Legia znów ma problem z UEFA! Będzie kolejny walkower?

dionizos

dionizos
Punkty: 41
26.10.2014 dionizos

UEFA, która niedawno wykluczyła Legię z Ligi Mistrzów, znów może ją surowo ukarać. Za transparent wywieszony przez kibiców na meczu Ligi Europy w Kijowie, mistrzom Polski grożą surowe kary z walkowerem na czele.

Podczas środowego meczu fazy grupowej Ligi Europy Metalist Charków – Legia Warszawa kibice polskiej drużyny wywiesili kontrowersyjną flagę. Pojawiły się na niej napisy „Wilno” i „Lwów” wraz z historycznymi herbami tych miast na biało-czerwonym płótnie. Transparent nie spodobał się antyrasistowskiej organizacji FARE, która uznała to za roszczenie terytorialne wobec Ukrainy i zgłosiła sprawę do UEFA. Ponieważ zachowanie kibiców Legii ma charakter recydywy, stołeczny klub może spodziewać się najsurowszych kar, z walkowerem i wyrzuceniem z rozgrywek włącznie. Decyzję w sprawie kontrowersyjnego transparentu poznamy podczas najbliższego posiedzenia UEFA Control and Disciplinary Board, a więc w połowie listopada.

Problemy stołecznej ekipy z europejską federacją zaczęły się w zeszłym sezonie. Najpierw za odpalenie rac i rasistowskie flagi użyte podczas dwumeczów z walijskim New Saint’s i norweskim Molde FK, legioniści zostali ukarani karą w wysokości 30 tysięcy euro oraz zamknięciem Żylety, trybuny najzagorzalszych kibiców, na mecz ze Steauą Bukareszt. Na tym jednak nie skończyły się kłopoty warszawskiej drużyny – z tych samych powodów, co poprzednio, UEFA nałożyła na Legię gigantyczną karę 150 tysięcy euro i dodatkowo zamknęła stadion przy ulicy Łazienkowskiej na pojedynek z cypryjskim Apollonem. Kolejna grzywna została wymierzona za zachowanie fanów Legii na wyjazdowym meczu z Lazio. Tym razem kasa stołecznego klubu została uszczuplona o 100 tysięcy euro.

Prawdziwa burza rozpętała się jednak w sierpniu tego roku. W III rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów Legia rozbiła w dwumeczu słynny Celtic Glasgow aż 6:1. W kolejnej rundzie zameldowali się jednak Szkoci, bowiem UEFA ukarała mistrzów Polski walkowerem za udział w meczu Bartosza Bereszyńskiego, który powinien pauzować za czerwoną kartkę z zeszłego sezonu. Mimo prób odwołania od tej decyzji, szefowie europejskiej federacji pozostali nieubłagani i warszawska ekipa musiała zadowolić się występem w IV rundzie kwalifikacji Ligi Europy, czyli mniej prestiżowych rozgrywek spod szyldu UEFA. Kibice stołecznej drużyny, nie mogąc pogodzić się z wykluczeniem Legii z Ligi Mistrzów, dali wyraz swojemu niezadowoleniu już na kolejnym meczu pucharowym z kazachskim FK Aktobe. Na Żylecie pojawiła się ogromna sektorówka przedstawiająca świnię w garniturze we wzory europejskiej waluty na tle logo UEFA. Poniżej pojawił się tekst: „Because football doesn’t matter. Money does” („Ponieważ nie liczy się futbol, a pieniądze”). Wszystko kwitowała trzymana przez świnię kartka z wymownym napisem 6<1, nawiązującym do wyniku dwumeczu z Celtikiem. Całą oprawę uzupełniały dziesiątki rac, które dały europejskiej federacji pretekst do tego, by po raz kolejny surowo ukarać stołeczną ekipę. Tym razem obeszło się bez zamykania trybun czy wyrzucania z rozgrywek – Legię zobligowano jedynie do zapłacenia 80 tysięcy euro.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów