Niosący śmierć Wezuwiusz

RePortal

RePortal
Punkty: 0
18.12.2014 RePortal

24 sierpnia 79 roku, wybuch wulkanu o nazwie Wezuwiusz doprowadził do zagłady trzech miast znajdujących się w południowej części Włoch. Pompeje, Herculanum i  Stabie zostały pokryte lawą wulkaniczną. Uwagę warto poświęcić Pompejom – miastu, które uważano za najatrakcyjniejszy zakątek starożytnego Rzymu. Liczyło ono około 20 tysięcy mieszkańców. Tylko nielicznym udało się uciec…

Co pokazały wykopaliska?

Pompeje były podzielone na dziewięć sfer. Każda z nich pełniła inną funkcję. Wzdłuż głównych ulic znajdowały swoje miejsce zajazdy i gospody. W czasie wykopalisk okazało się, że były tam również sklepy, świątynie, amfiteatr, termy, koszary gladiatorów oraz inne budowle. Na uwagę zasługują pozostałości warsztatów piekarniczych. Co zdumiewające, zachowały się w nich piece kamienne oraz żarna służące do miażdżenia ziaren. Zachowane do dziś lady jadłodajni znajdowały się tuż przy ulicach. Charakteryzowały się specjalnymi wgłębieniami, służącymi do umieszczania dań i napojów podawanych klientom. W Pompejach istniał również dom publiczny. Składał się z niewielkich pomieszczeń, niemal pozbawionych światła. Na parterze widniały erotyczne obrazki. Dzięki wykopaliskom okazało się również, że mieszkańcy Pompejów uwielbiali sztukę. Na ścianach ich mieszkań odnaleziono bowiem liczne malowidła.

Rekonstrukcja wydarzeń

Naukowcom udało się opracować technikę, dzięki której zrekonstruowali to, co wydarzyło się w sąsiedztwie Wezuwiusza. Ich praca naprawdę robi wrażenie. Gipsowe odlewy ludzi i zwierząt  zapierają dech w piersiach. Przed oczami stają figury zrozpaczonych ludzi, którzy próbują się ratować. Pompeje zaliczane są dziś do najbardziej znanych miejsc, gdzie przeprowadzane są wykopaliska. Szacuje się, że do dnia dzisiejszego odkopano już ponad połowę miasta. Pompeje cieszą się zainteresowaniem turystów. Co roku dociera tam około trzech milionów osób. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wezuwiusz należy do wulkanów czynnych. Ostatni raz do jego wybuchu doszło w 1944 roku. Należy jednak podkreślić, że od 79 roku wybuchł aż 77 razy. Naukowcy twierdzą, że do kolejnej erupcji może dojść w każdej chwili. Mieszkańcy pobliskich miejscowości muszą się z tym liczyć.

pompeii-253364_1280

Najważniejsze zabytki starożytnych Pompejów

Bazylika

Zbudowano ją w około 100 r. p.n.e. Początkowo służyła jako hala targowa, w późniejszym okresie natomiast odbywały się w niej rozprawy sądowe. Budynek był podzielony na trzy nawy. Nad środkową częścią nie było dachu. Naprzeciwko obiektu umieszczono świątynię Apollina. Bazylikę zniszczyło trzęsienie ziemi.

Świątynia Apollina

Świątynia znajdowała się tuż przy wschodniej części forum. Plac wokół niej otoczony był kolumnadą. Tuż przed wejściem do świątyni stały dwa odlane z brązu posągi. Jeden z nich przedstawiał Apollina, drugi natomiast Dianę. Obok świątyni, po dziś dzień, znajduje się marmurowy ołtarz. Świątynia została umieszczona na specjalnym podwyższeniu. Prowadzą do niej schody znajdujące się w części frontowej.

Termy

W Pompejach odkryto trzy rodzaje term: Rynkowe, Centralne oraz Stabiańskie. Najmniejsze z nich były Termy Rynkowe. Składały się z dwóch części. Jedna z nich służyła do użytku mężczyzn, inna natomiast – kobiet. W termach znajdowały się zarówno szatnie, jak i miejsca, gdzie można było zażyć gorącej, ciepłej oraz zimnej wody. Budynek ogrzewano powietrzem, które krążyło pod posadzką i przy wokół ścianek działowych.

Teatr Wielki 

Do budowy tego obiektu wykorzystano naturalne zagłębienia terenu. Widownia podzielono na pięć sektorów i mogła ona pomieścić nawet do 5000 widzów. W czterech pierwszych rzędach swoje miejsce znajdywała społeczna elita, natomiast w pozostałych 15 mogli zasiadać inni mieszkańcy. Do teatru przylegał portyk służący jako koszary dla gladiatorów.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów