Książki w Polsce są drogie? Czas obalić mit

dionizos

dionizos
Punkty: 42
24.10.2014 dionizos

Poziom czytelnictwa w Polsce spada w zastraszającym tempie. Dziś przeciętny Polak czyta półtorej książki rocznie, przeciętny Czech – 14. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Na pewno nie wysokie ceny książek, bowiem jest to tylko wygodne usprawiedliwienie dla tych, którym po lekturę sięgnąć się nie chce.

Na początek warto zauważyć jedno – ceny książek w stacjonarnych księgarniach, takich jak Empik czy Matras, rzeczywiście są wysokie. Zakupienie lektury za mniej niż 30 złotych graniczy z cudem, często zaś może to być wydatek dwukrotnie czy nawet trzykrotnie wyższy. Gdyby było to jedyne źródło, w jakim nabyć można książkę, narzekania byłyby rzeczywiście uzasadnione. Na szczęście tak nie jest i sposobów, by wejść w posiadanie dobrej lektury bez rujnowania domowego budżetu, jest sporo.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na internetowe dyskonty, takie jak Aros czy Dedalus. W nich za nowe książki możemy zapłacić 30-40% taniej, choć zdarzają się rabaty jeszcze większe. Dzięki takim promocjom ceny książek przestają przerażać: dramaty Sofoklesa możemy kupić za 12 złotych (cena rynkowa: 39.90), „Mistrza i Małgorzatę” za niespełna 30 złotych (40), zaś najnowsze dzieło Andrzeja Sapkowskiego, „Sezon burz”, można nabyć prawie 13 złotych taniej (29,99 zamiast 42,90). Nawet doliczywszy do tego kilka złotych za wysyłkę, ceny nadal można uznać za atrakcyjne.

Mnóstwo świetnych okazji można znaleźć również na Allegro. Używane egzemplarze starszych książek to prawdziwa kopalnia literackich perełek. Osób pozbywających się swoich kolekcji za bezcen nie brakuje, dlatego wybór jest gigantyczny. Nie dziwi więc, że „Annę Kareninę” możemy dostać za 3 złote, „Proces” za 2,5 zł, a „Zbrodnię i karę” za 4 zł. Oczywiście również tutaj trzeba doliczyć koszty wysyłki, ale po pierwsze zazwyczaj są to kwoty niewielkie, a po drugie często można uniknąć nawet tego drobnego wydatku. Wielu sprzedawców umożliwia bowiem osobisty odbiór towaru i jeżeli mieszkamy w pobliżu, możemy sami odebrać zamówienie bez dodatkowych opłat.

Kosztów wysyłki unikniemy również robiąc zakupy w stacjonarnych antykwariatach. Tutaj też możemy znaleźć niesamowite okazje, żeby jednak wyszukać jakąś perełkę, trzeba zazwyczaj spędzić sporo czasu na grzebanie w literaturze trzeciej kategorii. Warto jednak poświęcić parę chwil, bo efekt może przerosnąć nasze oczekiwania.

Dla nowoczesnych jest jeszcze jeden sposób na tanie czytanie – e-booki. To nic innego, jak książki w formie elektronicznej, które odczytywać możemy na specjalnym czytniku lub po prostu na ekranie smartfona, tabletu czy laptopa. Dzięki elektronicznym książkom możemy zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu złotych. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma jednak większych problemów z tym, by dobrą książkę dostać nawet za kilka złotych.

Kiedy więc następnym razem ktoś powie nam, że nie czyta, bo książki są drogie, przyjmijmy ten argument z przymrużeniem oka – dla chcącego nie ma nic trudnego.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów