Nasza polska żółć – “Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego

Kostkos

Kostkos
Punkty: 225
09.03.2015 Kostkos

Wyraz „żółć” to – według jednego z bohaterów „Ziarna prawdy” – najbardziej polskie słowo. Z dwóch powodów. Po pierwsze składa się wyłącznie ze znaków diakrytycznych, a po drugie – żółć to taka nasza polska „cecha narodowa”. Polaków żółć zalewa, gdy innym lepiej się powodzi, to taka nasza mentalna przypadłość: „zgorzknienie, frustracja, drwina podszyta złą energią i poczuciem własnego niespełnienia, bycie na nie i ciągłe nieusatysfakcjonowanie”*. Nie jest tak? Cóż, w każdej legendzie, historii czy micie kryje się ziarno prawdy…

Druga część trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim zaczyna się niczym klasyczny serial kryminalny. W Sandomierzu, nieopodal synagogi, odkryto zwłoki młodej kobiety. Szacki, który jako jedyny nie był związany z denatką i jej rodziną, zaczyna pracować nad sprawą. Całość podszyta jest antysemityzmem, żydowskim mordem rytualnym i legendami o krwi. Szacki musi zmagać się nie tylko z małomiasteczkową ciekawością czy żydowską fobią, ale też z arcyciekawą historią miasta. Sprawa nabiera rozpędu, gdy odnajdywane są kolejne zwłoki. Prokurator z Warszawy wraz z sandomierzanką, Barbarą Sobieraj, zaczynają walkę z czasem i upiorami przeszłości.

Tym razem akcja przenosi się do uroczego Sandomierza. Ci, którzy przeczytali „Uwikłanie”, mogą się łatwo domyślić, że związek Szackich nie miał większych szans. Sandomierz staje się więc miłą odskocznią od przytłaczającej w „Uwikłaniu” stolicy i dołujących rozmyślań prokuratora o rodzinie. Żeby nie było – w „Ziarnie prawdy” także pojawiają się Weronika i starsza już Helcia, ale Szacki jakby wydoroślał. Owszem, tutaj też wikła się w różne romanse, ale – mimo wszystko – wydaje się to dojrzalsze. Nie ma tutaj głupiutkich dziennikarek. Są za to, całkiem serio, dobrze skonstruowane postacie i ciekawiej ukazane relacje między nimi.

Wydawnictwo W.A.B.

Kryminał jest napisany sprawnie, czyta się szybko i wyjątkowo lekko. Mimo że to dopiero moja druga przeczytana książka Miłoszowskiego, przyznaję, że lubię (póki co) jego styl. Ale rozwiązanie zagadki wydało mi się… Naciągane? Nie chcę zdradzać „kto zabił”, ale już w „Uwikłaniu” miałam drobne wątpliwości, natomiast tutaj byłam po prostu zdziwiona, że pewnych rzeczy policja czy patolog nie są w stanie sprawdzić. Z drugiej jednak strony – lubię podążać tokiem myślenia Szackiego i obserwować jego momenty-eureki. I, niezależnie od rozwiązania, zapewne i tak sięgnę po „Gniew”.

Ziarno prawdy, Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2011

* Tamże, str. 206.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów