O wędrówce w głąb własnej świadomości – “Zahir” Paulo Coelho

Kobzikos

Kobzikos
Punkty: 75
24.02.2015 Kobzikos

Pewnego dnia z powodu kobiety wyruszyłem w długą pielgrzymkę po marzenie. Wiele lat później ta sama kobieta zmusiła mnie, żebym znów zaczął iść, tym razem by spotkać się z człowiekiem, którego zgubiłem po drodze*.

„Zahir” to książka o odkrywaniu siebie na nowo, o przypominaniu sobie, co w życiu jest najważniejsze, o tym, że aby coś zyskać, najpierw trzeba pogodzić się ze stratą…

Paulo Coelho przyzwyczaił nas do książek refleksyjnych, w których główny bohater podejmuje walkę o siebie i swoją Legendę.

Bo tak naprawdę, każdy z nas ma swoją Legendę. Tworzymy ją za życia, jednak nie każdemu udaje się skierować ją na odpowiednie tory… I tak dochodzimy do tego, że potrzebny jest człowiek, który wie. W przypadku bohatera „Zahira” takim przewodnikiem staje się Michaił. Młody chłopak, który do Paryża trafił z Kazachstanu, a znalazł się tu za sprawą tajemniczego głosu, który towarzyszy mu od dziecka. Głos ten wyznaczył mu cel, a jego spełnienie wymaga pełnego poświęcenia i wiary. Bez Michaiła nic by się nie wydarzyło. Jest on opiekunem i nauczycielem pisarza opuszczonego przez żonę. Pomaga mu lepiej zrozumieć zachowanie Ester, a jednocześnie pokazuje, że świat nie jest tak oczywisty, za jaki może uchodzić. Nic, co nas otacza, nie jest wartościowe, jeśli w codziennej gonitwie czasu zatracimy siebie.

Bohater – z pozoru szczęśliwy mąż, z dnia na dzień zostaje sam. Początkowo sądzi, że Ester po prostu odeszła, jednak z biegiem czasu żona (a raczej była żona, jak stara się ją nazywać) staje się jego obsesją – Zahirem, od którego nie może się uwolnić. I mimo że ułożył sobie życie z Marie, którą szczerze kocha, to czuje, że musi zakończyć tamtą historię, inaczej nie będzie w stanie pójść dalej. Jego podróż zaczyna się, kiedy na jednym z jego spotkań z czytelnikami pojawia się Michaił.

„Zahir” to książka pięknie obrazująca historię miłości dwojga ludzi. To opowieść o tym, że czasem lepiej odejść i cierpieć w oddaleniu, niż zostać i udawać, że wszystko jest w porządku. Kiedy najbliżsi sobie ludzie przestają słuchać się wzajemnie, a codzienne obowiązki stawiają wyżej od chwil spędzanych razem, oznacza to, że znajdują się na dwóch różnych biegunach. I jeśli żadne z nich nie postanowi zrobić kroku (w jedną lub drugą stronę), to ich wspólne życie przestanie być wartością, a zacznie przypominać zwykłą egzystencję. Nie każdy ma jednak tyle siły i odwagi, żeby postawić wszystko na jedną kartę – często bowiem zamiast zyskać, można wiele stracić…

Niektórzy powiedzą, że aby czytać Coelho, musi nadejść odpowiednia chwila. Zgadzam się z tym. Jego książki są niezwykle refleksyjne. Tu zawsze mamy do czynienia z wyższym stopniem wtajemniczenia, jeśli chodzi o ludzką naturę. Rozważania, jakie mają miejsce na poszczególnych kartach powieści, są jak wędrówka w głąb własnej świadomości. Narrator prowadzi nas, krok po kroku odkrywając przed nami kolejne tajemnice. To ma wielką wartość, dlatego jeśli nie czytaliście jeszcze książek Paulo Coehlo, to szczerze do tego zachęcam – może dla Was to jest właśnie odpowiednia chwila?

*P. Coelho, “Zahir”, wyd. Drzewo Babel, Warszawa 2005, s. 260.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów