Naturalne sposoby walki z komarami i kleszczami

Magdaf

Punkty: 61
01.06.2015 Magdaf

Lato nadchodzi wielkimi krokami. Mamy nadzieję na mnóstwo słońca, ciepłe dni i wieczory spędzane w gronie rodziny i  przyjaciół. Planujemy wakacyjny wypoczynek. Będzie pięknie, wspaniale, spokojnie. Nareszcie znajdziemy czas na wiele spraw, na odpoczynek, na czytanie książek i słuchanie muzyki, na rozmowę, zabawę z dziećmi. Jest tylko jeden mały, niepozorny problem: komary i kleszcze.

Z ich powodu boimy się spacerów po łące, nie wchodzimy do lasu, choć tak marzymy o pysznych jagodach polanych słodką śmietanką i posypanych cukrem, wspaniałych, pachnących grzybach ukrytych w najmniej spodziewanym miejscu.
Co robić? Zrezygnować z tych wszystkich wspaniałości? Zamknąć się na klucz w domu?

To jest jakiś sposób, tylko ile byśmy wówczas stracili

Innym sposobem jest zaszczepić przeciw kleszczom siebie i rodzinę. Nie każdy jednak jest zwolennikiem szczepionek, nie każdy ma do nich zaufanie.
Jeszcze inny sposób to zaopatrzyć się w chemiczne środki przeciwko tym wstręciuchom. Problem z nimi jednak jest taki, że trzeba z nimi bardzo uważać. Nie mogą się dostać do oczu, nosa, nie można ich polizać. Co w tym przypadku z dziećmi?  One przecież zaraz zapomną, że mama prosiła, żeby uważać.

Alternatywą jest sama natura

Każdy robal czegoś nie lubi, dokładnie rzecz biorąc, nie lubi jakiegoś zapachu. Możemy to wykorzystać dla siebie.
Będzie to wymagało oczywiście większego zaangażowania niż szczepionka raz w roku czy repelent zastosowany raz dziennie.
Możliwości są dwie. Zabieramy ze sobą listki, których nie lubią robale, przed którymi chcemy się uchronić i co jakiś czas pamiętamy, żeby potrzeć nimi skórę w kilku miejscach.
Fakt, to może być trochę kłopotliwe.
W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będą olejki eteryczne, w które zaopatrzymy się w każdej aptece lub drogerii. Olejkiem smarujemy skórę w kilku miejscach, najlepiej tych najbardziej narażonych na ukąszenia. Czynność tę można dla pewności powtórzyć, jeśli dłużej przebywamy w miejscu występowania komarów i kleszczy.
Jedno o czym trzeba pamiętać w przypadku olejków, to żeby nie aplikować ich bezpośrednio na skórę. Trzeba je po prostu rozcieńczyć, na przykład z odrobiną oliwy czy oliwki dla dzieci.
Przy pomocy ziół możemy również chronić dom przed niechcianymi gośćmi. Wystarczy ustawić doniczkę z roślinką na parapecie okna. Dzięki temu będziemy chronieni, a dodatkowo zyskamy piękny zapach i ozdobę domu.

Jakie rośliny możemy wykorzystać?

Przeciw komarom uchronią nas mięta i bazylia. Możemy także wykorzystać pelargonię szorstkolistną czyli geranium, mirt pospolity, lawendę i tymianek.
Kleszcze podobnie, jak komary nie lubią mięty i tymianku, a poza tym można z nimi walczyć zapachem trawy cytrynowej, szałwii, drzewa herbacianego, słodkich migdałów. I tym sposobem mamy dwa w jednym, piękny zapach i ochronę przed robactwem i roznoszonymi przez nie chorobami.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów