Jura w kadrze. Dolina Prądnika

MirJan

MirJan
Punkty: 2300
07.05.2015 MirJan

Stanowi najpopularniejsze miejsce na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a tłumy ludzi spacerują jej dnem przez cały rok. Od wiosny do jesieni mogą tu do woli spacerować, jeździć na rowerze lub poznawać piękne zakątki w trakcie jazdy bryczką. Zimą czekają tu na gości dodatkowe atrakcje (np. kuligi). Dolina Prądnika, najważniejsza część Ojcowskiego Parku Narodowego i jednocześnie najsłynniejsza dolinka na Jurze, jest miejscem atrakcyjnym bez względu na porę roku. Najpiękniej jest tu jesienią, jednak każda pora roku ma tu wyjątkowy urok. Jakie atrakcje tej doliny zasługują na naszą największą uwagę? Są to przede wszystkim te obiekty, z którymi zazwyczaj kojarzona jest Jura Krakowsko-Częstochowska.

 

0142 dolina prądnika

0138 dolina prądnika

0137 dolina prądnika

0134 dolina prądnika

 

Atrakcji nad Prądnikiem jest wiele. Rzeka ta jest lewym dopływem Wisły. Nim połączy się z nią w Krakowie, musi pokonać ponad 30 km. Przepływa on przez tereny wyjątkowo atrakcyjne. Już sama wieś Sułoszowa, na terenie której Prądnik ma swe źródła, może zrobić ogromne wrażenie na turystach. Najważniejszy staje się jednak ten odcinek Doliny Prądnika, który znajduje się w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego. Liczy on sobie 12 km długości, jednak ze względu na liczne atrakcje i malowniczą okolicę, w tej części Doliny Prądnika trzeba spędzić kilka dni, by na spokojnie zapoznać się ze wszystkimi jej atrakcjami.

0152 dolina prądnika

0117 dolina prądnika

Uroczych zakątków nad Prądnikiem nie brakuje. Turyści znajdą tu i źródełka, i jaskinie, i potężne ostańce. Każdy z nich zachwyca swym kształtem, każdy pobudza wyobraźnię. Najsłynniejsza jest Maczuga Herkulesa, jednak i inne ostańce zasługują na uwagę. Pięknie prezentuje się skała zwana Rękawicą, wielką popularnością cieszy się też Brama Krakowska. Przy słynnej bramie czeka inna ciekawostka – Źródło Miłości, wyjątkowo chętnie odwiedzane przez Wszystkie te atrakcje można zobaczyć w trakcie wędrówki dnem doliny. Szeroka, wygodna droga sprawia, że taki spacer może odbyć każdy – nawet mniej wytrawny piechur.

0176 dolina prądnika z zamku

Wędrówka po Górze Okopy to z kolei wielka atrakcja dla miłośników pieszych wycieczek oraz wyjątkowych krajobrazów. Nie brak tu punktów widokowych, z których można podziwiać Dolinę Prądnika z lotu ptaka, zachwycając się jednocześnie widokiem licznych formacji skalnych, dumnie wznoszących się nad Prądnikiem.

0174 dolina prądnika

0165 dolina prądnika

Dolina Prądnika to również wiele ciekawych miejscowości, które warto odwiedzić w czasie wędrówki po tej części Jury. Malowniczym położeniem może się pochwalić Prądnik Korzkiewski, leżący na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego. Miejscowość tę mija każdy, kto chce pokonać niebieski szlak łączący Korzkiew z Ojcowem. Warto tu zajrzeć nie tylko ze względu na piękne widoki, ale i na ciekawą kaplicę pod Łaskawcem. Jest ona miejscem kultu Sługi Bożego ks. Pawła Smolikowskiego (1846-1926) – zmarłego w Krakowie zakonnika, który zasłynął dzięki pracy z młodzieży. U stóp skały Łaskawiec czeka też bardziej współczesny obiekt, czyli Dom Rekolekcyjny.

0135 dolina prądnika

0173 dolina prądnika

Najważniejszymi punktami w Dolinie Prądnika są jednak Pieskowa Skała oraz Ojców. Ta pierwsza przyciąga wspaniałym zamkiem oraz Maczugą Herkulesa – najsłynniejszym ostańcem na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Pieskowa Skała 0001

Pieskowa Skała 0002

Ojców, którego letniskowa tradycja sięga XIX wieku, cieszy się największym zainteresowaniem wśród turystów, którzy odwiedzają Dolinę Prądnika. Czeka tu wiele wspaniałych zabytków, przy czym ciekawą kolekcję stanowią wille, wznoszone z myślą o dawnych kuracjuszach. Ojców może się też pochwalić słynną Kaplicą „Na Wodzie” oraz wspaniałym zamkiem z XIV wieku, którego ruiny są udostępniane turystom pragnącym zwiedzić jedno z najsłynniejszych Orlich Gniazd.

0207 kaplica na wodzie

0175 dolina prądnika

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów