Najsłynniejsi szpiedzy w historii

Michał Solanin

Michał Solanin
Punkty: 188
10.02.2015 Michał Solanin

Szpiegostwo jest stare jak ludzkość. Swoich tajnych współpracowników posiadali wszyscy bez wyjątku władcy, począwszy od starożytności, na czasach współczesnych kończąc. Niektórzy z tajnych agentów zyskali naprawdę dużą sławę. Przekornie można uznać, że byli partaczami w swoim fachu. Wiadomo przecież, że najlepszy szpieg to taki, o którym nikt nie słyszał. Oto pięcioro najsławniejszych szpiegów w historii:

1. Mata Hari

Chyba  niewielu jest na świecie ludzi, którzy nie słyszeli o tej holenderskiej kobiecie szpiegu. Margaretha Geertruida Zelle McLeod od zawsze prowadziła burzliwe życie. Jako nauczycielka była uwikłana w romans z dyrektorem szkoły. Dzięki małżeństwu ze starszym o dwadzieścia lat oficerem marynarki mogła wyjechać do Holenderskich Indii Wschodnich. Kiedy jej małżeństwo rozpadło się, wyjechała do Paryża, gdzie zaczęła wykorzystywać jedną z umiejętności, której nauczyła się w Indonezji – egzotyczny taniec. W ten sposób zarabiała na życie. Jako luksusowa prostytutka spotykała się między innymi z oficerami, często wysokimi rangą.  Nic więc dziwnego, że po wybuchu I wojny światowej zaproponowała swoje usługi francuskiemu wywiadowi.

Po aresztowaniu przez Anglików została uwolniona dzięki interwencji mocodawców i wysłana do Hiszpanii. Tam miała zdobywać informacje od niemieckich dyplomatów. Szybko jednak Mata Hari zorientowała się, że również na Niemcach da się zarobić. Kiedy została zdemaskowana przez Francuzów, tłumaczyła się tym, że szpiegowała tylko dla Francji, od Rzeszy chciała jedynie wyłudzić pieniądze. Francuzi nie dali wiary jej zeznaniom. Matę Hari rozstrzelano w październiku 1917 roku.

2. Ethel i Julius Rosenbergowie

Żadna inna osoba nie przyczyniła się do rozwoju radzieckiego programu atomowego tak jak Juliusz i Ethel Rosenbergowie – tak o tej parze wypowiadał się Chruszczow. Małżeństwo amerykańskich komunistów, jak niewielu szpiegów na świecie, działało bardziej z pobudek ideologicznych niż finansowych. To właśnie oni przekazali Związkowi Radzieckiemu tajne plany budowy bomby atomowej. Rosenbergom daleko jednak było do perfekcji i konspiracji zawodowych szpiegów. Wręcz przeciwnie – nigdy nie ukrywali swoich poglądów, sympatii do ZSRR, czy przynależności do Partii Komunistycznej USA. Tajne informacje pozyskali dzięki bratu Ethel, który pracował  przy nuklearnym projekcie Manhattan. Julius i Ethel jako pierwsi Amerykanie zostali skazani na karę śmierci za szpiegostwo w czasie pokoju. Stracono obydwoje na krześle elektrycznym w więzieniu Sing Sing w roku 1953.

Julius_and_Ethel_Rosenberg_NYWTS

Na zdjęciu Ethel i Julius Rosenbergowie, źródło: Wikimedia Common

3. Richard Sorge

Gdyby Stalin posłuchał Richarda Sorge w roku 1941, być może Niemcom nie udałby się dojść aż pod Stalingrad. Ten szpieg wiedział bowiem co wydarzy się 22 czerwca 1941 roku i wiadomość tę przekazał do Moskwy. Nie została tam jednak właściwie wykorzystana. Sorge urodził się w Azerbejdżanie, jako dziecko rosyjsko-niemieckiego małżeństwa. Młodość spędził w Niemczech, jednak zafascynowany ideologią komunizmu, po rewolucji wyjechał do Moskwy i rozpoczął współpracę z radzieckim wywiadem. Mocodawcy wysłali go z powrotem do Niemiec, gdzie działał pod przykrywką pracy dziennikarza. Został zdemaskowany i powieszony przez Japończyków w roku 1944.

4. Karl Schulmeister

Jeden z prekursorów zawodu, szpiegował dla Napoleona. Właściwie trochę z przymusu. Schulmeiser, zanim został szpiegiem był zwykłym sklepikarzem z Alzacji. Kiedy interes zaczął podupadać, zajął się przemytem. Wówczas jego osobą zajęły się francuskie organy ścigania, jednak sprytny kupiec wytargował łaskę dla siebie za usługi szpiegowskie na rzecz Napoleona. Szczególne zasługi oddał podczas oblężenia miasta Ulm w wojnie z Austrią. Udało mu się wprowadzić w błąd  austriackiego generała i przekonać go, że francuskie wojska zostały rozbite i nie stanowią zagrożenia.

5. Anna Chapman

Ta urodzona w 1982 roku Rosjanka pracowała w Stanach Zjednoczonych jako agent nieruchomości, w rzeczywistości jednak szpiegowała na rzecz Rosji. To czym się zajmowała do dziś jest tajemnicą. Wiadomo tylko, że wpadła w pułapkę zastawioną przez FBI. Po powrocie do Rosji (na skutek wymiany szpiegów) stała się celebrytką. Pozowała do sesji fotograficznych w magazynach, zapraszano ją do programów telewizyjnych. Nietrudno zgadnąć, że przy takiej popularności dalszej kariery w tajnych służbach już nie zrobi.

Anna_Chapman_2011_at_the_iCamp_conference_in_Kazan_(Tatarstan,_Russia)_006

Na zdjęciu Anna Chapman w roku 2011, źródło: Wikimedia Commons

Jak to zostało powiedziane na początku, jest to ranking najsłynniejszych szpiegów. Równie dobrze mógłby być zatytułowany, dajmy na to: lista najgorszych szpiegów  w historii. Bo ci najlepsi zrobili co mieli zrobić, nikomu nie udało się ich złapać ani zgładzić, nikt nie wie gdzie się podziali, jak się nazywali ani gdzie się urodzili. Właśnie dlatego o nich nie wiemy, że byli najlepsi. Szpieg to nie gwiazda rocka, o nim nie ma być głośno.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów