Matt Hidalf – czyli jak NIE dać się wrobić

Kostkos

Kostkos
Punkty: 224
23.01.2015 Kostkos
Matt Hidalf i Błyskawica Widmo

Wydawnictwo Znak

Jedna z moich największych czytelniczych wpadek. Jak Boga kocham – skusiłam się, skusiłam haniebnie, bo zapowiadano szumnie, że to następca samego Harry’ego Pottera. Opis z okładki nawet podobny, wręcz identyczny. Ale opowieść… Mogłabym napisać: płakałam, gdy czytałam. Owszem, może książka będzie dobra dla małego (naprawdę MŁODEGO) czytelnika, ale z pewnością nie polecam jej osobom, które wychowywały się – jak ja – na powieściach ze świata Hogwartu i magii.

Między Potterem a Hidalfem przepaść jest tak głęboka, jak między małym dronem a Boeingiem 747… Potter był dzieckiem szczególnym, dosłownie naznaczonym, wybranym, a przy tym był po prostu fajnym dzieciakiem otoczonym grupą wiernych przyjaciół. Hidalf jest rozwydrzonym bachorem, przekonanym o swojej wyjątkowości, która bierze się… Nie wiadomo skąd. A, nie, zaraz – Matt lubi psocić! I tyle. Uważa się za inteligentnego, ba! najmądrzejszego w rodzinie! Po prostu ma niesamowicie wysoką samoocenę. Naprawdę, szczerze go nie polubiłam.

Harry Potter

pixabay.com

Dałam się wrobić jak dziecko. Lubię literaturę młodzieżową. Mimo że swoje lata mam (choć bez przesady;) ), to chętnie sięgam po fajnie skonstruowane książki dla młodzieży. Cenię chociażby Trudi Canavan. Świat prosty, acz wciągający. A tutaj sięgnęłam - głupia, ach, głupia ja – skuszona feralnym porównaniem i sporą liczbą pozytywnych opinii. Niestety, nie mogę się pod nimi podpisać. Cóż, rzecz gustu. Jasne, nie jestem grupą docelową dla tej książki, wszak to literatura dziecięca. Ale naprawdę tak po cichu liczyłam, miałam nadzieję na powrót do magicznego świata… Może książka spodoba się dzieciom, serio. Z punktu dorosłego czytelnika jest jednak… infantylna. Nie ma w sobie tego czegoś. No, ale o gustach się nie dyskutuje.

Matt Hidalf i Błyskawica Widmo, Christophe Mauri, tłum. Magdalena Talar, wyd. Znak Emotikon, Kraków 2014.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów