Katastrofy które zmieniły Ziemię

Michał Solanin

Michał Solanin
Punkty: 184
02.02.2015 Michał Solanin

Na co dzień nie zastanawiamy się za bardzo nad tym jak wielkimi szczęściarzami jesteśmy. Mowa tu o wszystkich mieszkańcach Ziemi, bez względu na zamożność, stopień wykształcenia czy pochodzenie społeczne. Mamy wielkie szczęście, że nasza planeta i życie na niej przetrwały różne kosmiczne perturbacje. A było w historii Ziemi kilka momentów, kiedy zrobiło się naprawdę nieciekawie. Oto cztery najbardziej spektakularne wydarzenia, podczas których istnienie życia na Ziemi stanęło pod dużym znakiem zapytania.

1. Wielkie Zderzenie


Pierwsza taka sytuacja wydarzyła się w czasach formowania skorupy ziemskiej, cztery i pół miliarda lat temu, zaledwie trzydzieści cztery miliony lat od powstania Ziemi. W tamtym okresie nasza planeta była po prostu kulą roztopionej magmy. Była dużo większa niż dzisiaj i poruszała się znacznie szybciej. Jak twierdzą naukowcy, dzień trwał około trzech godzin. Na tej samej orbicie po której krążyła Ziemia powstała też inna planeta – Thea. Kiedy osiągnęła rozmiar zbliżony do Marsa, doszło do kolizji z młodą Ziemią. Uderzenie było tak potężne, że Thea rozpadła się na kawałki, wyrywając przy tym spore fragmenty ziemskich skał. Część odłamków stopiła się lub wyparowała, część zaś uformowała Księżyc. Ziemia zwolniła do swojej obecnej prędkości, zaś Księżyc zadziałał jako stabilizator. Gdyby nie jego oddziaływanie, Ziemia byłaby dziś zupełnie inna. Dni byłyby krótsze, panowałyby ekstremalne warunki pogodowe, no i nie jest powiedziane że życie mogłoby wyewoluować do obecnej formy. Z drugiej strony Thea tylko musnęła naszą planetę pod pewnym kątem. Gdyby uderzyła w nią centralnie, jest bardzo prawdopodobne że po prostu by ją rozbiła, samemu ulegając przy tym unicestwieniu. Dziś teoria wielkiego zderzenia jest uznana przez naukowców za najbardziej prawdopodobną przyczynę ukształtowania się Księżyca.

YouTube Preview Image

2. Ziemia-Śnieżka

Do kolejnego kataklizmu, tym razem w postaci globalnego zlodowacenia, doszło w prekambrze, w okresie 750 – 580 milionów lat temu. Skorupa Ziemi była już wówczas dawno ukształtowana, na jej powierzchni były oceany, a w nich rozwijało się życie. Na ogrom zlodowacenia złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, Słońce miało nieco słabszą moc niż obecnie, po drugie – w atmosferze pojawił się tlen, który miał destrukcyjny wpływ na gazy cieplarniane obecne w atmosferze. Dzięki temu pojawiły się pierwsze lodowce, które powodowały że ciepło ze światła słonecznego odbijało się w sprzężeniu zwrotnym. Do powierzchni planety docierało mniej ciepła i lodowce powiększały się. W efekcie cała Ziemia pokryła się warstwą lodu o grubości kilometra. Naukowcy nie są dziś zgodni co faktu czy absolutnie cała powierzchnia lądów i oceanów była pokryta lodem, czy też na powierzchni wody były miejsca odkryte. Życie na Ziemi w postaci bakterii i archeowców przetrwało tylko w najgłębszych partiach oceanu, w pobliżu kominów geotermalnych. Kiedy zlodowacenie ustąpiło, rozpoczęła się tak zwana kambryjska eksplozja. Naukowcy wiążą to z faktem, że procesy ewolucyjne nasiliły się po milionach lat, kiedy życie było uwięzione pod lodem. Ziemia-Śnieżka stała się katalizatorem dla gwałtownego rozkwitu nowych form życia.

3. Wielkie Wymieranie Permskie

to (jak dotąd) największe z masowych wymierań gatunków, jakie cyklicznie nawiedzały Ziemię. Miało miejsce około 250 milionów lat temu. Naukowcy szacują, że pod koniec permu zginęło około 70% gatunków organizmów lądowych i aż 90% gatunków morskich. Pod koniec paleozoiku, w permie, życie na Ziemi było już rozwinięte i zróżnicowane. Istniały owady, ślimaki, głowonogi, trylobity, ramienionogi, strunowce morskie (w tym ryby). Z kręgowców lądowych istniały płazy i gady ( w tym ssakokształtne terapsydy). Świat roślin reprezentowały skrzypy, widłaki i paprocie.

Wymieranie permskie, jeśli brać pod uwagę okres geologiczny, odbyło się błyskawicznie. Trwało bowiem zaledwie około 50 tysięcy lat. Musiało być więc spowodowane jakimś gwałtownym czynnikiem. Na pewno rozpoczęło się w oceanach, które uległy gwałtownemu zakwaszeniu. Naukowcy mają na to dwie hipotezy. Pierwsza z nich mówi o wzmożonej działalności wulkanicznej. Na skutek licznych erupcji wulkanów do atmosfery miałyby dostać się ogromne ilości dwutlenku węgla, który był absorbowany przez oceany. Inna hipoteza mówi o pojawieniu się w morzach nowej bakterii z grupy archeonów, która produkowała metan.

Ziemia potrzebowała trzydziestu milionów lat, żeby wykształcić nowe gatunki roślin i zwierząt. Wymieranie permskie zakończyło erę paleozoiczną i pozwoliło rozwinąć się nowym zwierzętom – dinozaurom.

4. Wymieranie Kredowe

czyli zagłada dinozaurów. Patrząc z punktu widzenia człowieka, wymieranie kredowe było dla nas zjawiskiem pozytywnym. To właśnie wyginięcie dinozaurów pozwoliło rozwinąć się ssakom. 65 milionów lat temu z powierzchni Ziemi zniknęły  bezpowrotnie nie tylko dinozaury, ale również pterozaury i gady morskie oraz większość roślin z wyjątkiem paprotników. Według najbardziej prawdopodobnej hipotezy przyczyną wymierania kredowego był upadek na Ziemię ogromnej planetoidy, który wywołał reakcję łańcuchową, taką jak na przykład fale uderzeniowe czy kwaśne deszcze. Istnieje jeszcze hipoteza według której wymieranie kredowe było spowodowane przez aktywność wulkaniczną. Jakby nie było, dla nas najistotniejszy jest fakt, że przy kolejnym masowym wymieraniu jesteśmy następni w kolejce.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów