Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

MariuszU

MariuszU
Punkty: 58
09.03.2015 MariuszU
Plac Tadeusza Kościuszki w Sochaczewie

Plac Tadeusza Kościuszki w Sochaczewie

Kto interesuję się okresem wojennym 1939-1945 powinien odwiedzić muzeum w Sochaczewie. Jest to miasto z bogatą i długą historią którą poznajemy dzięki Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
Muzeum mieści się w klasycystycznym budynku ratusza z lat 30. XIX w Podczas kampanii wrześniowej w ratuszu mieścił się punkt dowodzenia obroną miasta. Muzealna ekspozycja gromadzi zbiory dotyczące okresu II wojny światowej. Na wystawie możemy zobaczyć różnorodną kolekcję pamiątek historycznych w tym broń strzelecką, umundurowanie, medale, zdjęcia, dokumenty (meldunki, opisy walk), żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 r. Muzealne eksponaty są żywą historią oferowane przez rodziny poległych, miejscową ludność lub wykopanych przez archeologów. Zbiór takich pamiątek jest jeden z najbogatszych w Polsce.

Wrzesien 39 Wrzesien 39_1 Wrzesien 39_2

W pierwszych dniach kampanii wrześniowej 1939r. dwie polskie armie “Poznań” i “Pomorze”, maszerując z Wielkopolski i Pomorza ku Wiśle zostały wyprzedzone przez wojska niemieckie posuwające ku Warszawie. Dowódca armii “Poznań” gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba zwrócił się do Naczelnego Wodza z propozycją ataku na skrzydło 8 armii niemieckiej (gen. Johannes Blaskowitz). 8 września Naczelne Dowództwo wyraziło zgodę na wykonanie manewru zaczepnego siłami obu armii. Celem uderzenia było zmuszenie Niemców do zaprzestania pościgu za odchodzącymi do wschodniej Polski armiami “Prusy”, “Lublin”, “Kraków”, “Karpaty”. Bitwa ta miała wyjątkowe znaczenie, ponieważ Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą. Zapoczątkowało to wielką, blisko dwa tygodnie trwającą bitwę wzdłuż Bzury od Łęczycy aż po jej ujście do Wisły oraz północne przedpola stolicy.

Przytoczę jeden z fragmentów pamiętnika żołnierza z czasu kompani wrześniowej -

“… Kolega mój Lechosław Żrański, uczestnik bitwy nad Bzurą, oficer ogniowy 6 baterii, która 13 września prowadziła ogień zaporowy pod Sochaczewem, później ranny, następnie wzięty do niewoli, niedawno opowiadał mi, że Niemcy byli zdumieni i zaskoczeni odwagą i determinacją obrońców Sochaczewa. Mianowicie kiedy kilka dni później prowadzono wziętych do niewoli przez Sochaczew, a przechodzili obok świeżo usypanych mogił żołnierzy polskich, znajdujących się tam, przy jednej mogile, niemiecki oficer zatrzymał kolumnę jeniecką i wskazując na tę mogiłę powiedział po polsku: “Tu leży polski bohater major Kozubowski”, wówczas wszyscy stanęli frontem przed tą mogiłą i salutując oddali hołd poległemu dowódcy II batalionu 18 pp…”

Na kolejnych wystawach prezentowane są liczne zbiory pamiątek, fotografii ukazujących Sochaczew i jego okolice w okresie okupacji hitlerowskiej, opisy działań ruchu oporu AK “Skowronek” i AK “Kampinos”. Udziału mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej w Powstaniu Warszawskim, na frontach II wojny światowej w bitwach o Monte Cassino, Bolonię, Wilhelmshaven i Berlin.

Wrzesien 39_4

Armia Krajowa była główna siłą oporu wobec okupanta hitlerowskiego, przeprowadzała wiele akcji bojowych, dywersyjnych i sabotażowych. Po wybuchy Powstania Warszawskiego w Puszczy Kampinoskiej sformowała się grupa AK “Kampionos”. Zachodnia część Puszczy należała do obwodu “Skowronek”. Oddział pod dowództwem kpt. Wilhelma Kosińskiego- „Mścisława” w sierpniu 1944 r., wyruszył na pomoc walczącej stolicy.

Tak kapitan wspomina tamte chwile:

„ Dokonawszy przeprawy, sformowałem na nowo oddział i marszem ubezpieczonym podążyłem do Puszczy. Przed nami stała wolna droga w głąb Puszczy. Marsz odbywał się niemal w romantycznej scenerii. Noc była piękna, księżycowa, nad czarną połyskującą wodą sine, rozświetlone poświata księżyca opary. Niebo gwieździste, tu i ówdzie mknęła po nim chmura, księżyc w pełni. Las szumiał. Na wzniesieniach, to opadających, to wspinających się w górę, sylwetki żołnierzy z ubezpieczeń bocznych. Pod stopami szelest liści i zapachy jesieni. O świcie pięknym, słonecznym, orzeźwiającym rosą dotarliśmy do pierwszej osady. Opaski biało-czerwone na rękach żołnierzy. Ludność wsi wyległa z chat, witając nas radośnie aż do łez. Poczuliśmy wszyscy, że jesteśmy wolni. To uczucie tak rozpierało nas ogromną radością. I tak już było do końca naszego pobytu w Puszczy. Tam była cząstka Ojczyzny wolnej, swobodnej. Obszar Puszczy zajmowany przez nasze wojska, to była rzeczywiście Wolna Rzeczpospolita Polska”.

Na dziedzińcu możemy zobaczyć czołg T-34/85, samolot Mig-21R liczne armaty, haubice, moździerz…

Samolot

Samolot Mig-21R

Katiusza

Rurowa wyrzutnia rakietowa BM-14

Czołg w muzeum

Czołg średni T-34/85

W sąsiednich pomieszczeniach muzeum bardzo ciekawie przedstawiają się znaleziska archeologiczne okresu średniowiecza. Możemy zobaczyć narzędzia z epoki kamienia, brązu i żelaza. Od narzędzi krzemiennych; rdzeni, skrobaczy, drapaczy poprzez naczynia gliniane; puchary, kamienne młoty, topory do miedzianych bransoletek i naczyń związanych z kulturą łużycką jak np. urnę. Na wagę zasługują fragmenty kości wymarłych zwierząt; czaszka prażubra, kawałek kła mamuta i innych. Część eksponatów wykopano z pobliskich miejscowości i ruin zamku, który znajduje się nieopodal muzeum na wysokim nasypie, prawym brzegu Bzury.

Groty z epoki żelaza Narzędzia z epoki bązu Zubr

Wszystkie wystawy wzbogacają ryciny wprowadzające zwiedzających w klimat każdej epoki, okresu ukazując życie ludzi w okresie XX wieku i pradawnych czasach.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów