Kościół niczym twierdza. Korzkiew

MirJan

MirJan
Punkty: 2291
06.05.2015 MirJan

Urzeka nie tylko zabytkami sztuki sakralnej, ale i swym obronnym charakterem. Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela to jeden z dwóch najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Korzkiew. Wprawdzie największą atrakcją jest pobliski zamek, jednak w czasie wycieczki w rejonie tej miejscowości warto odwiedzić również wiekową świątynię. Wraz z zamkiem zapewniała ona bezpieczeństwo mieszkańcom doliny Korzkiewki. Te dwa obiekty wzajemnie się uzupełniały, a każdy z nich był ważnym obiektem strategicznym.

0075 korzkiew

Współczesna Korzkiew to coraz bardziej popularna miejscowość turystyczna, której walorem jest położenie w niewielkiej odległości od granic Ojcowskiego Parku Narodowego. Działający tu ośrodek harcerski już dawno stał się miejscem chętnie odwiedzanym, podobnie zresztą jak wzniesiony tu w XIV wieku zamek. Obiekt ten w latach 90-tych XX wieku zaczął nowe życie, a to dzięki częściowej odbudowie i zaadaptowaniu jurajskiego zamku na elegancki hotelik. Wraz z rosnącą popularnością tego obiektu zwiększyło się też zainteresowanie sąsiednim obiektem, który – mimo swego sakralnego charakteru – również stanowi rewelacyjny przykład obronnej architektury. Czym wyróżnia się kościół parafialny w Korzkwi?

Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi powstał w 1623 roku w miejscu, w którym już w XIV stuleciu znajdował się drewniany kościółek. Obecna, wczesnobarokowa świątynia, została wzniesiona z fundacji Aleksandra Ługowskiego- ówczesnego pana wsi. Do dziś widoczne są cechy obronne tego obiektu. Zakrystia, kruchta i okrągła baszta – w tych miejscach zachowały się otwory strzelnicze w kształcie klucza, które są najlepszym dowodem na to, jak ważną rolę pełnił ten kościół w swych dziejach. Ze względu na fakt, iż kościół powstał w miejscu z natury obronnym, można zakładać, że z jego wieży można było obserwować (a w razie konieczności również ostrzelać) całą dolinę Korzkiewki. Nie można jednak zapominać o tym, że kościół powstał przede wszystkim jako miejsce kultu religijnego. Jakie zabytki czekają w kościelnym wnętrzu?

0076 korzkiew

Już samo wejście do kościoła robi wrażenie. Piękny portal z kartuszem herbowym jest ciekawym przykładem sztuki późnego renesansu. Kto przyjrzy mu się dokładniej, ten dostrzeże herby czterech ważnych dla miejscowości rodów. W kartuszu umieszczone zostały bowiem herby: Leliwa, Rawicz, Junosza, Lubicz. Przez tak ciekawy portal wchodzi się do jednonawowego kościoła, w którego wnętrzu dominuje wyraźnie styl barokowy. Nie oznacza to jednak, że w świątyni nie ma starszych zabytków sakralnych. Doskonałym dowodem na to jest relikwiarz, który stanowi cenną pamiątkę z XIV wieku.
Największą uwagę zwiedzających przyciąga ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Oprócz tego obrazu w prezbiterium wyróżniają się witraże. Jeden z nich przedstawia św. Jana Chrzciciela – patrona świątyni. Pięknie prezentują się też ołtarze boczne, które – podobnie zresztą jak i ołtarz główny – mogą się pochwalić bogatymi dekoracjami. W ołtarzach bocznych również można dostrzec ciekawe obrazy. W tym po lewej stronie można ujrzeć obraz Serce Pana Jezusa, w tym z prawej – cenny obraz Jezusa Miłosiernego Ecce Homo. Namalowany przez anonimowego artystę obraz liczy sobie ponad 300 lat i stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych we wnętrzu korzkiewskiej świątyni.

0074 korzkiew

Podczas zwiedzania kościoła warto też zwrócić uwagę na barokową ambonę oraz na epitafia wmurowane w zewnętrzną ścianę kościoła. Ciekawie prezentują się też sąsiadujące ze świątynią budynki: organistówka oraz plebania z XIX stulecia. Dodatkową atrakcją są piękne widoki, które stanowią najlepszą zachętę do udania się na dłuższy spacer w rejonie tej jurajskiej miejscowości.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów