Jurajskie atrakcje. Garb Tenczyński

MirJan

MirJan
Punkty: 2534
16.04.2015 MirJan

Gdzie szukać niezwykłych krajobrazów, geologicznych i przyrodniczych ciekawostek? Wystarczy wybrać się na zachód od Krakowa, by móc cieszyć się niezwykłymi widokami. Garb Tenczyński nie bez powodu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych fragmentów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. To obszar wyjątkowy, o czym każdy z nas może się bardzo szybko przekonać. 

005 Garb Tenczyński wodik z lipowca
Na czym polega owa wyjątkowość? Przede wszystkim na budowie geologicznej. Garb Tenczyński to zrąb tektoniczny, którego charakterystyczną cechą są uskoki opadające w stronę Bramy Krakowskiej oraz Kotliny Oświęcimskiej. Garb Tenczyński jest terenem wyjątkowo chętnie odwiedzanym przez miłośników geologii, a to ze względu na wspaniałe skały, które odsłaniają się w wielu zakątkach. Można tu zatem podziwiać wapienie górnojurajskie, choć w wielu miejscach odsłaniają się skały dewońskie i karbońskie. Największą atrakcją są tu jednak skały pochodzenia wulkanicznego, najpiękniejsze przypominające o geologicznej historii tej części Jury. Inną cechą, typową dla krajobrazu Garbu Tenczyńskiego, są kamieniołomy wapienia i diabazu.

 

001 Garb Tenczyński 003 Garb Tenczyński widok z zamku lipowiec
Garb Tenczyński może się pochwalić również imponującymi lasami, przez które prowadzi dość gęsta sieć szlaków turystycznych. Choć tereny Garbu przecina autostrada łącząca Kraków z Katowicami, można tu znaleźć wiele zacisznych zakątków – idealnych dla tych, którzy w pobliżu gwarnego Krakowa szukają miejsca doskonale nadającego się na wypoczynek na łonie natury. Lasy, wzgórza oraz ciekawe zabytki czynią z Garbu Tenczyńskiego ciekawy cel niejednej wycieczki pieszej lub rowerowej. Gdzie najczęściej pojawiają się turyści?

 

002 Garb Tenczyński

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Garbu Tenczyńskiego zalicza się zamek Tenczyn w Rudnie. Ta majestatyczna ruina jest doskonale widoczna z autostrady, a samo zamkowe wzgórze jest jednym z najlepszych punktów widokowych na Jurze. Warto od razu zaznaczyć, że Góra Zamkowa w Rudnie jest znana nie tylko jako miejsce budowy jednego z najpotężniejszych Orlich Gniazd, ale i jako najwyższe wzniesienie Garbu Tenczyńskiego. Choć jej wysokość wynosi tylko 411 m. n.p.m., podziwiana z oddali góra prezentuje się bardzo dostojnie.

 

006 garb tenczyński zamek

 

Innym punktem, który w rejonie Garbu Tenczyńskiego cieszy się ogromnym uznaniem, jest Wygiełzów. Ta miejscowość znana jest z Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego, którego częścią są ruiny kolejnego zamku jurajskiego. To zamek Lipowiec, który do historii przeszedł jako twierdza krakowskich biskupów oraz więzienie, w którym nieposłuszni duchowni odbywali swe kary.

 

000 000 000 034

 

000 000 000 026

 

Kolejną miejscowością, którą w czasie wycieczki po Garbie Tenczyńskim warto odwiedzić, jest Alwernia. To malowniczo położone miasteczko może się pochwalić placówką muzealną, która skupia się na dziejach straży pożarnej oraz zabytkowym zespołem klasztornym. Wiele uroku ma też małomiasteczkowa zabudowa, którą można podziwiać m.in. przy ryneczku.

000 000 000 015

 

Bardzo atrakcyjnym pasmem, które traktowane jest jako przedłużenie Garbu Tenczyńskiego, jest też Pasmo Sowińca. Znajduje się ono już w granicach miasta Krakowa, a ze względu na liczne atrakcje (jak Las Wolski, liczne wąwozy oraz cenne zabytki) jest ono wyjątkowo popularne – nie tylko wśród Krakusów. Tu, na Sowińcu (najwyższym wzniesieniu na terenie miasta Krakowa) czeka na gości Kopiec Piłsudskiego, a na sąsiedniej Srebrnej Górze – klasztor kamedułów. Nie brak tu również pamiątek związanych z Twierdzą Kraków, przyrodniczych atrakcji (w postaci rezerwatów przyrody, wąwozów oraz ogrodu zoologicznego), a także malowniczych polanek, które dla mieszkańców Krakowa już dawno stały się ulubionymi miejscami rodzinnych pikników.

 

001 las wolski sowiniec

 

Garb Tenczyński to piękno przyrody i moc atrakcji. To jednocześnie raj dla każdego miłośnika pięknych krajobrazów. Na ich brak nie można tu narzekać, a atrakcyjne punkty widokowe czekają na nas nawet na tej części Garbu, która administracyjnie należy już do Krakowa.

023 las wolski

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów