Kobieta w islamie

dannykey

Punkty: 411
21.12.2014 dannykey

Z chwilą zawarcia małżeństwa mężczyzna i kobieta spełniają swoje przeznaczenie. Mężczyzna jest odpowiedzialny moralnie i finansowo za swoją rodzinę. Kobieta natomiast, jest odpowiedzialna za dzieci. Wolny związek w świecie islamu jest niedopuszczalny. Nie wspominając już o związkach między osobami jednej płci.  Rozwód jest możliwy, ale uważa się, że jest to najgorsze rozwiązanie. W praktyce, jeżeli dochodzi do rozwodu wini się za to kobietę. Młoda kobieta jedynie w okresie narzeczeństwa może podjąć decyzję, czy chce przeżyć  resztę swojego życia z danym mężczyzną. Młodzi mężczyźni mają do wyboru zazwyczaj w pełni świadome młode kobiety. Największym problemem kobiet nie są nakazy religijne, są nimi mężczyźni. Powszechnie w krajach muzułmańskich uważa się , że kobieta jest mniej warta niż mężczyzna. Religia jest dla nich filozofią życia, towarzyszy im wszędzie, każdego dnia. W Arabii Saudyjskiej – państwie, w którym narodził się islam utrwalił się skostniały podział ról kobiet i mężczyzn. Kobietom nie wolno prowadzić samochodu ani robić interesów, a wychodząc z domu muszą przywdziewać długą czarną szatę. Fakt noszenia stroju przez kobiety wynika z religii. Jednak społeczeństwa krajów europejskich, jak i muzułmańskich dopatrują się tutaj wpływów mężczyzn, którzy poprzez nakazywanie kobietom noszenia długich sukni chcą chronić je przed spojrzeniami innych mężczyzn. Zakaz prowadzenia auta wynika nie tylko z prawa szariatu, ale również z tradycji. Ludzie mieszkający tam, zostali wychowani w ten sposób, dlatego ciężko byłoby wykorzenić takie zwyczaje. Ludzie żyjący w islamie wręcz nie wyobrażają sobie, żeby kobieta mogła być kierowcą, jest to dla nic zachowanie co najmniej nieetyczne, urągające mężczyźnie. Przebywanie z kobietą i rozmowa w jednym pomieszczeniu jest kontaktem w mieszanym gronie, a takie spotkania są zabronione, w tamtej tradycji jest to złamanie tabu. W czasach proroka Mahometa kobiety miały więcej praw, jednak wraz  z upływem czasu zmieniono lub mylnie zinterpretowano wiele pojęć – twierdzi tak wiele kobiet żyjących w państwach islamskich.

Często muzułmanie wyjeżdżają do krajów europejskich na studia czy do pracy. Jest to dla nich gigantyczny przeskok, ponieważ w krajach takich jak Niemcy czy Francja mentalność ludzi jest zupełnie inna. Jak młodzi muzułmanie mają więc godzić nakazy moralności wywodzące się z islamu z europejskimi realiami? Poglądy są bardzo zróżnicowane. Jedni twierdza, że kobieta powinna siedzieć w domu, inni, że kobieta ma takie samo prawo do studiów czy pracy jak mężczyzna. Zdania wśród młodych islamistów są podzielone, co potwierdza tezę, że coraz więcej z nich odchodzi od kurczowego trzymania się tradycji, pragną integrować się z innymi społeczeństwami.

Większość muzułmanów nie kwestionuje tradycyjnego podziału ról. Uważają, że przeznaczeniem kobiety jest małżeństwo i rodzina. Jednak wytyczają granicę jeśli chodzi o władzę mężczyzn i o przemoc. Jednym z najpoważniejszych odstępstw od podstawowych wartości islamu jest wykluczenie kobiet. Gdy muszą pozostawać w domu, gdy ktoś nie dopuszcza ich do wykształcenia czy kultury, to takie postępowanie pozostaje w sprzeczności z zasadami islamu. Kobiety, dopóki mieszkają z rodzicami muszą ich słuchać i szanować, bez względu na ich wiek. Nie mogą zbyt późno wrócić do domu bez ich zgody. Młode kobiety wyznające islam poddają się władzy swoich rodziców aż do zamążpójścia.

Mężczyzna musi brać na swoje barki większą odpowiedzialność niż kobieta. Powinien dbać o swoją rodzinę i mieć w domu ostatnie słowo. To on jest odpowiedzialny za rodzinę, i dlatego należy mu się posłuszeństwo. Musi pracować, aby wyżywić bliskich. Rodzina w islamie jest najważniejsza.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów