Najsławniejszy polski emigrant

Michał Solanin

Michał Solanin
Punkty: 174
20.01.2015 Michał Solanin

Jesteś najnowszym polskim emigrantem – takimi słowami Nigel Farage przywitał nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Lider UKIP (Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa) nie szczędził Donaldowi Tuskowi innych uwag. Wypomniał mu między innymi to, że polski polityk nie wyciągnął żadnych wniosków z wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także zarzucił mu całkowicie nieaktualne poglądy na temat współczesnej Europy. Były premier wydukał łamaną angielszczyzną coś o politycznej i personalnej kulturze i natychmiast zasłonił się Hermanem van Rompuy. Na zasadzie: “widzicie, nie tylko ja obrywam od Farage’a”. No cóż, Tusk raczej nie zaprezentował się tu jako mistrz ciętej riposty. Widać debaty w PE to ciut wyższa liga niż sejmowe pyskówki z pisowcami.

YouTube Preview Image

To nie pierwsze spięcie brytyjskiego polityka z polskimi przedstawicielami europarlamentu. Farage, znany z tego że nie owija w bawełnę i mówi prosto w oczy to, co ma do powiedzenia, już raz wypunktował Donalda Tuska i Jerzego Buzka, zarzucając im, że dążą do zniszczenia demokracji. Konserwatysta z UKIP nie oszczędził także Angeli Merkel, której zaproponował “polubowny rozwód” (mając na myśli wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE), zaś Jose Barosso został przez niego nazwany idiotą i komunistą. Z kolei kiedy Martin Schultz objął stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, został powitany przez Farage’a słowami: wiem że powinienem panu pogratulować, ale przecież znaliśmy ten wynik od dwóch i pół roku. Praktycznie nie ma chyba znaczącego polityka w PE, który nie zostałby w podobny sposób potraktowany przez eurosceptycznego Brytyjczyka.

YouTube Preview Image

Farage zapewne sam nie zdaje sobie sprawy jaki prezent zrobił przeciwnikom politycznym Tuska w jego własnej ojczyźnie. Już miało być tak słodko i pięknie, otrąbiono wielki sukces, największy od czasów JPII. Europa nas kocha i docenia, tak w ogóle to już z nas najprawdziwszy zachód. Hey Jude i do przodu. I możemy uwolnić się od całego tego syfu ( jak to stwierdził któryś z potajemnie nagranych). I tu nagle taki policzek. Po tych wszystkich latach polsko-polskiej wojny szarpanej okazuje się, że w tej wspaniałej, cywilizowanej i cudownej Europie “tego syfu” jest nawet więcej niż u nas. Ledwo udało się uwolnić od krajowych obszczekiwaczy, a tu jakiś bezczelny typ, zamiast po europejsku w cywilizowany sposób uśmiechać się i słodzić, ma czelność wypominać, że zarobki podniosły się z sześćdziesięciu do trzystu tysięcy eurasków rocznie. Że zamiast sprowadzić z powrotem do Polski dwa miliony emigrantów, tak jak obiecywał,  sam dołączył do nich jako dwa miliony pierwszy. Oczywiście niektóre środowiska w Polsce mają z tego uciechę, na zasadzie: “a nie mówiłem, lipa a nie żaden sukces”. Bo tak to już w naszej polityce jest, że kiedy jedni zaczęli głosić peany na cześć wielkiego sukcesu, ci drudzy od razu wystartowali z tysiącem argumentów, które świadczyć miały o tym, że to nie żadne osiągnięcie, to zwykła ucieczka. Narobił, panie, bajzlu a teraz uciekł do Brukseli na ciepłą posadkę. Ciekawe jak szybko Farage nauczy się sloganu “wina Tuska”.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów