Oświadczenie woli, czyli o tym, że jeden Twój podpis może uratować czyjeś życie, ale czy na pewno?

Limonka

Punkty: 62
21.10.2014 Limonka

Transplantologia to przyszłość medycyny. Oglądamy filmy opisujące historie wielkich lekarzy, którzy podjęli się jako pierwsi przeszczepu zdrowego organu, dzięki czemu ktoś, kto z jakiegoś powodu musiał odejść, podarował życie komuś innemu. Śledzimy kampanie, opowiadające o tym, jak niewiele potrzeba, by “podzielić się” z kimś tym, co w nas zdrowe, kiedy nasz mózg nie będzie funkcjonował już w sposób wystarczający do tego, by dać nam życie. Podobno wystarczy tylko wypełnić oświadczenie woli. Druk, dzięki któremu wyrażamy wolę na pobranie naszych organów w razie naszej nagłej śmierci. Tylko czy to naprawdę takie proste? Wydaje mi się, że nie do końca.

Dlaczego? Już tłumaczę. Wszystko przez emocje. Posiadanie przez nas w portfelu oświadczenia woli nie zwalnia lekarzy z obowiązku zapytania naszych bliskich o zgodę na pobranie naszych organów celem transplantacji. Jak wiadomo, moment gdy odchodzi ktoś bliski sercu, jest jednym z najbardziej stresujących zdarzeń w naszym życiu. Stres natomiast odbiera nam zdolność racjonalnego myślenia. Jesteśmy pogrążeni w smutku, rozpaczamy. Wobec tego w praktyce, nawet jeśli wypełnimy niebieski druczek, nie możemy mieć całkowitej pewności, czy nasza wola dotycząca oddania organów do przeszczepu w przypadku naszej śmierci zostanie spełniona. Może nawet nie z powodu sprzeciwiania się idei transplantologii, ale po prostu dlatego, że ktoś obok nas nie będzie miał w tym konkretnym, tragicznym dla siebie momencie siły, aby pomyśleć o tym, czego my byśmy tak naprawdę chcieli.

Prawdopodobnie niewielu będzie czytelników tego tekstu,  bo porusza on trudny temat odchodzenia. Sama nie wiem dlaczego w ładny, słoneczny dzień, postanowiłam napisać tego rodzaju tekst. Może dlatego, że w mediach jest pełno smutku. Ja chciałabym się zastanowić nad tym, jak ten smutek złagodzić. Może właśnie rozmawiając w gronie bliskich i przyjaciół na temat tego, czego my w takich okolicznościach oczekiwalibyśmy. Może dzieląc się z bliskimi naszą opinią na temat przeszczepiania organów po śmierci. Myślę, że taka rozmowa da więcej, niż niebieska karteczka w portfelu, obojętnie jaka byłaby jej treść.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów