Mój skrawek nieba czyli o tym jak miejsca, mogą kształtować nasze życie

Limonka

Punkty: 58
06.10.2014 Limonka

Rusinowice, wioska na Śląsku. Pierwsze miasto w promieniu 10 kilometrów to Lubliniec. Wokół lasy, pięknie zaśnieżone zimą, wysypane grzybami latem. Drewniany kościółek i remiza strażacka na pierwszy rzut oka stanowią główne atrakcje tego miejsca. Pozornie nic ciekawego. Pozornie… Specjalnie użyłam tego słowa, dla mnie bowiem ta miejscowość jest niezwykła. Dlaczego?

Na dużej, wyłożonej kostką brukową przestrzeni, wysoki, przeszklony budynek o nieregularnym kształcie, rozsuwane drzwi. Na środku ogromnego holu obracana ciśnieniem wody kula. W rogu akwarium ze złotymi rybkami, a zaraz obok kaplica ufundowana przez Papieża Jana Pawła II…

Po przeciwnej stronie sklepik spożywczy. W głębi biblioteka i trzy różnokolorowe segmenty, niebieski, brązowy i czerwony. W każdym z nich dziesięć dwuosobowych pokoi.

Oto Ośrodek Rehabilitacyjny pod wezwaniem Świętego Rafała Archanioła w Rusinowicach, prowadzony przez Caritas diecezji gliwickiej.

***

Moja choroba, Mózgowe Porażenie Dziecięce, sprawiła, że rodzina musiała znaleźć takie miejsce, gdzie wraz z rehabilitacją będę miała dobre warunki do rozwijania swoich zainteresowań… Miałam przecież tylko 6 lat. Udało mi się…

***

Kolorowe, w zależności od wieku pacjentów korytarze robią wrażenie na małej dziewczynce. Prosi mamę o posadzenie na dywanie pełnym klocków…

Budowa domków z klocków i odciskanie pomalowanych palców na szarym papierze, na przemian z zabawami prowadzonymi przez uśmiechnięte „ciocie-terapeutki”, to wszystko czego może chcieć mała dziewczynka. Są podchody w pobliskim lesie, zabawa w kalambury, wspólne śpiewanie i konkurs plastyczny, w którym każdy młody człowiek może wykazać się inwencją twórczą. Nie ma czasu na myślenie o tym, dlaczego mama musi być koło mnie cały czas, bo przecież wszystkie mamy bawią się tu razem ze swoimi dziećmi. Mamy różne problemy. Podczas wspólnych zabaw, wszystkie znikają…

***

To tylko początek mojej przygody z Rusinkami, a dalej było tylko piękniej… Zapraszam na krótką podróż w czasie.

***

Jest rok 2000, za oknem śnieg. Jestem w Ośrodku już czwarty tydzień. Nastąpiła zmiana trzytygodniowych turnusów. Jestem po zabiegu więc muszę intensywnie ćwiczyć. Poznaję wielu sympatycznych rehabilitantów i ludzi, którzy niedługo potem zmieniają moje życie.

***

Ból zoperowanych niedawno bioder jest przeogromny.

***

Chodzę jednak codziennie na salę gimnastyczną, basen i inne zabiegi. Pod okiem Marzenki, rehabilitantki, która niedawno skończyła kurs NDT (najskuteczniejsza metoda terapii Porażenia Mózgowego), staram się powrócić do „stanu przed operacją”. Płaczę, nie umiejąc zgiąć kolana. Marzena również nie jest w stanie mi pomóc. Jest ciężko, ale ćwiczę.

***

Szybko nabrałam „chęci na dorastanie”. Mając 11 lat byłam na „brązowym”, przeznaczonym dla dzieci poniżej 15 roku życia, odcinku ośrodka. Moje znajomości, sympatie i antypatie zaczęły się jednak na „segmencie A”, gdzie mieszkali najstarsi pensjonariusze.

***

Prawie wszyscy mieszkający tu ludzie są ode mnie co najmniej dwa lata starsi. Mają swoje tematy do rozmów i swój „krąg”. Nie boję się jednak „zagadać” i przedstawić się jako ktoś interesujący. Okazuje się, że każdy z nas mieszka w innej części Polski, a do Rusinowic przyjechaliśmy w jednym, wspólnym celu. Chcemy dać z siebie jak najwięcej. Jedni chcą wstać z wózka, inni mocniej złapać kredkę, a jeszcze inni „stanąć pewniej na nogach”. Tutaj pracują ludzie, którzy chcą i potrafią „to wszystko” z nas wykrzesać. Moimi znajomymi, a z czasem coraz bliższymi osobami zostają ciekawi ludzie. Grają na gitarze, zachwycają śpiewem i milionem zwariowanych pomysłów na minutę. Nie czuję dzielącej nas różnicy wieku. Po prostu dobrze się bawię.

***

Poznaję smak pierwszych zauroczeń.

***

Oprócz Peli i Ani, bardzo młodych dziewczyn po pedagogice specjalnej, są tu również wyjątkowe siostry zakonne i studiujący w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu diakoni. Organizując „czwartkowe” spotkania, nieraz w bardzo humorystyczny sposób opowiadają nam o swojej codzienności. Przybliżają wszystkie najważniejsze wartości. Dzięki tym spotkaniom łatwiej i szybciej się wyciszamy. Otwieramy się na drugiego człowieka.

W każdy niedzielny poranek spotykamy się z księdzem dyrektorem w ośrodkowej kaplicy.

Ksiądz Dyrektor to wyjątkowy człowiek, mimo wielu obowiązków dla każdego znajdzie czas i dobre słowo. Jego ulubionym powiedzeniem wywołującym uśmiech na twarzach wszystkich pensjonariuszy jest „no to pięknie”. Tymi słowami przekazuje nam bardzo dużo pozytywnej energii i wiary w siebie.

***

Rusinowice przywróciły mi wiarę w człowieka i jego możliwości.

Wracałam tam przez 11 lat. Niestety pełnoletność odebrała mi tę możliwość. Traktuję Rusinowice bardzo sentymentalnie, dlatego kiedy tylko mam możliwość odwiedzam je. Mimo, że od czasu kiedy weszłam do ośrodka po raz pierwszy, wiele się tu zmieniło, żaden remont nigdy nie zmniejszy „magnetyzmu tych ścian”. Takich miejsc powinno być więcej, bo są one „oazami spokoju i ludzkiej dobroci”.

***

„Mój skrawek nieba”

Są tu ludzie, dla których ważna jest każda uśmiechu Twego godzina.

Tutaj można kochać, płakać i śmiać się bez obawy,

że ktoś na Ciebie krzywo patrzeć zacznie…

(…) Kochać się tu nauczyłam…

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów