Oswajajmy Alzheimera!

DonnaKlara

DonnaKlara
Punkty: 664
24.01.2015 DonnaKlara

 

Zdaniem demografów za kilka lat istotnie wzrośnie w Polsce średnia wieku. Statystycznie staniemy się społeczeństwem ludzi starszych. W większym zatem stopniu dotkną nas liczne choroby wieku starczego. Należy do nich choroba Alzheimera, zwana też chorobą otępienną. Jest jedną z najgorszych odmian chorób tego typu, stanowi bowiem uciążliwość i śmiertelne zagrożenie nie tylko dla samego chorego, ale też rodzi mnóstwo problemów dla otoczenia.

Nic dziwnego, że od dziesiątków lat trwają poszukiwania środków, metod i leków.

Po raz pierwszy chorobę tę opisał w 1906 r. niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer (1846 – 1915), ale nazwa została chorobie nadana dopiero po kongresie w Lozannie w 1967 roku.

Alois Alzheimer latami obserwował postępującą demencję swojej służącej Augusty D. Opisał objawy, a następnie przeprowadził pośmiertne badania jej mózgu. Znalazł w nim rozległe zmiany zwyrodnieniowe, które określił jako „przedstarczą atrofię mózgu”

Ciekawostką jest fakt, że w latach 1912 – 1915 Alois Alzheimer był szefem Katedry Psychiatrii Uniwersytetu we Wrocławiu.

twarz niewyrazna konbiety starej

Nasza wiedza o tej chorobie wciąż jednak nie jest zbyt duża.

Wiadomo, że jest ona wynikiem procesów starzenia się. Najczęściej pojawia się po 60 roku życia, ale u każdego może przebiegać inaczej. Począwszy od wieku około 30 – 40 lat, u każdego z nas następuje naturalne zanikanie neuronów w mózgu. Jednakże jest to zwykle proces bardzo powolny. Przy chorobie Alzheimera zanik ten postępuje wyjątkowo szybko, bo w ciągu 7 do 12 lat umiera połowa komórek nerwowych. Wskutek tego następuje stopniowa utrata pamięci, orientacji przestrzennej oraz zdolności poznawczych.

W 15 do 20 % przypadków stwierdzono rodzinne występowanie choroby. Ustalono, że za jej rozwój odpowiadają 4 różne geny, zlokalizowane na 4 chromosomach jądra komórkowego (1,14,19 oraz 24). Istotny jest także gen 21, który zawiaduje produkcją białka, z którego powstaje (bardzo szkodliwy w późniejszym okresie) beta-amyloid.

W przebiegu choroby Alzheimera obserwuje się nagromadzenie białka beta-amyloidu w mózgu. Białka te tworzą toksyczne skupiska, które przyłączają się do powierzchni komórek nerwowych, powodując ich zanikanie.

Podczas sekcji w mózgach chorych odnajdywano tzw. blaszki starcze, złożone z komórek nerwowych oraz komórek podłoża, spojone amyloidem. Odkrywano także kłębki zbudowane z białka tau. Wciąż nie wiadomo do końca, czy to te patologiczne białka są przyczyną, czy może są skutkiem innych zaburzeń, stanowiących prawdziwe podłoże choroby.

starzec siedzący siwe tło

Mimo dużego zagrożenia nie opracowano wciąż metody pozwalającej na szybkie i precyzyjne zdiagnozowanie choroby. Rozwija się ona w ukryciu przez około 10 – 15 lat, w czasie których mózg jest systematycznie niszczony, ale człowiek nie odczuwa dolegliwości. Gdy pacjent zgłasza się do lekarza – zwykle neuronów w mózgu jest już tak mało, że leczenie niewiele może pomóc.

Nie ma też dotąd skutecznych leków na chorobę Alzheimera. Stosowane obecnie terapie pozwalają jedynie na spowolnienie choroby i to wcale niedługotrwałe. Wiadomo, że należy przeciwdziałać tworzeniu się złogów szkodliwego białka, które niszczy i zastępuje zdrową tkankę mózgową, ale niezbyt wiadomo – jak.

kobieta, opiekun

Prowadzone są badania i próby skuteczności najróżniejszych metod leczenia. Ich przykłady to:

  • Prace prowadzone w Stanford University wUSA, dotyczące badań nad mysim białkiem receptorowym PirB. Odkryto też ludzki odpowiednik mysiego receptora PirB, którym jest białko LilrB2. Jak dotąd, badania przeprowadzone na mózgach ludzi, wykazały zwiększoną aktywność kofiliny u osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

  • Odkrycia brytyjskich naukowców z University of Leeds, opublikowane w „Journal of Biological Chemistry”, według których substancje chemiczne zawarte w zielonej herbacie i czerwonym winie, zakłócają mechanizm przebiegu choroby Alzheimera. Dzięki użyciu oczyszczonego ekstraktu EGCG z zielonej herbaty oraz resweratrolu z czerwonego wina, osiąga się zmianę kształtów złogów amyloidowych, przez co przestają one być szkodliwe dla neuronów.

  • Naukowcy z Uniwersytetu Ulm w południowych Niemczech (którym wcześniej udało się dostarczyć lek na raka, bezpośrednio do komórek, przy pomocy światła laserowego) dokonali podobnego, udanego eksperymentu likwidacji złogów beta-amyloidu,

  • Badania prowadzone w Instytucie Neurobiologii i Medycyny w Jülich (Niemcy) wskazują na bardzo pożądane działanie turmeronu (składnika kurkumy) na odnowę uszkodzonych komórek nerwowych. Badania pokazują dużą skuteczność turmeronu zastosowanego u szczurów, potrzebne są teraz badania na ludziach.

  • Odkrycie polskiego 18-latka z Lublina, Łukasza Wysockiego, o którym mówi się od stycznia 2014 roku. Zdolny licealista opracował tanią, szybką i prostą metodę syntezy roślinnego lekarstwa, z powszechnie dostępnych surowców. Substancja ta (której bliższe szczegóły nie są ujawniane) skutecznie niszczy złogi białek uszkadzających mózg w chorobie Alzheimera. Niezbędne są jeszcze dodatkowe badania, próby, ale także niemałe nakłady. Czy będziemy mieli pożytek z niezwykłych zdolności młodego rodaka? Naprawdę warto byłoby o to, jak najlepiej zadbać!

strzec na holu szpitala

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów