Niedoskonałości ludzkiego umysłu

krzysztofmalaka

krzysztofmalaka
Punkty: 99
02.12.2014 krzysztofmalaka

Niedoskonałość ludzkiego umysłu. Niedoskonałość w osądzaniu: faktów, zjawisk, stanów, interpretacji rzeczywistości. Problem ten jest o tyle ważny np. w prawie, kiedy chodzi o zawód sędziów lub prokuratorów. Kiedy to od nastroju sędziego może zależeć wyrok czy, tak jak w poniższym przykładzie, od poglądów prokuratora zależy prowadzone śledztwo i w jakim stanie trafia ono przed sąd. Ma to znaczenie także w psychologii człowieka. Warto o tym wiedzieć, żeby móc przekonać się o tym, że nigdy nie jest się całkiem obiektywnym wobec siebie, jak i innych, bo działają na nas różne czynniki na które nie mamy wpływu, o których nie wiemy, że działają. Gdy o nich się dowiadujemy i możemy np. sprostować naszą postawę, jest już po fakcie lub działają już na nas inne czynniki, o których w tym momencie też nie wiemy.

Dlaczego ludzki umysł jest niedoskonały? Jest niedoskonały ze względu na różne czynniki, na które mamy niewielki wpływ lub nie mamy go w ogóle. Oddziałają na nas uczucia, odczucia, efekt pierwszego wrażenia, hormony, nastroje, doświadczenia, emocje (złość, furia, nienawiści, euforia).

Postać prokuratora na podstawie filmu „Lincz” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Film „Lincz” opisuje wydarzenie zwane „samosądem” we Włodowie. Opisuje on historię mieszkańców wsi przed samosądem i braci Winków oraz ich rodzin po zbrodni. Film ukazuje, z jakimi trudnymi dramatami molarnymi muszą zmierzać się ludzie, w jaki sposób prowadzone są śledztwa, w jaki sposób są traktowani PODEJRZANI oraz jakie warunki panują w areszcie.

Film pokazuje prawdziwą rzeczywistość polskiego wymiaru sprawiedliwości, policji i ludzi pozostawionych „samymi sobie” na pastwę recydywisty, który to staję się ofiarą. A z prawdziwych ofiar długotrwałego nękania napaści robi się zbrodniarzy. Postać prokuratora nie potrafiącego przeprowadzić obiektywnie śledztwa. Jest to spowodowane tym, że założył przebieg zdarzenia zanim rozpoczął śledztwo, nie zwraca uwagi na elementy, które do tego obrazu mu nie pasują. Celem jego śledztwa było udowodnienie jego założenia i światopoglądów – prawo jest najważniejsze (pozytywizm prawniczy).

14:43 – W tym fragmencie prokurator stawia założenie, które jest dla niego pewnikiem i dąży, by je udowodnić mimo dowodów i przesłanek, że te założenie może być fałszywe.„Ślepota” prokuratora jest dla nas (obserwatorów) widoczna. Dla samego prokuratora być może nie (to jest przykład niedoskonałości ludzkiego umysłu).

„Chodź jest trup nikt nie zabił…”. Analiza operacyjna jest taka: do braci dołączył sąsiad, a potem być może teść z kolegą, to spokojnie daje podstawę do postawienia zarzutu”. „A my piszemy wnioski o tymczasowe aresztowanie. – To nie będziemy czekać na wyniki wizji? – Ale po co? Przecież sprawcy już są”.
20:20 - Prokurator próbuje nawet sam na własną rękę uświadomić i wmówić sprawcom swoją wersję zdarzenia, próbuje wywrzeć na nich presję – jak policjanci podczas przesłuchań. Prokurator przychodzi do aresztu, gdzie są tymczasowo zatrzymani „winni” i rozpoczyna monolog:

43:50 – „Pójdziesz siedzieć za morderstwo, nie ma znaczenia czy bandzior, dla prawa taki sam człowiek jak ty”. Poglądy prokuratora o tym, że prawo jest najważniejsze nawet jeśli stoi obok moralności oraz to, iż nie można sobie odpuścić ze względu na popularność medialną tego zdarzenia albo urażone ego i ambicja prokuratora.

„Złożenie odwołania nic panu nie da. Jakie nowe fakty mogą jeszcze wypłynąć? To jest bez znaczenia” - urażona ambicja przesłania panu osąd tej sprawy, kosztem bandyty chce pan za wszelką cenę posadzić tych ludzi? - Pani ma oczywiście trochę racji, to się zrobiła głośna sprawa. - Za głośna żeby odpuścić tak? - ale tak się składa, że w tym miejscu bardziej interesuje mnie poszanowanie prawa, zabito człowieka, bo – bez względu jaka to była kanalia – to jednak człowiek, a konsekwencji popełnienia morderstwa nie ma. - Uważa pan ze oni mieli jakiś wybór w świetle prawa to jest bez znaczenia”.

1:02 – Podczas drugiej rozprawy wskazanie przez prokuratora opinii dotyczącej niezawisłości sądu oraz poparcie to argumentem, iż poprzednia instancja była pod presją medialną. Takim oto sposobem prokurator osiąga cel podwyższenia oskarżonym wyroku i konsekwencji zabójstwa – wygrywa sprawę.

„Wystarczy jedno uderzenie szpadlem, aby pozbawić życia, oni uderzyli w sumie kilkunastokrotnie, nie bili żeby go obezwładnić, bili żeby zabić. Sąd pierwszej instancji zmienił kwalifikacje czynu oskarżonych pod wlewem zarazem presji społecznej, jak i arbitralnych decyzji najwyższych ówczesnych czynników państwowych. Zapada więc pytanie jak to się ma do niezawisłości sądu i sądu mającego stać na straży prawa takiego w jakim kształcie obowiązuje ono na terenie Rzeczypospolitej, czy wyrokiem sądu polska wieś ma zmienić się w dziki kraj bezprawia i vendetty… Mąż pobije, żonę jej ojciec i brat zatłuką go za karę w jego własnym łóżku, a potem przed sądem ich Obrońcy powołają się na kazus niniejszej sprawy”.

Kolejnym przykładem może być jedna z ostatnich scen, gdy prokurator dowiaduje się o nowych zeznaniach córki i żony oskarżonego. Kobieta wcześniej z wielkim dylematem moralnym zeznała na nie korzyść swojego ojca oskarżając go. Prokurator brnie dalej oskarżając kobietę o składanie fałszywych zeznań i o współprace z mężem w celu uniewinnienia.

1:11 – „To jest oczywiste, że nie rozpoczniemy śledztwa od nowa. Czyli prokuratura wystąpi z oskarżeniem o składanie fałszywych zeznań w celu obrony męża, została uprzedzona że grozi za to do 3 lat”.

Kolejnym przykładem niedoskonałości oceniania może być matka, kochająca swoje dziecko ponad życie. Dziecko które coś zawiniło, a którego to czynu matka nie zauważa.
Matka takiego dziecka będzie szukała wszelkich innych przyczyn, żeby udowodnić sobie i innym rodzicom, że to nie jej dziecko zawiniło, taka bezgraniczna ślepa miłość i pełne zaufanie. Gdy okaże się ze to jednak jej dziecko jest winne, to matka znajdzie sobie kilka wytłumaczeń dlaczego tak się stało. Ten przykład dobrze opisuje film pt. „Cześć Tereska” w reżyserii Roberta Glińskiego.

Niedoskonałość osądzania ludzkiego umysłu wynika z tego, że człowiek i umysł sam w sobie nie potrafi być obiektywny. Przez samą narzuconą kulturę, wychowanie, wpajaną moralność, religię, – każdego człowieka kształtują inaczej, zatem trudno mówić o pełnej obiektywności jednostki osobowej. Zatem różni ludzie z różna historią i poglądami, osobowością będą inaczej widzieć tę samą sprawę i to samo wydarzenie. Pan prokurator powie, że prawo jest najważniejsze, Pan obrońca stwierdzi że oskarżony w tym wypadku był tylko ofiarą i marionetką, a sędzia w zależności od dnia i samopoczucia będzie szukać prawdy klasycznej.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów