Nie taka znów elita, czyli brudy Los Angeles

MirJan

MirJan
Punkty: 2294
05.12.2014 MirJan

Miasto Aniołów, będące dla wielu z nas synonimem sielanki i bajkowego życia, nie jest wolne od brudów, kłamstw i zbrodni. Zdrady, narkotyki, prostytucja i morderstwa – z takimi zadaniami muszą się zmierzyć detektywi z Private – elitarnej agencji, skupiającej najlepszych detektywów i kryminologów. O ich losach opowiada powieść Detektywi z Private, otwierająca nową serię kryminałów autorstwa Jamesa Pattersona. Choć w tym przypadku lepsze byłoby określenie: autorstwa głównie Pattersona.

Zgrany duet pisarski

James Patterson to znany i ceniony pisarz, którego nazwisko jest dla każdego miłośnika kryminałów gwarancją dobrej lektury. Autora tego znamy już doskonale z „pojedynczych” kryminałów, jak i z całych serii. Do tej pory na polskim rynku największym uznaniem cieszy się seria z Alexem Crossem, choć i Kobiecy Klub Zbrodni stał się serią dość popularną. Detektywi z Private to nowy cykl, który powstał przy współudziale Maxine Paetro. Znana dziennikarka, pisarka oraz przedstawicielka agencji reklamowej, która już wcześniej współpracowała z Pattersonem, bez wątpienia wniosła sporo lekkości i świeżości do powieści, w której najważniejsza powinna być akcja. Na szczęście nie zabrakło tu miejsca i na sentymenty i na odrobinę miłości. Efektem tej damsko-męskiej współpracy jest lekki i wciągający kryminał, w którym pojawiają się ciekawi bohaterowie.

Detektywi z Los Angeles

 Najlepsi detektywi z Los Angeles stanowią ciekawy zbiór osobistości obdarzonych inteligencją, sprytem oraz… ogromnymi funduszami. Agencja detektywistyczna Private może się pochwalić dobrym sprzętem oraz własnym laboratorium, może tez pozwolić sobie na prowadzenie od czasu do czasu tych spraw, za które nikt im nie zapłaci. Może też pozwolić sobie na odprawianie tych klientów, którzy chcą dzięki detektywom załatwiać mafijne porachunki. Kim są ci, którzy tworzą elitarną agencję? Jack Morgan, właściciel firmy, to były żołnierz, który wciąż walczy z przykrymi wspomnieniami z Afganistanu. Piękna Justine, ukochana Jacka, to specjalistka od ludzkiej psychiki. Siłacz Del Rio, kryminalistyk Sci oraz Mo-bot, dla której komputery są życiową pasją – oto załoga, która zajmuje się grzebaniem w brudach Los Angeles. A o tym, jak wiele takich brudów czeka w Mieście Aniołów, można się przekonać już w pierwszej książce z serii o losach pracowników agencji Private.

Najważniejsze sprawy

Detektywi z Private to powieść, w której kilka niezależnych od siebie spraw jest rozwiązywanych jednocześnie. Najważniejsza sprawa dotyczy morderstw nastoletnich dziewcząt. Jednocześnie rozpoczyna się śledztwo związane ze sportowymi zakładami i sprzedawaniem meczów. Do tego pojawia się skomplikowana zagadka, która dotyczy dawnej przyjaciółki Jacka. Zamordowana we własnym łóżku Shelby to jednak coś więcej niż kolejna sprawa. Tu pojawiają się emocje oraz chęć złapania sprawcy- i to za wszelką cenę. Dla Jacka to morderstwo staje się priorytetem. Tym bardziej, że głównym podejrzanym staje się mąż Shelby, a jednocześnie najlepszy przyjaciel Jacka… To śledztwo pokazuje jednocześnie, że w Mieście Aniołów narkomania i prostytucja mogą być problemami, które pojawiają się nawet w tych kręgach, które kojarzone są z amerykańską elitą.

Detektywi z Private być może nie są literackim arcydziełem. Lektura tej powieści nie dostarczy nam ani głębokich wzruszeń, nie zmusi nas również do zmierzenia się ze skomplikowaną łamigłówką. Jest to jednak książka lekka i przyjemna, przy której każdy z nas może się wspaniale zrelaksować. To propozycja idealna dla tych fanów kryminalnych historii, którzy po dniu ciężkiej pracy szukają w książce przede wszystkim odrobiny wytchnienia od rzeczywistości.

Autorzy: James Patterson, Maxine Paetro
Tytuł: Detektywi z Private
Wydawca: Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2012

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów