.2015 MirJan

Czasem mała architektura sakralna może robić równie wielkie wrażenie, jak okazałe kościoły i katedry. Wiele zależy od okolicy, od panującej w danym miejscu atmosfery oraz od legend, które z danym obiektem są związane. O tym, jak wiele uroku mogą mieć zwykłe, polne kapliczki, można się przekonać m.in. w miejscowości Zrębice. Tu, w niewielkiej odległości od Olsztyna, znanego z potężnych ruin zamku, czeka na nas i drewniany kościółek, i dość skromna kapliczka zbudowana z łamanego kamienia.

zrębice 

Zrębice to jedna z ciekawszych miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Położenie w niewielkiej odległości od Olsztyna sprawia, że jest ona dość dobrze znana turystom. Liczne szlaki prowadzą przez Zrębice, a te najciekawsze trasy pozwalają na urządzanie ciekawych wypraw po pobliskich Górach Sokolich. To malowniczy rezerwat przyrody, który rozciąga się pomiędzy Zrębicami a Olsztynem. Nim jednak wyruszymy na spacer po owym rezerwacie, nim zaczniemy maszerować w stronę olsztyńskiego zamku, powinniśmy się choć na chwilę zatrzymać w samych Zrębicach. Czeka tu na nas wiele ciekawostek. Jedną z nich jest drewniany kościół św. Idziego. Stoi on w centrum wsi, tuż przy miejscu, w którym krzyżują się wszystkie szlaki prowadzące przez wieś. W jego wnętrzu można zobaczyć m.in. ciekawy obraz, o którym wiemy tyle, że jest starszy od obecnego kościółka, a wcześniej znajdował się w kapliczce zbudowanej w pobliżu cudownego źródełka. Owo źródełko, podobnie zresztą jak i murowana kapliczka (któraś już z kolei kapliczka wzniesiona przy źródełku), znajdują się do dziś na polach, tuż za centrum wsi. By się do nich dostać, wystarczy wejść na szlak, który prowadzi w stronę Olsztyna. Sama kapliczka doskonale widoczna jest z drogi. Otoczona polami uprawnymi budowla przyciąga, podobnie jak i znajdujące się nieco dalej źródełko. Jak podaje legenda, to właśnie woda z tego źródełka miała uchronić mieszkańców Zrębic przed śmiercią w czasie wielkiej zarazy. A że drogę do źródełka wskazał mieszkańcom wsi sam Idzi, stąd też i szczególny kult tego świętego. Dowodem na to jest zarówno sam kościół w centrum wsi, jak i polna kapliczka, zbudowana tylko po to, by w sąsiedztwie cudownego źródełka przechowywać obraz św. Idziego. Dziś oryginalnego obrazu w kapliczce już nie ma, a aby go zobaczyć, trzeba się wybrać do centrum Zrębic. Ci, którzy postanowią ograniczyć się do wizyty przy kapliczce, będą mogli zobaczyć jego kopię.

zrębice1

Do polnej kapliczki i tak jednak warto podejść. Obok niej prowadzi jeden ze szlaków, które łączą Zrębice z Olsztynem. To niebieski szlak, znany jako Szlak Warowni Jurajskich. Prowadzi tędy również trasa, będąca częścią „Dróżek św. Idziego”. Przy kapliczce znajduje się też ławeczka, na której można przysiąść i trochę odpocząć, ciesząc się jednocześnie pięknymi widokami. Ciekawa jest też sama kapliczka. Wzniesiona z kamienia wapiennego kapliczka ma ciekawą formę rotundy. Stoi ona dokładnie w tym miejscu, w którym w XVI/XVII wieku zbudowano w podzięce za ocalenie pierwsza, drewnianą kapliczkę, poświęconą św. Idziemu. W późniejszym czasie wzniesiono tu drugą, większą kapliczkę z drewna, aż wreszcie zdecydowano się na postawienie kolejnej (tym razem z kamienia) – niewielkiej, symbolicznej, za to niezwykle uroczej w swej prostocie. Otoczona drzewami, przyciąga sielskim krajobrazem oraz niezwykłą atmosferą.

W takich miejscowościach, jak Zrębice, każdy z nas może się przekonać o tym, jak wielkie znaczenie może mieć niewielka kapliczka. Nic dziwnego, że jest ona niektórym turystom znacznie bliższa, niż stojący kilkaset metrów dalej kościół, uznawany za najważniejszy zabytek we wsi. Ci, którzy chcą poczuć magię Jury, i tak powędrują w stronę pól rozciągających się pomiędzy Zrębicami a Górami Sokolimi, by tu odpocząć w cieniu niewielkiej rotundy wzniesionej z kamienia pośród jurajskich pól.

zrębice2

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów