Kapitan Ameryka idzie pod młotek

ot_c

Punkty: 15
05.10.2014 ot_c

Każdy kto widział Swobodnego jeźdźca, pamięta z pewnością motocykl Petera Fondy. Kapitan Ameryka, nazwany tak ze względu na charakterystyczny bak ze wzorem amerykańskiej flagi, jest nie tylko najsłynniejszym filmowym motocyklem na świecie, ale też ikoną kontrkultury i symbolem wolności. Wkrótce ta legendarna maszyna wystawiona zostanie na aukcję.

Licytację poprowadzi dom aukcyjny Profiles in History, największa na świecie firma zajmująca się pośrednictwem w handlu filmowymi pamiątkami. Ta sama instytucja zorganizowała w 2011 roku aukcję sukienki, którą Marilyn Monroe nosiła w filmie Słomiany wdowiec. Słynna biała sukienka, którą unosił podmuch powietrza z metra, jest jak dotąd najdroższym filmowym rekwizytem. Kosztowała 4,6 miliona dolarów, ale ostateczna cena – po doliczeniu prowizji i wszystkich dodatkowych opłat – wyniosła 5,6 miliona i prawie trzykrotnie przewyższyła wstępne szacunki ekspertów.

Przewidywana cena Kapitana Ameryki to milion dolarów, ale niewykluczone, że kolekcjonerzy filmowych memorabiliów gotowi będą zapłacić znacznie więcej. W końcu ten kultowy motocykl to pamiątka związana z jednym z najważniejszych amerykańskich filmów i manifest kontrkultury końca lat 60. Bohaterowie Swobodnego jeźdźca przemierzali kontynent w poszukiwaniu wolności i – jak głosiło hasło na plakatach – Ameryki. Takiej, która będzie domem dla wszystkich, niezależnie od poglądów, wierzeń i wyznawanych wartości. Ten motocykl nie jest więc zwykłym przedmiotem, ale symbolem wolności, niezależności i sprzeciwu wobec sztywnych zasad społecznych. Fakt, iż idzie teraz pod młotek wywołuje ambiwalentne reakcje. Dodatkowe emocje wzbudza jego zawiła historia.

Dom aukcyjny reklamuje oferowany na aukcji motocykl jako „jeden jedyny autentyczny Kapitan Ameryka”, co potwierdzają listy wydane przez National Motorcycle Museum w Anamosa, Petera Fondę i Dana Haggerty’ego, który był pierwszym właścicielem tego pojazdu po nakręceniu filmu. Haggerty musiał jednak odbudować motocykl, ponieważ został on zniszczony w finałowej scenie filmu. Przedmiotem aukcji jest więc zrekonstruowany pojazd i nie wiadomo dokładnie, które części rzeczywiście są oryginalne. Ostatnie ujęcia Swobodnego jeźdźca sugerują, że maszyna została roztrzaskana i spalona.

Wprawdzie na potrzeby kręcenia filmu zbudowano dwa takie same pojazdy, ale drugi został skradziony krótko po ukończeniu zdjęć. Nie wiadomo, co się z nim stało, ale prawdopodobnie został rozłożony na części i sprzedany jeszcze zanim Swobodny jeździec trafił na ekrany kin. Zarówno Peter Fonda, jak i Dan Haggerty wielokrotnie podkreślali, że ocalał tylko jeden Kapitan Ameryka. Ten, który ucierpiał w finałowej scenie, ale został później odbudowany.

Dom aukcyjny podaje, że “jeden jedyny autentyczny Kapitan Ameryka” przez ostatnie 12 lat znajdował się w National Motorcycle Museum. Znalazł się tam, po tym jak Haggerty odsprzedał go szefowi muzeum Johnowi Parhamowi w 2002 roku. Dopiero niedawno właścicielem pojazdu został kalifornijski przedsiębiorca Michael Eisenberg, który odkupił pojazd od muzeum za nieznaną sumę, a teraz sprzedaje go za pośrednictwem domu aukcyjnego.

Ale zaplanowana na październik aukcja nie jest pierwszą w historii Kapitana Ameryki. W mediach można bowiem znaleźć informacje o aukcji z 1996 roku, którą wygrał Gordon Granger, prywatny kolekcjoner zabytkowych pojazdów. Granger trzymał motocykl w swoim magazynie w Austin w stanie Teksas. W 2010 roku wybuchł tam pożar, ale szybka reakcja strażaków zapobiegła poważnym zniszczeniom Kultowy pojazd pozostał nienaruszony, pokryty był jedynie sadzą. Choć z artykułów dotyczących aukcji z 1996 roku oraz późniejszego pożaru wynika, że chodzi o oryginalny motocykl, sam Haggerty nie potwierdził tego. Komentując pojazd kupiony przez Grangera, powiedział reporterowi Chicago Tribune: „Kilka drobiazgów. Łańcuch albo błotnik, nic więcej”. Haggerty podkreślił też, że w Stanach jest mnóstwo replik tego kultowego motocyklu…

W tym momencie dokładne odtworzenie historii motocyklu jest właściwie niemożliwe. Ale równie interesująca jest jego przyszłość. Co stanie się z Kapitanem Ameryką? Kto go kupi? Gdzie jest właściwie jego miejsce? Czy ikona kontrkultury powinna kurzyć się w muzeum, stać spokojnie w magazynie jakiegoś przeraźliwie bogatego kolekcjonera, zostać atrakcją jakiejś tematycznej restauracji? Lepszy los spotkał chyba drugi z motocykli, ten skradziony po zakończeniu zdjęć do filmu. Być może jego części ozdabiają teraz inne pojazdy i oddychają wolnością gdzieś na amerykańskich szosach.

 

Na fotografii: Repliki motocykli ze Swobodnego jeźdźca, Harley-Davidson Museum w Milwaukee

Autor fotografii: Danemroberts, fotografia udostępniona na licencji CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów