Jurajskie atrakcje. Dolina Kluczwody

MirJan

MirJan
Punkty: 2297
27.04.2015 MirJan

Nazywana bywa też Doliną Wierzchówki, choć oficjalna nazwa brzmi: Dolina Kluczwody. Zalicza się do ciekawszych, choć dość słabo znanych dolinek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Może to dziwić, gdyż Dolina Kluczwody może się pochwalić i pięknymi krajobrazami, i wspaniałym położeniem. Jest jedną ze słynnych Dolinek Podkrakowskich, a w jej okolicy czeka wiele ciekawostek. Tę najważniejszą stanowi Jaskinia Wierzchowska Górna, która – dzięki podziemnej trasie turystycznej – zalicza się do grona najpopularniejszych miejsc na Jurze. Mniej popularne są już piesze wędrówki pomiędzy wsiami Wierzchowie a Bolechowice, a to przecież w ich trakcie można zapoznać się z niezwykłym krajobrazem Wyżyny Olkuskiej i jednej z jej piękniejszych dolinek.

014 kluczwody

Dolina Kluczwody liczy sobie około 6 km długości. Już sama nazwa wiele mówi o charakterze doliny. Kluczwoda (dopływ Rudawy) to ciekawy potok, którego źródła ujrzymy we wsi Wierzchowie. W okolicach tej wsi tworzy on piękną dolinę, klucząc pomiędzy licznymi skałkami. Nie brak wśród nich skał o wyjątkowym znaczeniu – nie tylko dla turystów. Swymi formami mogą oczarować Turnia Potockiego i Leśna Baszta, pięknie prezentuje się też Gackowa Turnia. Mączne Skały są przykładowo idealnym punktem widokowym, z kolei Skała Zamczysko jest bardzo chętnie odwiedzana przez miłośników jurajskich krajobrazów oraz historyków. Kto wdrapie się na tą wysoką skałę, ten będzie mógł ujrzeć pozostałości zamku. Warto jednak pamiętać, że choć na szczyt skałki można wejść bez pomocy sprzętu wspinaczkowego, wejście (a raczej zejście) bywa niebezpieczne – szczególnie w deszczowe dni.

013 kluczwody

Skałę Zamczysko warto jednak odwiedzić. Ślady dawnych murów oraz wieży przypominają o tym, że przed wiekami skała musiała odgrywać dość ważną rolę w systemie obronnym. Zamek powstał tu najprawdopodobniej w początkach XIV wieku, a jego panami mieli być późniejsi właściciele Korzkwi. Szybko został on opuszczony – najprawdopodobniej ze względu na osunięcie się części skały i katastrofę budowlaną, będącą skutkiem tego wydarzenia. Znana jest też inna teoria, zgodnie z którą budowy zamku nie dokończono. I choć w Dolinie Kluczwody zamek istniał zaledwie przez pół wieku, do dziś jego pozostałości są bardzo dobrze widoczne.
Zamek nie jest jedyną historyczną pamiątką na terenie tej doliny. W górnej części doliny można dojrzeć słupki graniczne, które nawiązują do sytuacji panującej w okresie zaborów. W ich czasie Dolina Kluczwody była dolinką graniczną, a płynący jej dnem potok oddzielał Austrię od Rosji.

011 kluczwody

Dolina Kluczwody, podobnie zresztą jak i inne Dolinki Podkrakowskie, jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla przyrodników. Rezerwat przyrody Dolina Kluczwody, utworzony w 1989 roku i zajmujący powierzchnię 35,29 ha, może się pochwalić pięknym lasem grądowym oraz ciekawymi murawami naskalnymi. Konwalia majowa, lilia złotogłów czy też niektóre gatunki storczyków czekają tu na amatorów botaniki i na tych, którzy szukają miejsc idealnych na niezbyt forsowną, lecz pełną mocnych wrażeń wycieczkę.

012 kluczwody

Jak wędrować po Dolinie Kluczwody?
Najlepszymi punktami wypadowymi na jej teren są wsie Bolechowice lub Wierzchowie, pomiędzy którymi można wędrować dzięki szlakom oznaczonym kolorem czarnym i niebieskim. Do dolinki można też dojść od strony Zelkowa, z którego to poprowadzone zostały szlaki rowerowe, łączące się na terenie Doliny Kluczwody ze wspomnianymi już trasami pieszymi. Bez względu na to, jaki wariant wycieczki wybierzemy, możemy liczyć na moc wrażeń. Przecież Wyżyna Olkuska i jej dolinki to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska.

015 kluczwody

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów