“Perry” razy cztery

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 173
15.11.2014 Bartek Piwowarczyk

Artyści od zawsze przyjmowali różne pseudonimy, zmieniali nazwiska lub imiona. Wszystko to w celu wyróżnienia się z tłumu. W gąszczu artystycznych ksywek i wszelkiego rodzaju dziwnego nazewnictwa, wyróżnia się jedno, wcale nie wymyślone nazwisko – P E R R Y. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że nosi je kilku istotnych na świecie muzyków, których ani geny, ani twórczość nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Brendan Perry – Dead Can Dance

brendan_fanart.tv

Energiczny multiinstrumentalista od lat odpowiedzialny za zagadkowe, mantryczne, a niekiedy wręcz mroczne kompozycje, które z powodzeniem wykonuje w towarzystwie Lisy Gerrard w uznanym od lat zespole Dead Can Dance. Oprócz tego ma na koncie albumy solowe, oraz kompozycje filmowe.

 

Linda Perry – 4 Non Blondes

linda_zimbiocom

Któż nie pamięta jednego z przebojów wszechczasów, w którym dziwnie ubrana dziewczyna dziwnym, ale pięknym głosem pytała: „What’s goin’ on?!”. Nawet jeśli kapela 4 Non Blondes okazała się grupą jednego przeboju, przebój ten był (i nadal jest!) tak chwytliwy, że zapewnił Lindzie miejsce w historii światowej muzyki i popkultury. Po zakończeniu działalności wspomnianego zespołu, Linda została uznaną kompozytorką i producentką nagrań. W tym charakterze współpracowała np. z Courtney Love, Robbie Williamsem, Jamesem Bluntem i wieloma innymi. Otrzymywała laury za swoje kompozycje – nagrodą Grammy uhonorowana została za śpiewany przez Christinę Aguillerę przebój „Beautiful”.

 

Joe Perry – Aerosmith

joe_rollingstonecom

Jeden z „toksycznych bliźniaków” obozu Aerosmith. Od dekad wspólnie ze Stevenem Tylerem rozgrzewa serca i umysły zakochanych w jego riffach młodych i starych fanów. O Joe Perrym nie trzeba pisać za dużo – to on stworzył masę kompozycji, z których większość została hitami Aerosmith, to on został umieszczony na osiemdziesiątym czwartym miejscu listy Stu Najwspanialszych Gitarzystów Wszechczasów (magazyn Rolling Stone), to on wreszcie przez lata twórczych starć z Tylerem stworzył niepowtarzalną, mistrzowską markę swojej kapeli. Zamiast czytać, posłuchajcie.

 

Steven Perry – Journey

steve_nydailynewscom

Uwielbiany przez fanki i podziwiany przez fanów wokalista jednej z pierwszych kapel rocka stadionowego – Journey. Ekstremalnie utalentowany i wszechstronny, obdarzony aksamitnym, ale silnym głosem. To on wyśpiewywał chwytliwe motywy „Don’t Stop Believing” czy „Any Way You Want It”. Potrafił też zdobyć serca kobiet pięknymi melodiami ballad takich jak „Faithfully” czy „When You Love A Woman”. Przez starcia personalne z kolegami z kapeli Steven nie jest już frontmanem Journey, ale jego dokonania na zawsze pozostaną istotne dla historii amerykańskiej i światowej muzyki.

Podsumowując – to samo nazwisko, a artyści tak różni. Nie łączy ich w zasadzie nic poza właśnie słowem “Perry” stawianym zaraz po imieniu. Taki klucz wydał mi się co najmniej ciekawy. Racja, wypadałoby znaleźć chociaż jeden przykład więcej, ale nie chciałem na siłę „wpychać” do tego tekstu koszmarków w rodzaju Katy Perry ( która właściwie wcale się tak nie nazywa), czy rozwodzić się nad trzecioligowym brytyjskim bardem, którego znam tylko z wikipedii. Cztery powyższe przykłady to dość na potwierdzenie mojego dziwnego spostrzeżenia: nazwisko P E R R Y bardzo często oznacza(ło) dobrego, dojrzałego artystę.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów