Jurajskie sanktuaria. Podzamcze

MirJan

MirJan
Punkty: 3776
24.02.2015 MirJan

Świetnie wpisuje się w jurajski krajobraz, a dzięki bliskości słynnego zamku Ogrodzieniec jest obiektem doskonale znanym turystom. Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu, znajdujące się przy dość ruchliwej drodze łączącej Ogrodzieniec z Pilicą, ma swą specyficzną atmosferę. Ciekawa legenda oraz oryginalny sposób wykorzystania jurajskich skał przy tworzeniu miejsca kultu religijnego pod gołym niebem uczyniły z tego miejsca jedną z ważniejszych ciekawostek jurajskich. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego sanktuarium?

0021sanktuarium1

 

0021sanktuarium3

 

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu swą historią sięga 1818 roku. To właśnie wtedy, wśród jurajskich skałek, jednemu z mieszkańców Podzamcza miała się objawić Matka Boska. Wkrótce po owym objawieniu rozpoczęły się prace komisji przysłanej do Podzamcza przez biskupa krakowskiego. Komisja ta miała potwierdzić autentyczność objawienia i sprawdzić, czy rozwój kultu maryjnego w tym miejscu jest uzasadniony. Nim jednak komisja przeprowadziła swe prace, miejsce objawienia stało się już punktem bardzo popularnym wśród wiernych z okolicy. Kult maryjny w tym miejscu rozwijał się szybko, co też sprawiło, że w rejonie niezwykłej skały zaczęto gromadzić przedmioty mające odwiedzającym Podzamcze wiernym. Umieszczony z czasem w niezwykłej skale obraz Matki Boskiej przyciągał mieszkańców jurajskich wiosek, a wieść o cudownym objawieniu rozchodziła się po okolicy w ekspresowym tempie. Przez wiele lat jedynie skromny obraz umieszczony w skalnej niszy podkreślał rolę tego miejsca. W latach 50-tych XX wieku powstała tu niewielka kapliczka, którą w początkach 2000 roku zastąpiono nową. W 2001 roku tutejszy obraz Matki Boskiej został uhonorowany koronami, a w kolejnym roku kapliczka oficjalnie stała się maryjnym sanktuarium. Od wielu lat w miejscu tym odprawiane są nabożeństwa, które – ze względu na konieczność przebywania wiernych pod gołym niebem – organizowane są tylko w miesiącach letnich.

0021sanktuarium5

0021sanktuarium4

 

To jurajskie sanktuarium przyciąga dziś nie tylko wiernych. Chętnie zaglądają tu ci turyści, dla których Jura to liczne ciekawostki oraz niebanalne pamiątki po dawnych mieszkańcach tutejszych miejscowości. Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej można zatem zobaczyć nie tylko współczesne elementy, ale i te pamiątki, które przypominają o tych, dzięki którym owo miejsce kultu mogło się rozwijać. Są to dzieła sztuki dość proste, którym jednak braku historycznej wartości nie można zarzucić. Najważniejszym zabytkiem jest tu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pochodzi on z lat 80-tych XIX stulecia, a za jego fundatora uchodzi ówczesny pan Ogrodzieńca i pobliskiego zamku. Obraz ten zresztą miał się początkowo znajdować właśnie w zamkowej kaplicy, z której – za sprawą Ludwika Kozłowskiego – trafił na miejsce obecnego sanktuarium. Uwagę przyciąga też figura Matki Boskiej oraz krzyż, który umieszczono na szczycie skały. Ciekawie prezentuje się też dość spora brama, która prowadzi na teren tego jurajskiego sanktuarium oraz nowy element – stacje różańcowe, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia związane z życiem Jezusa.

 

0021sanktuarium2

To jurajskie sanktuarium jest, mimo niewielkich rozmiarów, wielką ciekawostką dla odwiedzających Ogrodzieniec i Podzamcze turystów. Przyciąga ono miłośników legend i historii o cudach, przyciąga też tych, którzy lubią zwiedzać te miejsca, w których współczesna architektura oraz natura występują obok siebie. Tak właśnie jest w przypadku sanktuarium maryjnego w Podzamczu, w przypadku którego równie ważnymi elementami jak murowana kaplica są pobliskie skały.

 

0021sanktuarium6

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów