Jurajskie atrakcje. Dolina Bolechowicka

MirJan

MirJan
Punkty: 2289
28.04.2015 MirJan

Na terenie powiatu krakowskiego nie brak atrakcji. Kto chce podziwiać najpiękniejsze jurajskie krajobrazy, ten powinien koniecznie wybrać się na teren jednej z piękniejszych dolinek leżących na Wyżynie Olkuskiej. Znajduje się ona tuż za wsią Bolechowice, która jest zresztą najlepszym punktem wypadowym do urządzania wypraw na jej teren. O jakiej dolinie mowa? Komu bliska jest Jura Krakowsko-Częstochowska, kto chętnie wędruje po jej malowniczej części znanej jako Wyżyna Olkuska, temu i Dolina Bolechowicka jest pewnie doskonale znana.

 

002 Bolechowicka

 

Dolina Bolechowicka jest jedną z najmniejszych i najciekawszych zarazem dolinek leżących na terenie Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”. Podobnie jak i inne dolinki leżące na terenie tego parku, tak i ona została objęta ochroną rezerwatową. Na turystów czeka tu wszystko to, z czym kojarzona jest Jura. Piękne skałki, ciekawa szata roślinna, źródełko, urocza kaskada, rewelacyjne krajobrazy … Choć liczy sobie ona zaledwie 1,5 km długości, wędrówka jej dnem dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

 

Wycieczkę po tej dolince najlepiej rozpocząć w Bolechowicach, oddalonych od Krakowa o niecałe 20 km. Wspaniałe atrakcje czekają już na początku trasy. Wystarczy wejść na szlak czarny (biegnący przez centrum wsi), by dojść nim pod jedną z najsłynniejszych skalnych bram na Jurze. Tu należy pożegnać się ze szlakiem czarnym i wejść na trasę oznaczoną kolorem żółtym. To właśnie ten kolor będzie nam towarzyszył w czasie wędrówki dnem Doliny Bolechowickiej.

003 Bolechowicka

 

Przed wejściem na teren dolinki warto jednak zatrzymać się przy słynnej Bramie Bolechowickiej. To wspaniałe wejście do wąwozu jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Wyżynie Olkuskiej. Skały tworzące tę bramę osiągają wysokość nawet do 30 metrów, a każda z nich jest znanym miejscem wspinaczkowym. Ciekawe są ich nazwy: Filar Abazego, Filar Pokutników, a za nimi – Zamarła. Każda z tych skałek była miejscem treningu wielu znanych taterników i himalaistów jeszcze przed II wojną światową. Amatorów wspinaczki skałkowej można tu zresztą podziwiać w każdy pogodny dzień. To jedno z ulubionych miejsc miłośników tego sportu, i choć tuż za bramą zaczyna się rezerwat przyrody, wspinanie się tu jest dozwolone pod pewnymi warunkami. Wspinać można się tylko po wyznaczonych trasach, można też korzystać tylko i wyłącznie z tych ringów, które już zostały zamontowane. Tuż przed Bramą Bolechowicką znajduje się jeszcze jedna atrakcja. To krasowe źródełko, które uznane zostało za pomnik przyrody. A co czeka za bramą?

004 Bolechowicka

Rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki, czyli dolny fragment Doliny Bolechowickiej, to kolejna atrakcja w tej części Jury. Objęty częściową ochroną, jest miejscem atrakcyjnym nie tylko dla miłośników przyrody. Przecież i jego walory krajobrazowe skutecznie przyciągają turystów. Choć wędrówka Wąwozem zajmuje zaledwie 30 minut, to powierzchnia rezerwatu wynosi aż 22,44 ha. Na uwagę zasługuje tu roślinność, a przede wszystkim zbiorowiska kserotermiczne i murawy naskalne. Miłośników przyrody zachwycić mogą stanowiska słynnej brzozy ojcowskiej – rzadkiego endemitu, z którym można się spotkać również na terenie Ojcowa i utworzonego wokół tej miejscowości parku narodowego. Kokorycz, zawilce i fiołki to kolejne przyrodnicze niespodzianki, które czekają na wędrowców w tym rezerwacie. Komu szukanie ciekawych gatunków roślin nie sprawia większej radości, ten może skupić się na malowniczych kaskadach. Na potoku Bolechówka jest ich kilka, przy czym ta najchętniej fotografowana znajduje się w odległości mniej więcej 1 km od Bramy Bolechowickiej. Ten dwustopniowy wodospad, mimo niewielkich rozmiarów, zalicza się do największych ciekawostek w tej części Wyżyny Olkuskiej.

 

001 Bolechowicka

Po pokonaniu 1,5 km musimy się pożegnać z tą uroczą dolinką. Co możemy zrobić dalej? Opcji jest kilka. Możemy dalej wędrować szlakiem żółtym aż do wsi Wierzchowie, możemy też „złapać” szlak rowerowy prowadzący do Zelkowa i stamtąd wrócić do Bolechowic. Można też skusić się na powrót tą samą trasą i jeszcze raz przyjrzeć się jednej z najpiękniejszych dolinek w okolicach Krakowa.

 

005 Bolechowicka

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów