Kazimierz Wiśniak – dzieciństwo w zabawkach i w sztuce zaklęte

Lilavati112

Lilavati112
Punkty: 317
22.02.2015 Lilavati112

“Gest, jak i kostium, zastępują tekst, który, choć nieobecny, zawsze pozostanie punktem wyjścia. Musiałem więc szczególnie dbać o kształt moich projektów dla Pantomimy, żeby uczytelnić znaczenia gestów, ich kompozycji, całych sytuacji i dostosować się do wymagań widowiska.”

Kazimierz Wiśniak. Źródło: http://www.potrawyregionalne.pl/media/Image/lanckorona/alanc_26.jpg

Kazimierz Wiśniak. Źródło: http://www.potrawyregionalne.pl/media/Image/lanckorona/alanc_26.jpg

          Kazimierz Wiśniak  urodził się w 1931 roku a zawodowo zajmuje się przede wszystkim rysunkiem, malarstwem, grafiką i scenografią.

          Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziałach architektury wnętrz i scenografii. Był tam m.in. uczniem profesorów Karola Frycza i Andrzeja Stopki. Jeszcze w czasie studiów współtworzył Piwnicę pod Baranami. Debiutował tam jako scenograf i ze scenografią związał całe swoje życie.

          Przez wiele lat twórca współpracował z Wrocławskim Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Zaprojektował scenografię m.in. do Jasełek (1961), Menażerii cesarzowej Filissy (1962), Ogrodu miłości (1966), Sporu (1978), Hamleta, Ironii i żałoby wg Szekspira (1979), Kaprysu wg Gerharta Hauptmanna (1996), Tragicznych gier wg Ferdinanda Brücknera (1999). Z Tomaszewskim przygotowywał również inscenizacje na wielu polskich i zagranicznych scenach.

         To z Henrykiem Tomaszewskim założył bardzo znane Muzeum Zabawek w Karpaczu. Zaaranżował całkowicie jego wystrój, swoimi malowidłami ozdobił lalkowe pokoiki.  Tło każdej półki zostało pięknie wymalowane, tworząc bajkową scenerię, w której żyją lalki i odgrywają sceny „z życia wzięte”. Troskliwie dobrane akcesoria podkreślają realizm poszczególnych scen. Niczego tu nie brak. Jest salon z fotelami obitymi pluszem, fortepian. Kuchnia jest pełna garnków i talerzy. W łazience widzimy porcelanową wannę z kurkami, mydło, ręczniki, tarkę. Życie w miniaturze wcale nie toczy się na niby. W salonie przy maleńkim fortepianie gra laleczka.

        To Kazimierz Wiśniak zmotywował Tomaszewskiego do kolekcjonowania zabawek. Tomaszewski wspominał przecież jak zaczęła się jego kolekcjonerska pasja: „Pamiętam, szliśmy kiedyś w Poznaniu ulicą i zobaczyliśmy mały sklepik do którego schodzi się po schodkach. Na wystawie stała porcelanowa główka lalki. ‘Wejdźmy ‘ –mówi Kazio [Kazimierz Wiśniak]. Przy drzwiach dzwonek, który robił ‘blim, blim’. Kazio mnie podpuszcza: ‘Kup sobie’. ‘A po cholerę’ – pytam. ‘A tak sobie’. I za jakieś małe pieniądze kupiłem. A potem w beznadziejnym pokoju hotelowym, który dał mi do dyspozycji Teatr Polski  postawiłem tę główkę i coś się zmieniło, coś ożyło w pokoju. Ten szary, brzydki pokój, w którym nie było nic osobistego nagle ożył. I zobaczyłem, że jest w nim jakiś czar”.

Lalki z Karpacza w aranżacji K. Wiśniaka. Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/6845,karpacz-obudzic-wyobraznie---.html

Lalki z Karpacza w aranżacji K. Wiśniaka. Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/6845,karpacz-obudzic-wyobraznie—.html

          Wiśniak zapoczątkował też współczesne zbiory muzealne. To za jego namową kupiona została do kolekcji pierwsza limitowana lalka Barbie. Sam też miał w sobie żyłkę kolekcjonera. Bibeloty, anioły, figurki, lalki….

           I choć Muzeum Zabawek w Karpaczu nosi dziś imię zmarłego w 2001 roku Henryka Tomaszewskiego, trzeba pamiętać o olbrzymiej roli Kazimierza Wiśniaka w jego powstaniu. Żal tylko, że w Karpaczu nie można obejrzeć całej kolekcji zabawek Tomaszewskiego (jak to tylko w Polsce bywa – sąd uznał nieważność testamentu spisanego przez Tomaszewskiego na maszynie, na rzecz swojego przyjaciela i kolekcjonera Stefana Kaysera, któremu to sławny mim  zapisał cały swój majątek (w tym i kolekcję zabawek), w zamian za opiekę. I zupełnie nie licząc się z  ostatnią wolą artysty, przekazał go na rzecz skarbu państwa). Cenne zabawki zbierane przez pół życia przez Tomaszewskiego, marnieją we wrocławskich piwnicach, a zamiary utworzenia muzeum zabawek z kolekcji Tomaszewskiego we Wrocławiu jak na razie spełzły na niczym. Miejmy nadzieję, że do skutku dojdzie utworzenie Muzeum Teatru we Wrocławiu. Planuje się utworzenie ekspozycji związanej z twórczością Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Ma powstać jego gabinet, w którym wystawione będą osobiste pamiątki, biblioteka i lalki z jego kolekcji. W muzeum będzie można także zobaczyć fragmenty scenografii, kostiumy, czy teatralne afisze oraz prace Franciszka Starowieyskiego, Krystyny Zachwatowicz, Zofii de Ines i oczywiście Kazimierza Wiśniaka.

Henryk Tomaszewski

Henryk Tomaszewski

          Kazimierz Wiśniak obecnie od wielu lat związany jest z miastem Lanckorona. Jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony,  wydaje też kwartalnik “Kurier Lanckoroński”. W 2004 roku przyznano mu pierwszy w dziejach miasta tytuł honorowego obywatela.

Rysunek K. Wiśniaka. Źródło: http://www.modnykrakow.pl/?p=8731

Rysunek K. Wiśniaka. Źródło: http://www.modnykrakow.pl/?p=8731

         Projekty scenograficzne Wiśniaka znajdują się w Ogólnopolskim Centrum Scenografii przy Muzeum Śląskim w Katowicach, w muzeum i archiwum Starego Teatru oraz archiwum Teatru im. Słowackiego. Jego prace malarskie są w posiadaniu Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu i w kolekcjach prywatnych.

Źródło:

http://www.karpacz.pl/pl/pl/atrakcje/muzeum-zabawek

http://culture.pl/pl/tworca/kazimierz-wisniak

 http://www.polskiemuzy.pl/Oferta.aspx?mas=%2096&kat=343&page=6&id=ETO00V

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów