Nie bawmy się w politykę

Invictus

Invictus
Punkty: 81
23.11.2014 Invictus

Od tygodnia cała Polska żyje wyborami samorządowymi. PiS wygrywa? PO przegrywa? PSL się cieszy…

Szary obywatel

“Cóż z tego, że jedna partia wygrywa, druga przegrywa skoro szary obywatel prawdopodobnie nie zauważy żadnej różnicy” – właśnie z taką opinią spotkałam się ostatnio podczas jednej z rozmów. Prawda? Czy może jednak zmiana burmistrza, radnego przyniesie oczekiwany powiew świeżości? Czas pokaże, jedno co pozostaje po tegorocznych wyborach to niesmak. Tygodniowe oczekiwanie na wyniki wyborów to zwyczajna kompromitacja tych którzy “dzielą i rządzą” naszym małym orlim królestwem. Co stanie się z naszymi małymi ojczyznami? Wybraliśmy tych, którzy mają w naszym imieniu zmieniać świat na lepsze. Demokracja jest bardzo krucha, a jak ostatnio często słyszymy w mediach “nic nie jest dane raz na zawsze”.

Kolejne wybory

Po wydarzeniach ostatniego tygodnia nasuwają się dwa podstawowe pytania:

1. Czy wyniki wyborów są prawdziwe? 

Odpowiedź na te pytanie to temat rzeka. W sieci znajdziemy masę opowieści o oddanych głosach, które nie zostały zliczone, a o które upominali się kandydaci. Po czym nagle ich liczba głosów na owego kandydata rosła. Zastanawia także duża liczba głosów nieważnych. Czy Polacy rzeczywiście nie wiedzą jak głosować i gdzie postawić “krzyżyk” ?

2. Czy pójdziemy na kolejne wybory?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy Polak. Czy pójdę/pójdziemy na kolejne wybory? Czy zachęcę do tego innych? Wszak to nasz obywatelski przywilej i obowiązek. Ale po co? Skoro i tak mój głos nic nie zmieni, skoro znów będziemy czekali tydzień (a może i więcej) na wyniki? W wiadomościach, w sieci padają kolejno “żenada”, “oszustwo”, “żądamy dymisji” itp. Niezadowolenie Polaków wzrasta, zwłaszcza ze względu na poczucie oszustwa i z powodu kolejnych kłótni polityków oczerniających się wzajemnie. Oglądając kolejne wypowiedzi osobiście zastanawiam się czy rzeczywiście jest to “kwiat narodu”, który został przez nas wybrany nie tylko, aby podejmować ważkie decyzje, ale także REPREZENTOWAĆ nasze społeczeństwo.

Media

Politycy w Polsce wydają się być bardziej celebrytami niż urzędnikami. Ich twarze goszczą na ekranie każdego “magicznego pudełka” w każdym domu i na każdym podwórku. Komu zdarzyło się nie zobaczyć (choćby przypadkowo) sloganu wyborczego, plakatu czy ulotki z podobizną któregoś z polityków? Ich poczynania stają się ciekawsze dla prasy i mediów niż ich praca. A jeśli już o pracy mówimy to z reguły w kontekście opozycji, kłótni, sprzeczek, niezgody. Może już czas, aby zamiast zabawy w politykę i nieustannego rozgłosu w mediach, rzeczywiście służyć temu państwu.

Obudź się Polsko…koryto takie pełne

Tegoroczne wybory samorządowe pokazały, że 25 lat po odzyskaniu wolności mamy jeszcze dużo pracy i daleką drogę ku lepszej demokracji. Warto zastanowić się nad priorytetami naszych polityków oraz całego aparatu rządzącego. Wystarczy porównać ile pieniędzy przeznaczono na system do zliczania wyników, a ile na podróże służbowe, hotele, taksówki(!) polityków, ich “tak przecież potrzebne tablety” i tak wymieniać można bez końca. Sytuacja w Polsce nie zmieni się szybko, jednak to co robimy dziś może mieć wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i wnuków. Warto dowiedzieć się więcej, mieć własne zdanie i przede wszystkim umieć je konstruktywnie wypowiedzieć. Najbardziej jednak zastanawia mnie kto w końcu to wszystko posprząta, i nie chodzi mi tylko o poniewierające się obecnie plakaty i ulotki kandydatów po ulicach i klatkach, ale cały ten bałagan polityczny.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów