Nie żyje Maja Plisiecka, primabalerina baletu rosyjskiego

Krzysztof Krzak

Krzysztof Krzak
Punkty: 122
04.05.2015 Krzysztof Krzak

2 maja 2015 roku w wieku 90 lat zmarła w Niemczech wybitna tancerka i choreografka rosyjska Maja Plisiecka, jedna z najwybitniejszych osobowości światowego baletu.

Maja Plisiecka urodziła się w Moskwie  20 listopada 1925 roku. Była absolwentką tutejszej szkoły baletowej. Od 1943 roku występowała w moskiewskim Teatrze Bolszoj, najpierw jako balerina, następnie, od 1962 roku jako primabalerina. Już od 1959 brała udział w licznych światowych tournée z Teatrem Bolszoj. Występowała także gościnnie m.in. z zespołami Paris Opera Ballet, Ballet National de Marseilles i Ballet du XXe siécle. Stworzyła wielkie kreacje w repertuarze klasycznym oraz w baletach rosyjskich, m.in. w “Romeo i Julii” Siergieja Prokofjewa, “Fontannie Bakczyseraju” Borisa Asafiewa i “Spartakusie” Arama Chaczaturiana. Ponad 500 razy wystąpiła w “Jeziorze łabędzim” Piotra Czajkowskiego.

W 1972 roku Maja Plisiecka zadebiutowała jako choreografka. Od 1983 do 1984 była dyrektorem baletu Opery Rzymskiej, a w latach 1987–1990 dyrektorem artystycznym Ballet del Teatro Lírico Nacional de Madrid. Pracowała równocześnie jako reżyserka i choreografka. W 1995 wydała autobiografię “Ja, Maja Plisiecka”. Jej mężem był rosyjski kompozytor Rodion Szczedrin i to on poinformował media o śmierci wybitnej tancerki, której przyczyną był zawał serca.

Przed siedmiu laty Maja Plisiecka odebrała z rąk ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów