Miasto 44. O herosach upadku…

Invictus

Invictus
Punkty: 82
13.10.2014 Invictus

Najnowsza produkcja Jana Komasy „Miasto 44” święci triumfy w rodzimych kinach. I choć wydaje się, że o Powstaniu Warszawskim napisano i nakręcono już wszystko, to warto wybrać się na seans. Warto, przede wszystkim ze względu na pytanie o naszą pamięć o herosach upadku, ale o tym za chwilę.

Śmierć jakich wiele

Mówi się, że śmierć jednej osoby to tragedia, a tysięcy to już statystyka. Cóż więc myśleć w obliczu spalonego miasta, tysięcy zabitych powstańców oraz cywilów, których zginęło najwięcej. Kto interesuje się historią ten wie, że powstańcy nie mogli liczyć na dostateczną ilość broni, nie mieli lekarstw, a ich wyobrażenia o kilkudniowej walce przerodziły się w trwający 63 dni horror całego miasta. Żaden film choćbyśmy chcieli nie zmieni biegu wydarzeń, Polacy powstania nie wygrają. Po co więc to oglądać?

O bohaterach słów kilka

Psychologiczna odsłona psychiki głównego bohatera to zdecydowany plus całego przedsięwzięcia. Stefan sprzed powstania to miły i uczynny młody mężczyzna, który dba o matkę i brata. To właśnie ich śmierć, której naocznym świadkiem jest główny bohater zmienia go w moim mniemaniu w zranione zwierzę. Od tej chwili kieruje się on raczej instynktem i wolą przetrwania, niż uczuciami. Oto upadły bohater, który choć przeżył ranę postrzałową oraz śmierć bliskich to już nigdy nie będzie tym dorastającym chłopcem, który jeszcze kilka tygodni temu dopiero co odkrywał w sobie mężczyznę.

„Świat Wam tego nie zapomni!”

W jednej z końcowych scen jeden z umierających powstańców krzyczy w stronę hitlerowców, że świat im tego nie zapomni, a wszystkich Polaków nie da się po prostu zabić. Czy rzeczywiście świat nie zapomniał zbrodni wojennych? Czy po siedemdziesięciu latach możemy powiedzieć, że wciąż pamiętamy? Jeśli tak, to czy nasze książki prezentują odpowiednią wiedzę? Czy w naszym kraju kształtujemy patriotyzm? Kluczem do interpretacji całego filmu może być właśnie pytanie o pamięć współczesnych obywateli względem tych poległych w 1944 roku.

Pokolenie gapiów

Zdecydowaną zaletą Miasta 44 są efekty specjalne. Warto zastanowić się dlaczego w ogóle pojawiły się one w filmie z takim natężeniem. Nie od dziś wiadomo, że pokolenie współczesnych nastolatków i młodych ludzi to przede wszystkim wzrokowcy. Prędzej obejrzą coś w telewizji niż sięgną po książkę. To do nich skierowany jest przekaz reżysera o krwawej historii naszej stolicy. W niektórych miastach wprowadzono nawet promocyjne ceny biletów, aby dotrzeć do największej liczby odbiorców. Będąc w sali kinowej warto obserwować reakcje widzów, zwłaszcza tych starszych, których także nie brakuje. Wrażenie robi też ogrom zniszczeń po dwóch miesiącach walk, który został ukazany w filmie.

Sceny, których nie było

Wydawać by się mogło, że mniej więcej co roku w okolicach sierpnia wychodzi film, książka lub płyta o tematyce Powstania Warszawskiego. Wszak kult bohaterów palonego miasta jest w naszym kraju dość silny. Oczywiście zdania na temat słuszności Powstania Warszawskiego są podzielone. Zostanie tak pewnie na długie lata i nie to jest przedmiotem tego tekstu. Wychodząc z kina czułam że w porównaniu do innych produkcji, film który właśnie obejrzałam był naprawdę dobry. O Matuchno! Polska kinematografia doczekała się wreszcie porządnego przekazu kultury dotyczącego tak ważnego zrywu ludności sprzed 70-ciu lat. I tu pojawia się pewna myśl… otóż wyobrażam sobie, że w filmie  który przed chwilą widziałam kilku scen po prostu nie było! Nie było tam żenującej sceny pocałunku w ogniu świszczących kul, nie było kadru przedstawiającego namiętny seks z muzyką techno w tle! Nie było tam piosenki Dziwny jest ten świat i wtedy myślę, że to był naprawdę świetny film! Choć historii nie zmieni już nikt.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów