Modne palenie i “pokolenie Marlboro”

kawazcynamonem

kawazcynamonem
Punkty: 124
23.12.2014 kawazcynamonem

`Czerwone, niebieskie, mentolowe, goździkowe, z filtrem, bez filtra, słabsze, mocniejsze – można by wymieniać w nieskończoność. Każde inne, wszystkie… drogie i śmierdzące. Nie trzeba długo zgadywać, by stwierdzić, że mowa tu o papierosach.

Dym (nie)dobry na każde płuco
Gdziekolwiek nie wyjdziesz, dym tytoniowy na pewno Cię dosięgnie. Przed budynkami firm, szkół, uniwersyteckich wydziałów, sklepów, szpitali. Zakaz palenia w restauracjach też nie jest jakimś szczególnym utrudnieniem – wystarczy wyjść na zewnątrz. “Drodzy niepalący, tym oto nikotynowym smrodem witamy Was przed lokalem, w którym obowiązuje zakaz palenia”.
Razi nie tylko wszędobylskość, ale i fakt, że coraz częściej sięga po nie najmłodsza grupa społeczeństwa. Rażący dla dorosłego widok dziecka z papierosem, w środowisku młodzieży okazuje się być zaskakująco modnym elementem – dodaje wyrazistości, odwagi i stylu.

To w końcu moda, czy uzależnienie?
Wydaje się, że zapomnieliśmy już o negatywnych skutkach palenia, które serwujemy sobie
i swoim bliskim – kampanie reklamowe, czy profilaktyka w szkołach dołączyła do worka
z nudnymi pogadankami, których nikt nie słucha. Obraz uzależnionego od nikotyny robotnika zionącego duszącym zapachem “Męskich” bez filtra zastąpił mentolowy trend. Łatwiej wyobrazić sobie piękną, zirytowaną dziewczynę, która koi swoje nerwy papierosem, niż zaniedbaną, zniszczoną przez substancje smoliste, kobietę uzależnioną.
Widać to nie tylko na ulicach. Nawet w szeroko pojętej sztuce rozpowszechnia się to kuriozalne zjawisko. Mnóstwo tekstów piosenek opartych na kolokwialnej “fajce”, czy amatorska fotografia zasypana zdjęciami, których tematem głównym są kłęby tytoniowego dymu płynące z ust modelek. Może czas uświadomić sobie, że palenie papierosa
za papierosem nie zrobi z Ciebie Szymborskiej, a fotografowanie się z paczką Marlboro nie czyni Cię Audrey Hepburn. Uatrakcyjniamy nasze nałogi, zaprzyjaźniamy się z nimi, by nie nadwyrężać swojej silnej woli, a dzięki temu inni sięgają po nie, bo wydają im się atrakcyjne. Błędne i bardzo dziwne koło, nieprawdaż?

Trend za ciężkie pieniądze…

Uzależniający, więc drogi – uciążliwy finansowo, ale skoro paczka jest pusta, koniecznie trzeba kupić drugą. Ceny rosną nieubłaganie. Być może jest to jeden z powodów, dla których warto zacisnąć zęby i pozbyć się nałogu. Tych powodów jest przecież mnóstwo. Zaczynając od ryzyka chorób płuc i serca, zagrożenia dla urody w postaci przedwczesnego starzenia się skóry, osłabienia odporności i kondycji fizycznej, kończąc na odpychającym zapachu w jamie ustnej, na ubraniach, włosach, aż w końcu w całym mieszkaniu.

Trujemy się z pełną świadomością 

Palenie papierosów, mimo swego porażającego niebezpieczeństwa, jest “bezkarne” w stosunku do innych nałogów. Wiemy o nim równie dużo, co o alkoholizmie i narkomanii, jednak już w nazwie pojawia się czysto społeczna różnica. Nazwa “nikotynizm” brzmi nieco poważniej, ale funkcjonuje jedynie w środowisku medycznym lub naukowym. Potocznie obrósł on w masę złagodzeń, co jeszcze mocniej zwiększa problem z nim związany. Nikogo nie dziwią terapie dla uzależnionych od narkotyków, czy alkoholu. W przypadku papierosów leczenie kojarzy się z plastrami antynikotynowymi, albo zabobonnym nakłuwaniem przez szarlatanów, które pochłania pieniądze zamiast nałogu. A problem, poza fizycznym uzależnieniem, tkwi w ogromnej mierze w psychice i podejściu do tematu, który promowany jest przez media na niemal każdym kroku.

aa660ee0788a88ad9a110d9454cd045a

Artykuł, nieco hiperbolizujący omawiane zjawisko, napisany jest z perspektywy osoby palącej, zmagającej się z coraz bardziej uciążliwym uzależnieniem nikotynowym.

Nie jest to żadna przesadzona negacja osoby, która nie ma pojęcia o paleniu papierosów, wręcz przeciwnie – doskonale zna początkowy etap fascynacji dymem papierosowym i jego powierzchownie kojące działanie, które z czasem zmienia się w świadomy, lecz niepohamowany atak na własne zdrowie.

Tekst skierowany jest do osób znajdujących się właśnie na tym etapie i z niego niewychodzących oraz dla tych, którym wydaje się, że to chwilowy, nieszkodliwy trend – nic bardziej mylnego.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów