Otępienie starcze – Alzheimer

RePortal

RePortal
Punkty: 0
17.12.2014 RePortal

Chowanie wiertarki do piekarnika, zapominanie tego, o czym niedawno się mówiło… Te zachowania mogą początkowo śmieszyć najbliższe otoczenie. Objawy Alzheimera, na początku rozwoju choroby, wydają się niegroźne i absurdalne. Mogą one jednak rozpoczynać lata zmagań ze schorzeniem, na które – do tej pory – nie wynaleziono skutecznego lekarstwa…  

Niemiecki psychiatra zauważył u swojej pokojówki niepokojące zachowania. Wiązały się one z zaburzeniami pamięci, mowy oraz orientacji w otaczającej ją rzeczywistości. Kobiecie towarzyszyły również paranoiczne napady lęku. Gdy służąca zmarła, lekarz zbadał jej mózg. Dostrzegł w nim liczne zmiany, co nazwał „przedstarczą atrofią mózgu”. Gdy tylko znalazł się na spotkaniu Towarzystwa Neuropsychiatrii, przedstawił wynik pośmiertnego badania mózgu służącej. Był to pierwszy zanotowany przypadek tej nieznanej dotąd choroby, którą – od nazwiska jej odkrywcy – nazwano Alzheimerem.

Choroba Alzheimera zaliczana jest do chorób neurozwyrodnieniowych. Jest spowodowana nagromadzeniem w mózgu białek o nazwie beta-amyloid oraz tau. Drugi z wymienionych typów białek znajduje swoje miejsce wewnątrz neuronów. Beta-amyloid trafia natomiast do przestrzeni, która znajduje się pomiędzy komórkami nerwowymi, w związku z czym powstają tzw. amyloidowe blaszki starcze. Te dwa rodzaje białek powodują, że dochodzi do obumierania komórek nerwowych. Prowadzi to do coraz gorszego stanu chorego, który objawia się w różnoraki sposób. Objawy i częstotliowość ich nasilenia zależy od stopnia zaawansowania choroby.

forehead-65059_1280 (1)

Jakie są najczęstsze objawy Alzheimera?

- Zanik, całościowy lub częściowy, orientacji czasoprzestrzennej;

- kładzenie przedmiotów w nieodpowiednich miejscach;

- zaburzenia pamięci krótkotrwałej;

- niezrozumiałe wypowiedzi, trudność w doborze słów;

- utrata zdolności podejmowania zdroworozsądkowych decyzji;

- zapominanie podstawowych informacji (np. imion i nazwisk swoich najbliższych);

- problem w podejmowaniu codziennych aktywności.

Choroba Alzheimera zaliczana jest do chorób postępujących. Rozpoczyna się od niewielkich zaburzeń pamięci, a kończy na  tym, że osoba, która została nią dotknięta, nie potrafi samodzielnie funkcjonować. Biorąc pod uwagę przebieg choroby, wyróżnia się jej trzy etapy. W pierwszym z nich dostrzegamy niewielkie zaburzenia pamięci oraz problemy z orientacją w czasie. Z czasem pojawiają się problemy z codziennymi czynnościami, jak np. samodzielnym ubieraniem. W następnym etapie choroby dostrzegamy niezrozumiałe wypowiedzi i  zaniedbywanie higieny osobistej oraz utratę samodzielności. W ostatnim stadium Alzheimera pojawiają się problemy z rozpoznawaniem bliskich, zaburzenia mowy, brak zdolności tworzenia spójnych zdań. To na tym etapie chory jest już całkowicie uzależniony od opiekuna.

hands-216982_1280

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną powstawania demencji u osób starszych. Nie każdy objaw zaburzeń pamięci ma jednak związek z tą chorobą. Objawy występujące u osób starszych, które są związane z naturalnym starzeniem się organizmu, to m.in.:

- sporadyczne problemy z pamięcią (np. szukanie kluczy lub okularów);

- chwilowe problemy z przypominaniem sobie faktów, które jednak znikają w czasie intensywnego procesu myślowego.

Zaburzenia pamięci mające związek z demencją pojawiają się zwykle przed 60. rokiem  życia.  Towarzyszą im często następujące objawy:

- nagminne szukanie ważnych, osobistych przedmiotów lub zapominanie o nich;

- brak możliwości przypominania sobie biegu zdarzeń (nawet podczas długiego namysłu);

- brak reakcji na ustne oraz pisemne polecenia.

Za diagnostykę i leczenie choroby Alzheimera odpowiedzialni są w Polsce neurolodzy i psychiatrzy. Jeśli zauważysz niepokojące objawy u kogoś ze swoich najbliższych, niezwłocznie wybierz się z nim do lekarza.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów