Królestwo Bhutanu, czyli o małych rzeczach

Limonka

Punkty: 57
18.10.2014 Limonka

Szczęście, a raczej poszukiwanie szczęścia jest obsesją XXI wieku. Poprawiamy urodę, malujemy się, zmieniamy przyzwyczajenia. Wysyłamy miliony życiorysów i listów motywacyjnych, z nadzieją otrzymania wymarzonej, dobrze płatnej pracy.
Każdego dnia pędzimy za szczęściem, a może raczej za tym, co za nie uważamy uważamy za szczęście.

Definicji szczęścia, jest niemal tak wiele, jak ludzi na kuli ziemskiej. Wielość spojrzeń na szczęście nie spowodowała, że powstała dziedzina nauki, która zajmuje się tylko szczęściem.
Psychologia pozytywna, bo o niej mowa, prowadzi badania nad wszystkimi aspektami szczęścia. Najciekawsze konkluzje mówią na przykład, o tym, że wbrew pozorom, to nie szczęśliwe zbiegi okoliczności sprawiają, że ludzie są szczęśliwi, ale to szczęśliwi ludzie tak organizują świat wokół siebie, że doświadczają szczęśliwych zbiegów okoliczności.

Najpierw, więc według tej według tej teorii należałoby stanąć przed lustrem, uśmiechnąć się do osoby, którą tam widzimy, i powiedzieć coś w rodzaju: „ Cześć! Wiem, że masz marzenia, które chciałabyś spełnić, dlatego ja dziś zrobię wszystko, by Ci w tym pomóc”.
Co dalej? To zależy od nas samych. Może wystarczy ubrać coś bardziej kolorowego niż zazwyczaj, z pogodnym usposobieniem zacząć kolejny ze zwykłych dni, a potem wyjść z pracy, wejść do kiosku za rogiem i kupić kupon loterii, w której nigdy nie braliśmy udziału, „ bo przecież nie mamy szczęścia”. Spróbujmy powiedzieć sobie, że tylko my sami projektujemy każdy, nowy dzień naszego życia. Tylko my możemy pokierować naszym życiem tak, by każdy z nich miał inny kolor, inny wyraz, inne znaczenie.

Psychologowie zajmujący się szczęściem opowiadają, że o tym, że kiedy jesteśmy szczęśliwi, roztaczamy to szczęście wokół siebie. Tworzymy dobre, pozytywne, wartościowe relacje z ludźmi, dostajemy lepsze stanowiska pracy.

Niektóre psychologiczne definicje szczęścia mówią o tym, że szczęście to brak rozbieżności między tak zwanym „ ja idealnym”, a „ ja realnym”. Brzmi skomplikowanie, dlatego spieszę z wyjaśnieniem. W równowadze tej chodzi o to, by akceptować siebie takiego jakim się jest. Wedle tej teorii, jeśli mamy pracę, która nie stanowi dla nas wystarczającego wyzwania, powinniśmy ją zmienić na taką, która każdego dnia jest dla nas ciekawsza i wymaga od nas co dzień nowego zaangażowania i świeżego spojrzenia na służbowe obowiązki.
Kolejny raz odmieniłam słowo „ powinno się”, bo takie są teorie. Mówią, o tym, co trzeba robić, jak trzeba żyć, ile razy dziennie należy się uśmiechać. Szczęście jednak polega na czym innym. W odległym Królestwie Bhutanu, wiedzą to najlepiej.

Dlaczego Bhutan – malutkie państwo w Azji Południowej? Człowiek lubi otaczać się tym, co piękne. Strzeliste góry Butanu sprawiają, że mieszkańcy Królestwa czują się bezpieczni. Ich władca dba o to, by ludzie w jego kraju mieli wszystko, co im jest do szczęścia potrzebne. Uważny Czytelnik powie zapewne, że my nie możemy być szczęśliwi, ponieważ państwo, w którym żyjemy, nie jest królestwem. Szczęście obywateli Bhutanu nie bierze się jednak jedynie z faktu posiadania monarchicznego ustroju władzy.
Oglądając film o tym egzotycznym, pełnym tajemnic i uroku miejscu, zwróciłam uwagę na wypowiedzi zwykłych ludzi.

Starszy człowiek opowiadał o tym, jak bardzo jest szczęśliwy z powodu tego, co ma. Jak wiele radości daje mu każdy kolejny świt w miejscu, które kocha, wśród ludzi, którzy są dla niego ważni. Dalsza część filmu to opowieść Dalajlamy o współczuciu jako o fundamencie szczęścia.

W poczuciu szczęścia mieszkańców Królestwa Bhutanu wcale nie chodzi fakt mieszkania w tym, konkretnym miejscu na geograficznej mapie świata, ale o podejście do własnego życia i do otaczających nas ludzi.

 

 

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów