Moje nazwisko – Śmieć. Ja w sprawie pracy…

MCzaplinski

Punkty: 53
11.10.2014 MCzaplinski

Wyznaj mi na jakie ogłoszenia odpowiadasz, a powiem Ci kim jesteś… Produkcja, call center…? Hmm… Z pewnością jesteś jeszcze studentem, bądź już absolwentem. Kierunku? Jednego z tych ciekawych i mało życiowych, lecz wciąż egzystujących. I czyja to wina? No proszę! Czyja? Nikt nie chce podnieść ręki? Przyznać się! A może tak najzwyczajniej, niepoprawnie powiedzieć warto, że wina nie ma, zabrakło i stąd ta frustracja – oznajmił mi pewien łódzki lump z wykształceniem… Wyższym.

Tak po prostu jest, no k***a, co zrobić można… „Szukajcie, a znajdziecie”. No to szukamy… I znajdujemy – niesprecyzowane/nijakie ogłoszenia poniżej krytyki i pracę za żałosne stawki: od 5 do 8 otych na godzinę netto. Do k***y nędzy, netto ! ! ! Czy tak trudno to napisać? Podać cyfrę? Ile na rękę? I dlaczego mówicie nam o tym po dwóch etapach rekrutacji?

Czy jestem człowiekiem dla tego na przeciwko mnie? – zastanawiam się każdego dnia wychodząc na rozmowę o pracę. Kto z nas jest ofiarą, a kto katem w tej wielkomiejskiej, kapitalistycznej dżungli? Myślę, że okrutnym sprawcą jest liberalny system. Wydawało się, że zagwarantuje nam wolność… I uczynił to. Jesteśmy jedynie uzależnieni od niego, a cała reszta to wielkie pole do popisu, konsumenckiego rozpasania i wakacyjnej rozpusty.

Jednostka, która siedzi na przeciwko mnie zdążyła zadomowić się w depersonalizującym „porządku” i zaprasza kolejnych chętnych. Ocenia ich pod względem mechanizmów przystosowawczych: przyjmie zasady gry czy nie, odrzuci moralność i własne wartości czy jednak przy nich pozostanie? W gruncie rzeczy, współczesny człowiek nie musiałby stawać przed takimi dylematami, gdyby miał wybór. Jednak pozbawiony możliwości, nieco głodny – lecz nie sukcesu, z licznymi nieopłaconymi rachunkami w garści, często musi przyjąć reguły systemu i zacząć patrzeć na drugiego człowieka, jak na potencjalną ofiarę. Czy w takim razie wciąż mówimy o życiu ludzi, czy może bardziej zwierząt, które walczą ze sobą o przywództwo i przetrwanie?

Ostatnio wręczono mi ołówek i poproszono, bym go sprzedał. Zacząłem więc go zachwalać, wywyższać ponad inne… A kobieta (menadżer) wciąż, że nie, że dziękuje… Po tej przygodzie z „rysikiem osadzonym w drewienku”, kolejny raz zdałem sobie sprawę, że obecny, wypaczony system zamiast odpowiadać na naturalne potrzeby człowieka, kreuje w nim nowe (wtórne), zupełnie niepotrzebne i wychodzi im w sposób perfidny na przywitanie, podając rękę, a drugą wkładając do jeszcze niepustej kieszeni. Nie, nie! Nie do środkowej (to nieufność i oszczędność należy wykastrować!). Pierwsza z bliźniaczek symbolizuje fałszywą życzliwość, a ta bliżej portfela niż serca, jest najzwyczajniej sobą. Nie ulega wątpliwości, że za deformację społecznych relacji odpowiedzialny jest pieniądz, który kieruje motywacją jednostki.

Na początku studiów natknąłem się na pewien dokument, który opowiadał o ojcu i synu, żyjących na Półwyspie Kalifornijskim – w Meksyku i zarabiających na swój byt łowieniem ryb. Na ekranie został ukazany ich cały dzień, od pracowitego poranka, aż po relaksujący wieczór przy piwie i wspaniale przygotowanej strawie. Na kolację zbierali się wszyscy ich przyjaciele – łącznie z emerytowanymi Amerykanami, którzy upodobali sobie tamtejszą ziemię i wspólnie biesiadowali. Przedstawieni ludzie wyglądali na bardzo szczęśliwych. Żyli blisko natury, nie mieli zbyt wiele potrzeb, cieszyli się swoim towarzystwem, śpiewem (to narodowe upodobanie) i smacznym jedzeniem. Myślę, że tak naprawdę każdy z nas tęskni za takim spokojem.

Nie ukrywam, że obawiam się tego, co pokaże niepewne jutro. W swoich emocjach nie jestem osamotniony. Należę do „straconego i oszukanego pokolenia”. Niestety, człowiek utracił już kontrolę nad instytucjami społecznymi, które miały mu służyć. Jedną z nich jest uniwersytet. Nie chcę poruszać aspektu edukacji w polskich realiach, ponieważ napisałem już felieton na ten temat na swoim autorskim blogu oraz pracę magisterską o tytule: „Postawy łódzkich studentów wobec uniwersytetu w świetle wywiadów pogłębionych”. Jednak niewątpliwie to właśnie szkolnictwo wyższe wciąż odwrócone plecami do rynku pracy, jest odpowiedzialne za żałosną sytuację sfrustrowanego absolwenta.

Moje nazwisko Czapliński. Ja w sprawie pracy…. Tę frazę wciąż powtarzam i wciąż dostaję po głowie od brutalnej rzeczywistości. Polska to moja kobieta, która wciąż zdradza mnie z kalkulacją, wyzyskiem i poniżeniem. Tworzą dość intrygujący kwartet. Kalkulacja zastanawia się nad tym, jak wyzyskiwać człowieka do maksimum, by jednocześnie nie upodlić go zbyt dotkliwie, przez co mógłby stać się mniej efektywny. Nieczuła Polska – sama godząca się na poniżenie, uzależniona od ponętnej kalkulacji, ma za nic swojego obywatela. Pisząc „Polska” mam oczywiście na myśli system, za którym kryje się władza, a nie kraj na mapie świata, który niczemu nie jest winny. Niemniej, często posługujemy się tego rodzaju skrótem myślowym. Mrożek doskonale o tym wiedział, kiedy usłyszał od przechodnia: „-Wrócił Pan? Do tego dziadostwa?”.

Marzę o pracy, która będzie zgodna z moimi wartościami i nie zniszczy we mnie człowieka. Pracy, która pozwoli mojej przyszłej rodzinie godnie żyć. Czy to zbyt wiele? Statystyki pokazują, że chyba tak. Polacy emigrują z różnych pobudek, lecz z pewnością nie dlatego, że nie kochają kraju, w którym się urodzili. W istocie, czasem lepiej kochać na odległość, gdy odwzajemniona miłość jest zbyt zaborcza.

Czego chce ode mnie Polska i co w zamian mi daje? Drogi prezydencie – Johnie Kennedy, przepraszam, że o to pytam (nawiązanie do słynnej myśli amerykańskiego przywódcy z 1961 roku), ale mój kraj to nie mityczne USA. Trudno czynić dla niego wszystko, kiedy on odpłaca się minimalną krajową bliską rozpaczy. Mimo to, mam w sobie pewną nadzieję i podzielam perspektywę Twojego brata, zadając to samo pytanie, które i on niegdyś zadał: „-Niektórzy widzą świat taki, jaki jest i pytają: dlaczego? Ja marzę o świecie, jakiego nie ma i pytam: dlaczego by nie?”. Niestety, nikt nie udzielił mi jeszcze na nie odpowiedzi. Pozostaje głęboka cisza, systematycznie naruszana przez obojętne życie tętniącego miasta.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów