Mroczna Muza: Prolog

Rafał Chojnacki

Rafał Chojnacki
Punkty: 532
05.11.2014 Rafał Chojnacki

Jaki gatunek muzyki najczęściej kojarzy się młodym ludziom z horrorem i mroczną atmosferą? Odpowiedź jest prosta – metal. Różne jego odmiany znajdują uznanie kolejnych pokoleń miłośników ostrego grania. Długowłosi herosi z wiernymi elektrycznymi gitarami, wykrzykują przerażające historie o wampirach, kanibalach, a nawet samym Szatanie.

Osobiście uważam, że pozycja metalu na firmamencie mrocznej muzy jest zdecydowanie za wysoka – dziś metal jest w stanie przestraszyć chyba tylko starsze panie z kółek emeryckich. Co prawda niektórzy muzycy tworzący w ramach tego gatunku ozdabiają swoje utwory lirykami nawiązującymi do literatury grozy, ale poza nielicznymi wyjątkami, nie są to zwykle zbyt ambitne propozycje.

Żeby jednak nie rzucać Was od razu na głęboką wodę i nie proponować rzeczy niemal zupełnie w naszym kraju nieznanych, wspomnę na początek o kilku kapelach tworzących bardzo klimatyczną muzykę, których płyty możecie czasem znaleźć w polskich sklepach. Już wkrótce będziecie mogli je poznać.

Do muzyki, która kojarzy się z klimatami grozy podchodzić można z różnych stron. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawię Wam kilka gatunków muzycznych, które w sposób oczywisty łączą się z pojęciem „mrocznej muzy”, ale nie przychodzą nam od razu do głowy, gdy myślimy o takich dźwiękach…

Zapraszam już wkrótce, być może rozpoznacie niektórych wykonawców, jednak spora grupa na pewno będzie dla Was odkryciem.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów