Na tropie najpiękniejszych cerkwi: Tyrawa Solna

MirJan

MirJan
Punkty: 2296
30.10.2014 MirJan

Bliskość Sanoka oraz piękne położenie w malowniczej dolinie Sanu to czynniki, dzięki którym Tyrawa Solna może oczarować każdego. W czasie wycieczki po tej części województwa podkarpackiego warto tu zajrzeć i ze względu na piękno krajobrazu, i ze względu na atrakcyjność tutejszego zabytku. Jest nim dawna cerkiew grekokatolicka, służąca obecnie jako kościół rzymskokatolicki. To jedna z perełek dawnej architektury drewnianej, do zwiedzenia której zachęcają ciekawe trasy tematyczne. To podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej oraz Szlak Ikon Doliny Sanu, który zatacza sporą pętlę wokół Sanoka.

0178 Tyrawa Solna

Tyrawa Solna to miejscowość godna polecenia tym, którzy lubą piękne widoki. Góry Słonne oraz dolina Sanu to połączenie, które zapewni każdemu pasjonatowi sielskich krajobrazów moc wrażeń. Cisza i spokój, ciepła atmosfera będąca zasługą mieszkańców tej miejscowości oraz zabudowa, która przyciąga uwagę – oto walory, dzięki którym każdy w czasie wycieczki szlakiem najpiękniejszych cerkwi w Tyrawie poczuje się doskonale.

0180 tyrawa solna

Najważniejszą atrakcją jest tu cerkiew św. Jana Chrzciciela, wzniesiona w 1837 roku, jako kolejna świątynia ustawiona w centrum wsi. To ciekawy zabytek drewnianego budownictwa, który przyciąga zarówno ciekawą sylwetką, jak i niebanalnym wystrojem wnętrza. Choć po II wojnie światowej cerkiew tę przejęli katolicy, w jej wnętrzu nadal zachował się ciekawy ikonostas, a w nim wspaniałe ikony o ogromnej wartości historycznej oraz artystycznej. Są one dziełem Bogdańskich – znanych artystów, z których twórczością można się spotkać w wielu cerkwiach z terenów województwa podkarpackiego. Poświęcona im wystawa jest też jedną z ważniejszych ekspozycji na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Warto też zwrócić uwagę na zdobiące wnętrze cerkwi polichromie. Zostały one wykonane w okresie międzywojennym i do dziś stanowią ważną ozdobę świątyni. Ich autorem jest postać znana w rejonie Sanoka doskonale. To Władysław Lisowski, z którego twórczością można się spotkać m.in. w sanockim kościele franciszkańskim. Wykonana przez niego w 1927 roku polichromia w cerkwi św. Jana Chrzciciela jest równie ciekawa jak te malowidła, które można podziwiać w Sanoku.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów