Mroczna Muza: Horror Punk

Rafał Chojnacki

Rafał Chojnacki
Punkty: 610
07.11.2014 Rafał Chojnacki

Skoro już wspomniałem przy okazji artykułu o psychobilly o punkowych inspiracjach, to nie sposób pominąć nurtu, który popularnie bywa nazywany „horror punkiem”. Wypada więc w tym miejscu napisać kilka słów o jego reprezentantach, choćby przez wzgląd na nazwę.

Uważa się, że pod względem muzycznym horror punk czerpie nieco z rocka gotyckiego, jednak szczerze mówiąc chodzi tu raczej po podobne dekoracje, image artystów czy tematykę utworów. Muzycznie można mówić o wpływach psychobilly, a nawet muzyki ludowej – np. amerykańskie kapele z południa sięgają często po nawiązania do nurtu tex-mex, zawierającego w sobie elementy meksykańskiego folkloru.

W przypadku kapel z tego nurtu inspiracją są zazwyczaj filmy i powieści grozy, jednak historie podane są z poczuciem humoru i punkową zadziornością. Wystarczy przyjrzeć się tytułom niektórych z nich: “She Was a Teenage Zombie”, “B-Movie Scream Queen”, “Summertime Suicide”, “Death Valley Superstars” (Murderdolls), “Dracula Blood “, “Frankenlady” (Zombina and The Skeletones), “The Beast with Five Hands” i “Pumpkinhead” (Groovie Ghoulies). Zdarza się również, że utwory odwołują się do lokalnych mitów i legend, rownież prezentowanych w krzywym zwierciadle.

Pierwsze utwory, które można zaklasyfikować jako horror punk powstały już na samym początku funkcjonowania ruchu punkowego. Grupy takie jak amerykańska 45 Grave miały swoje nawiązujące do filmów grozy przeboje już pod koniec lat 70. Nawet legendarni Ramones mieli w swoim repertuarze takie piosenki jak “Pet Sematary” (inspirowana powieścią Stephena Kinga), “Teenage Lobotomy” czy “Needles and Pins”. Jednak tak naprawdę podstawa tego nurtu, to grupa The Misfits.

Ojcowie horror punka, to kapela prowadzona niegdyś przez Gleena Danziga, zanim odpłynął on w bardziej metalowe klimaty. Jednak bez niego koledzy z zespołu również całkiem nieźle sobie radzą. Pierwszym, co rzuca się w oczy, zwłaszcza przy ich ostatnich produkcjach, są fajne, bardzo komiksowe, okładki płyt. The Misfits, to kapela, która powstała już na samym początku punkowego boomu – w 1977 roku. Ich teksty pełne są nawiązań do młodzieżowych horrorów, bardzo popularnych za Oceanem, natomiast muzyka jest skrzyżowaniem punka, starego rock’n’rolla i klimatów nadających się do wykorzystania w filmach grozy.

Weterani horror punku znaleźli już sobie liczne grono naśladowców, wśród których wymienić warto zespoły takie, jak The Killcreeps, Rock City Morgue, Nekromantix czy Horrorpops. Z młodszych grup warto polecić Gotham Road, Calabrese, The Ruined, Dead Pleasures czy Zombie Suckers. Polskich barw w tym gronie broni warszawska grupa Miguel and the Living Dead.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów