Knut Hamsun – geniusz wyklęty

dionizos

dionizos
Punkty: 39
31.10.2014 dionizos

Był prekursorem egzystencjalizmu, zwiastunem twórczości Franza Kafki oraz wzorem dla największych pisarzy XX wieku i gdyby nie szokujące upodobania polityczne, zasiadałby w panteonie największych twórców minionego stulecia. Oto Knut Hamsun, geniusz o dwóch twarzach.

Rozdział pierwszy – dzieciństwo i młodość

Młodość Hamsuna nie była usłana różami i przyszły noblista od początku musiał zmagać się z przeciwnościami losu. Knut Hamsun, a właściwie Knud Pedersen, przyszedł na świat w rodzinie ubogiego wiejskiego szewca 4 sierpnia 1859 roku. Jego ojciec z trudem był w stanie utrzymać dziewięcioosobowy dom, dlatego w 1862 roku przeniósł się wraz z rodziną do swojego szwagra, Hansa Olsena, który zaprosił go i pozwolił mu uprawiać jego ziemię. Od początku życia Hamsun miał więc styczność z wiejskim życiem, którego gloryfikacja w powieści „Błogosławieństwo ziemi” przyniosła mu kilkadziesiąt lat później nagrodę Nobla.

W wieku dziewięciu lat Knut został odseparowany od rodziny i przekazany pod opiekę wuja, któremu pomagał w prowadzeniu biura. Było to dla niego traumatyczne przeżycie – wielokrotnie bity i głodzony, wspominał później ten okres jako męczeństwo. Nic więc dziwnego, że szybko opuścił znienawidzonego krewnego. Najpierw pracował w sklepie, w którym na framudze drzwi napisał swój pierwszy wiersz, a następnie, w wieku 16 lat, wyruszył w podróż po Norwegii, podczas której wykonywał rozmaite zawody: był między innymi dokerem, domokrążcą i szewcem. W międzyczasie podejmował pierwsze próby literackie, ale trzy jego pierwsze powieści, „Den Gaadefulde. En kjærlighedshistorie fra Nordland”, „Et Gjensyn” i „Bjørger”, nie przyniosły mu większego uznania ani tym bardziej pieniędzy. Hamsun dwukrotnie spróbował więc szczęścia w Ameryce, w której spędził kilkanaście miesięcy, ale i tam jego los się nie odmienił – wciąż żył w ubóstwie, parając się różnymi zajęciami.

Rozdział drugi – sława

Zła karta odwróciła się od Hamsuna w 1890 roku wraz z ukazaniem się powieści „Głód”. Żeby zrozumieć, jak nowatorskie było to dzieło, trzeba prześledzić tendencje, jakie panowały w literaturze w drugiej połowie XIX wieku. Był to czas zdominowany przez powieści realistyczne i naturalistyczne, które z drobiazgową nieraz szczegółowością opisywały poszczególne warstwy społeczne, cywilizację i świat, w który niejako wrzucany był bohater. Problemy społeczeństwa były jednak ważniejsze od jednostki. Zaledwie pięć lat po wydaniu sztandarowej powieści naturalistycznej, „Germinala” Emila Zoli, Hamsun wydał modernistyczne dzieło, które stało się kamieniem milowym nie tylko w literaturze norweskiej, ale i europejskiej. ”Głód” zrywał bowiem z trendami panującymi wtedy w literaturze, skupiając się na przeżyciach człowieka zmagającego się z tytułowym głodem zarówno w znaczeniu fizycznym, jak i emocjonalnym. Egzystencjalne spojrzenie na uniwersalne sprawy związane z ludzką kondycją i psychiką zapoczątkowało nowy nurt w literaturze, do którego w późniejszych latach dołączyli twórcy znacznie od Hamsuna popularniejsi, jak chociażby Kafka czy Camus.

Dwa lata później ukazały się „Misterie”, kolejna powieść zgodnie uznana przez krytyków za arcydzieło. Jej entuzjastyczna recepcja ugruntowała pozycję Hamsuna i pozwoliła mu wreszcie złapać finansowy oddech.

W 1911 roku, coraz bardziej zafascynowany życiem w zgodzie z naturą, Hamsun opuścił miasto i przeniósł się na farmę w Nordland. Ewolucja światopoglądu znalazła odzwierciedlenie w „Błogosławieństwie ziemi”, jego najbardziej znanej powieści. Jest to utwór będący gloryfikacją prostego, wiejskiego życia z dala od cywilizacji, które Hamsun uznawał za lekarstwo na doczesne problemy. Głębokie, humanistyczne przesłanie dzieła docenili członkowie Akademii Szwedzkiej, którzy nagrodzili je literackim Noblem w 1920 roku. Był to szczyt popularności autora, który zyskał wtedy ogólnoświatową sławę.

Jednak wymowa „Błogosławieństwa ziemi” zaniepokoiła amerykańskiego pisarza Paula Auster, który stwierdził, że książka brzmi jak nazistowska propaganda. Jak pokazały kolejne lata, ta diagnoza była całkowicie trafna.

Rozdział trzeci – upadek

Fascynacja naturą i niepokój przed opresywną cywilizacją rzeczywiście skierowała zainteresowanie Hamsuna w kierunku ideologii nazistowskiej. Nie tylko wyrażał on głęboki podziw dla działań NSDAP (Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników), ale też sam wstąpił do ugrupowania Nasjonal Samling, będącego jej norweskim odpowiednikiem. Jego romans z nazistami trwał w najlepsze również w czasie wojny. W 1940 roku pochwalił Niemcy za walkę z angielskim imperializmem, a trzy lata później swój medal otrzymany wraz z nagrodą Nobla przekazał Josephowi Goebbelsowi w dowód uznania dla jego zasług. Udało mu się również dostać na osobistą audiencję u Adolfa Hitlera. Po jego śmierci w 1945 roku napisał mowę pochwalną na jego cześć, w której stwierdził, że „był wojownikiem, wojownikiem na rzecz ludzkości i prorokiem ewangelii sprawiedliwości dla wszystkich narodów”.

Wraz z zakończeniem wojny rozpoczęło się rozliczanie osób współpracujących z nazistami. Hamsun został na parę miesięcy zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przechodził szczegółowe badania. Wykazały one zaburzenia umysłowe, dlatego odrzucono zarzut o zdradzie stanu. Ukarano go jedynie za członkostwo w Nasjonal Samling (czego Hamsun się wyparł) i moralne wspieranie Niemców, wymierzając gigantyczną grzywnę w wysokości 325 tysięcy koron norweskich. Jego problemy psychiczne były poddawane w wątpliwość przez opinię publiczną; sam Hamsun w swojej ostatniej powieści „Na zarośniętych ścieżkach” ostro skrytykował swoich psychiatrów i sędziów i starał się dowieść, że jest w pełni władz umysłowych. Surową karę wymierzył mu nie tylko sąd, ale i czytelnicy, którzy masowo palili jego książki w wielu norweskich miastach.

Knut Hamsun, wzór Thomasa Manna, Hermana Hessego, Ernesta Hemingwaya i wielu innych pisarzy, zmarł w nędzy 19 lutego 1952, pozostawiając po sobie wielkie dziedzictwo i legendę swojej postaci, do której sam napisał tragiczne zakończenie.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów