Pies nie człowiek – wszystkiego nie zje

Krzysztof Krzak

Krzysztof Krzak
Punkty: 138
05.05.2015 Krzysztof Krzak

Wielu posiadaczy i miłośników psów uważa, że najlepszym pokarmem dla ich czworonoga jest domowe, które oni sami też spożywają. Tymczasem nic bardziej mylnego.

 
Jak twierdzą lekarze weterynarze podawanie psom niewłaściwego pożywienia może być przyczyną wielu poważnych chorób czworonogów, takich jak przewlekłe zapalenie gardła i górnych dróg oddechowych, zapalenia wsierdzia (błony łącznotkankowej wyścielającej wewnętrzne powierzchnie jam serca), ropnie w wątrobie lub w nerkach. Jednakże podawanie psu wyłącznie miękkiej karmy lub domowego jedzenia, zazwyczaj bogatego w węglowodany powoduje przede wszystkim nasilenie problemów naszego pupila z zębami, a ściślej mówiąc z kamieniem nazębnym.

 
Kamień nazębny u psów tworzy się przez całe życie i jest procesem jak najbardziej naturalnym. Na zębach osadzają się resztki jedzenia, które przylegając do koron, stają się miejscem, gdzie gromadzą się bakterie. Ta nagromadzona masa twardnieje pod wpływem soli mineralnych zawartych w wilgotnych pokarmach, wodzie i ślinie. Stopniowo kamień ten wnika pod dziąsła, powoduje rozchwianie wiązadeł zębów i powstawanie ropni. Bakterie zaś rozkładają nagromadzone cząstki pokarmu, czego efektem jest nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia.

 
Dlatego też podstawą diety psów powinna być sucha karma, a nie miękkie pożywienie przygotowywane w domu i spożywane także przez ludzi, szczególnie to zawierające makarony, kasze lub ryż. Należy ją podawać psu nie częściej niż dwa razy dziennie. Podczas gryzienia twardego pies sam oczyszcza sobie zęby, a także przyswaja zawarte w suchej karmie składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju czworonoga. Profilaktycznie wskazane jest także podawanie psom wszelkiego rodzaju gryzaków dentystycznych dostępnych na rynku. Niezastąpione są także wizyty w gabinetach weterynaryjnych – w przypadku psów powyżej trzeciego roku życia fachowa kontrola stanu uzębienia powinna się odbywać co najmniej dwa razy w roku.

Czytaj więcej: http://www.rossnet.pl/skarb/artykul,o-psia-kosc,1082

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów