Mamo, dlaczego mnie tylko słyszysz?

MCzaplinski

Punkty: 52
10.12.2014 MCzaplinski

Kilka tygodni temu, jadąc autobusem, swój rozchwiany wzrok zatrzymałem na pewnej matce z synem. Kiedy wsiadłem, oni już siedzieli. I nie byłoby nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że wspomniana kobieta milczała, a chłopiec wciąż mówił. Nie wiem dokładnie o czym jej opowiadał… Może o szkole? A może o tym, co chciałby zjeść na obiad czy porobić w weekend. Poruszające okazało się jednak jej wpatrzenie w jeden punkt i brak jakiejkolwiek komunikacji z dzieckiem. Ów obraz nie jest zwyczajnym grymasem czy kaprysem artysty. Zawiera on w sobie pewne symbole – niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Na drugi rzut pewnie i też – przynajmniej dla większości.

Matka, która mnie zaintrygowała, nie słuchała syna. Gdyby zapytać ją o cokolwiek związanego z jego monologiem, nie potrafiłaby odpowiedzieć. Wpatrzona we własne myśli, w tym zatłoczonym autobusie jechała całkiem sama. Szyba nie była celem jej oczu, lecz świadkiem zdarzenia. Tak naprawdę jej spojrzenie wybiegało poza nią. W przyszłość? Być może. A może jedynie w teraźniejszość, lecz tę zewnętrzną wobec autobusu. Tę, którą na chwilę zostawiła, by wciąż za nią wołać. Jakże często nie potrafimy być „tu i teraz”.

Myślę, że kobieta, którą zachowałem w pamięci, symbolizuje nasze współczesne życie: pełne paradoksów i wyzysku jednostki, monotonne, męczące, przytłaczające, zabiegane, samotne… Matka, którą widziałem nie była sobą, ale produktem ubocznym często szarej i niemiłosiernej rzeczywistości. Jej postać zawiera w sobie wszystkie podłości i trudności egzystowania w XXI wieku. Oto, co z nią zrobiono.

By zrozumieć pułapkę, w którą wpada każdy nowo narodzony, wystarczy zestawić dobra społecznie cenione i zarobki przeciętnego człowieka; czas pracy i czas pozostały dla rodziny… Dlaczego w dzisiejszych czasach brakuje równowagi? Dlaczego, by się usamodzielnić, trzeba się zadłużyć, zapożyczyć i skazać na systematyczny lęk przed utratą pracy? Dlaczego podczas seksu, sprawiamy przyjemność również naszej bojaźni przed tzw. „spontanicznym dzieckiem”?

A dziecko? Kogo nam przypomina? Czy przypadkiem nie okazało się zbyt naiwne? I dlaczego wciąż mówi, nie zważa na milczenie matki? Moim zdaniem jest ono niejako uosobieniem każdej osoby, która nie godzi się na pseudowartości tego świata. Na stawiane przez niego warunki. Nie zważa na bycie lekceważonym. Nie przeraża go siła większości. Ma odwagę powiedzieć „NIE” milczeniu bezdusznego systemu – niewrażliwego na cierpienie fizyczne i duchowe ówczesnego człowieka. Uciekającego od bólu i śmierci. Od wszelakich problemów. Promującego hedonizm, konsumpcjonizm i materializm.

Po kwadransie spędzonym w korkach, w końcu wysiedli. Matka dała znak synowi, że to ich przystanek. On jej posłuchał, poszedł za nią. To bardzo ważna chwila, ponieważ oznacza moment decyzji. „Zlekceważony”, poddał się jej wpływowi. Dobrze wiemy, że dziecko idzie za matką i to coś naturalnego. Gdy jednak usiądą obok siebie: współczesny świat i człowiek, sytuacja zmienia się diametralnie. Zaproponowany przez niego przystanek może okazać się zgubny. Z kolei ostatni może być zbyt późny… Mimo wszystko nie zapominajmy, że świat w końcu nam odpowie, jak ów matka swojemu synowi. Ta odpowiedź niekoniecznie będzie dla nas przychylna, ale i to lepsze niż niezauważalne szeroko pojęte „zło” pozostawione bez pytań i poddawania w wątpliwość, które nigdy się nie zatrzyma i nie ugnie.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów