Książki które przyniosły zgorszenie

Michał Solanin

Michał Solanin
Punkty: 186
06.02.2015 Michał Solanin

Staliśmy się gruboskórni, jeśli chodzi o odbiór literatury. Niełatwo nas zaszokować czy zgorszyć w obecnych czasach. Może wynika to z faktu, że – kolokwialnie rzecz ujmując – wszystko już było: i pedofilia, i kazirodztwo, i brutalne morderstwa czy znęcanie się. Również wszelkie przejawy obrazoburstwa  już nie robią takiego wrażenia, jak jeszcze, dajmy na to, dwadzieścia lat temu. Dziś pisarze dwoją się i troją żeby wywołać szok, ale niewielu udaje się ta sztuka. Może to kwestia tego, że dziś jesteśmy bombardowani informacjami. Jeśli w ciągu dnia na ekranie monitora przewinie nam się kilkanaście nagłówków o drastycznej treści, to w końcu obojętniejemy. Kiedyś jednak było zupełnie inaczej. Ludzie reagowali zgorszeniem czy oburzeniem na niektóre książki.

1. Vladimir Nabokov  “Lolita”

Wydana w 1955 roku najsławniejsza powieść Nabokova od razu wzbudziła kontrowersje i liczne dyskusje. Pisarz miał problemy z wydaniem tego dzieła, bardzo odważnego jak na tamte czasy. Autor poruszył temat pedofilii, która do tej pory była nietykalnym tabu. Historia niezdrowego pożądania, jakie odczuwał główny bohater względem swojej dwunastoletniej pasierbicy wywołała szok. Książka została nazwana przez krytyków czystą pornografią. Z drugiej strony Graham Green określił “Lolitę” jedną z trzech najwybitniejszych powieści roku.

2. Dan Brown “Kod Leonarda da Vinci”

Książka zawierająca motyw  domniemanego związku Jezusa z Marią Magdaleną wzbudziła protesty w krajach katolickich. Były nawoływania do bojkotu zarówno książki, jak i nakręconego na jej podstawie filmu. Na wiele się chyba nie zdało, bo dzieło sprzedało się w liczbie ponad osiemdziesięciu milionów egzemplarzy. Film także okazał się sukcesem. Gdyby Kod został napisany kilka wieków wcześniej zapewne trafiłby na indeks ksiąg zakazanych.

3.  Donatien Alphonse Francois de Sade “120 dni Sodomy czyli szkoła libertynizmu”

Już sam autor był bardzo kontrowersyjną postacią. Żyjący w XVIII wieku markiz de Sade ponad połowę życia spędził w więzieniach, głównie za poglądy. De Sade był powiem wyznawcą ideologii libertynizmu. Cenił wolność  jednostki, która według niego stała ponad prawem i moralnością. Jego najsłynniejsze dzieło powstało podczas odbywania kary w Bastylii. “120 dni Sodomy” to perwersyjna opowieść o czwórce libertynów, którzy urządzają czteromiesięczną nieustanną orgię w odciętym od świata zamku, w towarzystwie czterdziestu dwóch osób. Narratorkami opowieści są cztery prostytutki. Książka jest ciężkostrawna, nawet jak na nasze wyuzdane czasy, nietrudno więc wyobrazić sobie jakie zgorszenie musiała wywołać w czasach jej wydania.

4. Ahmed Salman Rushdie “Szatańskie wersety”

Tytuł książki oznacza kilka wersetów z Koranu, które podobno zostały dopisane już po śmierci Mahometa, a dotyczą trzech przedislamskich bogiń czczonych na Półwyspie Arabskim. Kontrowersyjne wersety zezwalają muzułmanom na dalsze oddawanie czci pogańskim bóstwom. W powieści Rushdiego sam Szatan wciela się w postać anioła Gabriela (Gibrila) i dyktuje prorokowi bluźniercze wersety. Wiadomo że z islamem żartów nie ma. Książka została potępiona i zakazana w większości muzułmańskich krajów. Fatwa jaką wygłosił w 1989 roku ajatollah Chomeini skazuje na śmierć nie tylko autora, ale każdego kto był uwikłany w jej publikowanie, czy chociażby jest świadomy jej zawartości. Szczególnie to ostanie byłoby trudne do zrealizowania, bo ludzi świadomych zawartości tej książki jest mnóstwo. Dzieło szybko stało się bestsellerem. Na skutek fatwy zamordowany został japoński tłumacz książki, poważnie raniono włoskiego tłumacza, a w kilku wydawnictwach podłożono bomby. Samego autora, jak na razie, nie udało się dosięgnąć.

5. Aleksander Sołżenicyn “Archipelag GUŁag”

Radziecka prasa pisała o Sołżenicynie między innymi: jest zdrajcą, opluwa radziecką ojczyznę i Armię Czerwoną, ubliża pamięci wodzów rewolucji, sieje nienawiść, a nawet… sprzyja hitlerowcom. Wszystko za sprawą jego trzytomowego dzieła “Archipelag GUŁag”, wydanego w roku 1973. Oczywiście nie jest zaskoczeniem, że wydanego nie w Związku Radzieckim lecz we Francji. Co takiego było w tych książkach, że wzbudziło tak ostre reakcje w ZSRR? Autor opisuje w nich terror i radziecki system sądownictwa i więziennictwa, który bez trudu i bezkarnie mógł zniszczyć każdego niewinnego człowieka, w myśl stalinowskiej zasady: dajcie mi człowieka a paragraf mu znajdę. Jednak co dziwniejsze, “Archipelag” wzbudził kontrowersje również na zachodzie. Idee lewicowe przeżywały wówczas rozkwit wśród zachodniej młodzieży, zawiedzionej systemem w którym żyli. “Archipelag GUŁag” oznaczał dla nich kres naiwnej wiary w sprawiedliwy komunizm dbający o chłopów i robotników.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów