Kiedy całe życie okazuje się kłamstwem… – „Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów”

Kobzikos

Kobzikos
Punkty: 76
13.02.2015 Kobzikos

Każdy człowiek posiada wolną wolę, która umożliwia mu podejmowanie samodzielnych decyzji. Obserwując to, co nas otacza, wiemy, co jest dla nas dobre, a co złe – jakie życie chcemy przeżywać, a jakie odrzucić. Już od najmłodszych lat musimy wybierać między różnymi rzeczami, a każda podjęta decyzja ma wpływ na naszą przyszłość, tworząc to, kim jesteśmy i kim się stajemy. A co by było, gdyby pewnego dnia okazało się, że wszystko co budowaliśmy przez lata, całe nasze życie, jest kłamstwem? Gdyby przyszedł ktoś i oświadczył, że to co robimy i w co wierzymy, jest nieprawdziwe? Że jesteśmy okłamywani, a świat tak naprawdę jest zupełnie inny? Jak zachowalibyśmy się w obliczu takiej sytuacji?

„Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów” to książka opowiadająca prawdziwą historię kobiety, której po latach izolacji udało się rozerwać krępujące więzy i przejrzeć na oczy – zmienić swój dotychczasowy świat.

Jenna Miscavige Hill to bratanica przywódcy scjentologów. Kiedy była jeszcze małą dziewczynką jej rodzice (oboje w sekcie) postanowili całkowicie poświęcić się swoim wierzeniom, nie mieli więc czasu na opiekę nad dziećmi. Jenna wraz z bratem trafili do miejsca przypominającego internat, jednak internatem nie będącego. Była to raczej zamknięta osada, w której dzieci traktowane były na równi z dorosłymi (w końcu ciało jest tylko naczyniem dla wielowiekowej duszy), dlatego nie tylko brały pełną odpowiedzialność za swoje czyny, ale także musiały zapracować na swoje utrzymanie. Tak zaczęła się wieloletnia tułaczka Jenny po świecie scjentologów.

W książce od przysłowiowej kuchni została opisana sytuacja panująca w sekcie. Kiedy Jenna łamie nogę, nie zostaje wezwany lekarz, ponieważ to umysł decyduje o kondycji ciała. Kiedy chce zobaczyć się z rodzicami, nie może, bo nie ma dostępu do telefonu, a odwiedziny odbywają się bardzo rzadko (nawet raz na 2 lata) i to w ściśle określonym czasie. Kiedy chce się pobawić, nie może, ponieważ jej świat jest skonstruowany w taki sposób, aby ani przez chwilę nie znalazła w nim czasu dla siebie. Są też dodatkowe zajęcia, które mają na celu „samodoskonalenie”. Trzeba przyznać, że agresywne zachowanie wobec własnego odbicia bądź ubliżanie warsztatowemu partnerowi, to bardzo dziwne sposoby na odnajdywanie w sobie dobra…

Książka to zebrane w jednym miejscu wspomnienia kobiety, dla której w jednej chwili scjentolodzy byli rodziną, natomiast w drugiej – osobami, które chcą odebrać jej prywatność i obedrzeć z wszelkich uczuć. Zawarte tu informacje mogą zadziwiać, oburzać, a nawet wywoływać bardziej skrajne emocje, jednak to, co jest najsmutniejsze to fakt, że są prawdziwe. Podczas czytania można poczuć emocje autorki. Jej rozgoryczenie, rozczarowanie, ale też pewnego rodzaju przywiązanie do tego świata. Świata, w którym była oszukiwana, wykorzystywana i nękana, a mimo wszystko jej świata – tego, któremu została ofiarowana…

W XXI wieku scjentolodzy cieszą się dużą popularnością. Ich szeregi cały czas są zasilane przez nowych członków, wśród których można wymienić takie osoby jak Will Smith czy Tom Cruise. Dzięki historii opisanej przez Jennę Miscavige Hill miejmy świadomość, że scjentologia pięknie wygląda jedynie na załączonym obrazku, jednak od środka niczym nie różni się od każdej innej sekty, w której panuje wyzysk, a świat odwracany jest o 180 stopni.

“Ofiarowana. Moje życie w sekcie scjentologów”, Jenna Miscavige Hill, Znak 2013

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów